andrea.subova
07.11.13,15:03
Ak by som chcela vypracovávať znalecké posudky k nehnuteľnostiam stačí mi kurz ukončený skúškou kde ma zapíšu k registrovaným znalcom, alebo potrebujem ukončené VS v danom odbore ? Myslím,že okrúhlu pečiatku tak jednoducho nezískam. Mám VS, ale nie stavebného zamerania.
korela
07.11.13,22:54
Vo svojom odbore, ktorý si vyštudovala nie je možnosť vykonávať znaleckú činosť?
korela
07.11.13,23:49
http://wwwold.justice.sk/wfn.aspx?pg=l30&htm=l5/ztpfaq.htm#_Toc116706350
.
Vo svojej otázke si sa pýtala , že chceš vypracovávať znalecké posudky k nehnuteľnostiam, čiže chela by si robiť oceňovanie nehnuteľností. To si osobne asi nikto nevie predstaviť bez ukončenia štúdia Stavebnej fakulty. To je tak široká oblasť, že práve aj preto sa delí ešte na ďalšie odbory, pozemné stavby, dopravné, vodné atď.

Na Slovensku znalci musia spĺňať tieto podmienky.

ĎALŠIE VZDELÁVANIE - ŠPECIALIZOVANÉ ŠTÚDIUM

V zmysle § 24 zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách je ÚSI ŽU oprávnený organizovať ďalšie vzdelávanie v rámci celoživotného vzdelávania občanov (ďalej CŽV). Toto právo využíva pri plnení úlohy odborného garanta vzdelávania a atestácií znalcov z jednotlivých odborov a odvetví znaleckej činnosti podľa požiadaviek Ministerstva spravodlivosti SR.
Špecializované štúdium v zmysle zákona č. 36/1967 Zb. a vyhlášky č. 263/1996 Z.z. pre znalcov a uchádzačov o znaleckú činnosť organizuje a zabezpečuje ÚSI ŽU Žilina ako 4-semestrové diaľkové štúdium. V odbore stavebníctvo je to štúdium odboru 37 00 00 Súdne inžinierstvo – Stavebníctvo.
Záujemcovia, ktorí spĺňajú základné podmienky (vysokoškolské vzdelanie príslušného smeru a prax v odbore) si podávajú prihlášku na ÚSI ŽU v Žiline.
Rozsah a obsah štúdia je stanovený učebnými plánmi pre jednotlivé znalecké odbory, ktoré sú uvedené ďalej.
Vyučovanie zabezpečuje ÚSI ŽU v Žiline svojimi internými a externými pedagogickými pracovníkmi.
4-semestrové štúdium je ukončené vypracovaním záverečnej práce, jej obhajobou a absolvovaním záverečných skúšok. Absolvent štúdia získava osvedčenie ŽU v Žiline, podpísané rektorom ŽU a riaditeľom ÚSI ŽU.
Špecializované štúdium sa môže so súhlasom riaditeľa ÚSI ŽU absolvovať aj formou individuálneho štúdia.

Učebný plán

ÚSTAV SÚDNEHO INŽINERSTVA ŽU V ŽILINE
UČEBNÝ PLÁN
ŠPECIALIZOVANÉHO ŠTÚDIA - „SÚDNEHO INŽINIERSTVA“
v odbore: S T A V E B N Í C T V O


Por.č. Vyučovací predmet Počet vyučovacích hodín v semestri Spolu
vyučov.
hod.
1. 2. 3. 4.
VŠEOBECNÁ ČASŤ: 66 - -


66
1. Základy súdneho inžinierstva 12 Z,Sk - - 12
2. Vybrané state z občianskeho práva 18 Z,Sk - - 18
3. Vybrané state z trestného práva 6 Z - - 6
4. Vybrané state z obchodného práva 12 Z - - 12
5. Metodika znaleckého posudku 18 Z,Sk - - 18
ŠPECIÁLNA ČASŤ: 54 120 120 294
6. Konštrukcie pozemných stavieb 24 Z,Sk - - 24
7. Stavebné materiály a skúšobníctvo 18 Z,Sk - - 18
8. Kataster nehnuteľností 12 KZ - - 12
9. Stavebná fyzika - 18 Z,Sk - 18
10. Príprava a technológia stavieb - 18 Z,Sk - 18
11. Mechanika zemín a zakladanie - 12 Z,Sk - 12
12. Statická analýza stav. konštrukcií - 12 Z,Sk - 12
13. Životnosť stavieb - 12 KZ - 12
14. Oceň. nehnuteľností - súčasný cenový predpis - 24 Z 8 Sk 20
15. Oceň. nehnuteľností - staršie cenové predpisy - - 18 KZ 18
16. Oceň. nehnuteľností - reštitúcie - - 12 KZ 12
17. Oceň. nehnuteľností v procese veľkej privatizácie - - 6 Z 6
18. Oceň. nehnuteľností-vyhl. 86/2000 Z.z. - 24 Z 12 Sk 48
19. Oceň. nehnuteľností - zahraničné metodiky - - 8 Z,Sk 8
20. Stanovenie hodnoty podnikov - - 8 Z,Sk 8
21. Diagnostika stavieb - - 12 Z,Sk 12
22. Oceňovanie stavebných prác - - 12 Z,Sk 12
23. Stavebný zákon a súv. predpisy - - 12 Z 12
24. Automatizácia inžinierskych prác - - 12 Z 12
POČET VYUČOVACÍCH HODÍN 120 120 120 360
POČET SKÚŠOK 5 4 6 15
POČET KLASIFIKOV. ZÁPOČTOV 1 1 2 4
POČET ZÁPOČTOV 7 6 7 20
Cieľ štúdia a profil absolventa

