Apena
07.11.13,15:03
Syn bude mať 4 roky, po dohode s manželom som s ním po skončení MD zostala doma, nakoľko býva často chorý a v žiadnom zamestnaní by mi netolerovali 1x mesačne ošetrovné. Babky na pomoc pri strážení nemáme, a čo som sa pýtala, tak časté infekty nie su dôvod na platenú materskú dovolenku. Z tohoto dôvodu si hľadám aspoň nejakú prácu na dohodu na pár hodín týždenne, ale neviem, čo pre mňa z toho vyplýva. Bude za mňa štát platiť aj naďalej zdravotné poistenie? Je potrebné sa na začiatku práce na dohodu odhlásiť zo Sociálne poisťovne a po skončení dohody sa zase prihlásiť, ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov? Aké pre mňa z toho plynú nevýhody oproti tomu, keby som nepracovala na dohodu a bola iba matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
07.11.13,14:20
Zdr.poistenie bude za teba platiť za dni, keď nepracuješ. V SP sa musíš odhlásiť z dôch.poistenia (do 8 kal. dní od nástupu do práce) - štát za teba prestáva platiť dôch.poistenie. Práca na dohodu počas RD je pre matku nevýhodná, lebo vymer.základ štátu je podstatne vyšší ako príjem na dohodu.