neskutocnekomplikovane
07.11.13,12:58
v skratke a vystizne povedate : kupila som podiely, na dvoch parcelach, ktore su vedla seba a chcem si ich dat vymerat do geometrickeho planu. . ostatni 4 spoluvlastnici, pri osloveni nechapavo stale vystupuju, co od nich pozadujem, ked im davam podpisovat zmluvu resp. dohodu o vysporiadani podieloveho spoluvlastnictva s prilozenym nacrtom, kde a ako planujem si zamerat svoj podiel. nikoho neukracujem a neobmedzujem svojou buducou polohou. oni sa ale jednoducho nevyjadruju. som rozhodnuta poziadat o to sud na vysporiadanie, zial prave zomrel jeden ucastnik, musim cakat teraz pokial prebehne jeho dedicske konanie? moze to byt dalsich 5 rokov. som uplne zufala. nemam peniaze na to aby som platila drahe pravnicke sluzby. prosim o radu. neda sa obist dohodu o zruseni a jednoducho si svoj podiel dat zamerat do geomatraku a zapisat na kataster a nech ti ostatni zotravaju dalej vo svojich podieloch vo zvysnej casti parciel?, mam pravo si dat zamerat svojich 800 m 2. ci? podotkynam nebola to lacna kupa.
draik
07.11.13,12:29
Podiel na pozemku predstavuje podiel na každom cm2 danej parcely. To znamená, že spoluvlastník si sám od seba nemôže povedať, že táto a táto časť pozemku, hoci i výmerou zodpovedajúca jeho podielu, bude patriť iba jemu a iba on ju bude užívať. Už vôbec nie je možné bez dohody so spoluvlastníkmi/rozhodnutia súdu odčleniť si parcelu z existujúceho pozemku, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve.
AmmiS
07.11.13,14:48
Áno tak, ako bolo uvedené. A tak máte na zváženie, či sa budete niktonevie ako dlho dohadovať so spoluvlastníkmi, alebo obetujete zopar eur a nechate firmu, ktorá v tom má prax a túto dohodu vám so spoluvlastnikmi zabezpeči.
Mária27
07.11.13,15:50
Skús sa s ostatnými spoluvlastníkmi zatiaľ dohodnúť na reálnom užívaní vytvorených častí pozemku. Bude to ale bez katastra. Ak by sa to tak dlhšie užívalo, aj súd by jednoduchšie schválil zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva.

Počas dedičského konania sa dedičia považujú za spoluvlastníkov a so súhlasom súdu môžu pozemok aj predať.
Katy a R
07.11.13,16:23
ammi - ako si toto myslela? (že akú firmu)
AmmiS
07.11.13,18:47
:-) Takú normálnu, čo sa zaoberá vysporiadaním spoluvlastníckych vzťahov a využíva mediáciu s cieľom uzavrieť dohodu, pretože aj v prípade súdneho konania súd bude brať do úvahy, či bol aspoň pokus o jej uzavretie. Súdne konanie je zdĺhavé a súd nemusí byť návrhom (tvojim) na vysporiadanie práv viazaný pri rozhodovaní. Ak uzná za vhodné, rozhodne aj inak, ako navrhneš. Preto je dohoda istejšia, šetrí čas aj peniaze.