Špecializované štúdium „Súdneho inžinierstva“ v rámci ďalšieho vzdelávania poskytuje ucelený stupeň vzdelania znalcov a uchádzačov o znaleckú činnosť, ktorý prevyšuje rámec vysokoškolského vzdelania.
Cieľom štúdia je poskytnúť znalcom a uchádzačom o menovanie za znalcov poznatky zo súdneho inžinierstva, najmä všeobecnej a špeciálnej metodiky znaleckej činnosti, postupe pri získavaní podkladov znaleckého nálezu, znaleckého experimentu, diagnostiky, ohodnocovania a pod.
U znalcov už menovaných je cieľom hlavne inovácia poznatkov v oblastiach, ktoré ovplyvňujú kvalitu vykonávania znaleckej činnosti.
Štúdium súčasne spĺňa požiadavku § 4, zákona č. 36/1967 Zb., § 2, ods. 1, písm. f vyhlášky č. 263/1996 Z.z. a prílohy 1 o tom, že za znalcov sú vymenované osoby, ktoré absolvovali špeciálizované štúdium pre znaleckú činnosť.
Profil absolventa štúdia vychádza zo základných podmienok pre prijatie na štúdium, medzi ktoré patrí absolvovanie vysokoškolského, resp. iného predpísaného štúdia príslušného smeru a odborná prax. Štúdium rozširuje vedomosti a inovuje poznatky a metodické prístupy ku znaleckej činnosti. Vyvrcholením štúdia je vypracovanie záverečnej práce zo znaleckej činnosti, znaleckých posudkov a úspešné absolvovanie záverečných skúšok. Absolvent získava osvedčenie o odbornej spôsobilosti z príslušného znaleckého odboru a vybraných odvetví tohto odboru. Všetci absolventi štúdia vykonajú záverečnú skúšku zo stanovenia hodnoty majetku v jednotlivých znaleckých odboroch a získavajú odbornú spôsobilosť pre túto činnosť.
Úspešné absolvovanie štúdia a získanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti pre znaleckú činnosť napĺňa aj požiadavku § 16, zákona č. 36/1967 Zb. o povinnosti starať sa o zdokonaľovanie zvláštnej kvalifikácie znalcov.

Prijímacie konanie a dohoda o podmienkach štúdia

Záujemci o štúdium v rámci ďalšieho vzdelávania zasielajú žiadosť o prijatie /prihlášku/ na ÚSI ŽU v Žiline. Štúdium pre jednotlivé znalecké odbory sa otvára, ak je dostatočný počet záujemcov.
Základnými podmienkami pre podanie prihlášky na štúdium sú:
• absolvovanie vysokej školy príslušného smeru, resp. získanie požadovaného vzdelania (podľa znaleckých odborov). Overený doklad o absolvovaní sa prikladá k prihláške,
• odborná prax 3-5 rokov po ukončení štúdia v príslušnom odbore.
Žiadatelia, ktorí splnia základné podmienky pre prijatie, sú pozvaní ÚSI ŽU na prijímacie pokračovanie. Jeho obsahom je prijímací pohovor /príp. s testom základných znalostí/ a overenie splnenia všetkých podmienok pre prijatie na štúdium.
Po skončení prijímacieho pokračovania rozhodne riaditeľ ÚSI ŽU o prijatí. Svoje rozhodnutie oznámi žiadateľovi.
Prijatí poslucháči uzatvárajú s ÚSI ŽU pred začatím štúdia vzájomnú dohodu
o záväzných podmienkach štúdia, ktorá určuje vzájomné vzťahy poslucháča a ÚSI
v období štúdia a súčasne stanoví práva a povinnosti oboch strán.
Vzor dohody je uvedený nižšie.

Organizácia a priebeh štúdia

Špecializované štúdium ďalšieho vzdelávania pre jednotlivé znalecké odbory je 4-semestrové, v celkovom rozsahu 360 vyučovacích hodín. 1.-3. semester tvoria prednášky, cvičenia, príp. exkurzie, 4. semester je venovaný vypracovaniu záverečnej práce, jej obhájeniu a záverečným skúškam.
Prednášky a cvičenia sa uskutočňujú v 5-dňových študijných sústredeniach, v rozsahu okolo 48 vyučovacích hodín, podľa vypracovaného rozvrhu hodín. Časť hodín je využitá na skúšanie a organizačné záležitosti. Počas štúdia je celkom
9 študijných sústredení.
Poslucháč je povinný v jednotlivých semestroch absolvovať predpísané zápočty
a skúšky. Zápočty a skúšky sa uskutočňujú a klasifikujú podľa klasifikačného systému:
podmienkou udelenia zápočtu je okrem aktívnej účasti na prednáškach odovzdanie písomných úloh, ak boli študentom zadané. Správnosť riešenia týchto úloh kontroluje prednášateľ, ktorý úlohy zadal. Zápočet sa udeľuje slovom: započítané do príslušných dokladov študenta.
klasifikovaný zápočet sa udeľuje za aktívnu účasť, za odovzdané a ohodnotené písomné úlohy a ohodnocuje sa stupňami: výborne, veľmi dobre, dobre.
vedomosti študenta na skúške sa ohodnocujú stupňami: výborne, veľmi dobre, dobre, nevyhovel. Ak bol študent ohodnotený stupňom nevyhovel, môže skúšku opakovať najviac dvakrát najneskôr do ukončenia III. semestra. Ak ani na tretí krát nesplnil požiadavky na skúšku, môže prerušiť štúdium a pokračovať v ňom v ďalšom štúdiu, najneskôr do 5 rokov od dátumu neúspešne vykonanej skúšky.

Individuálne štúdium

Občania, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky vo svojej praktickej činnosti, môžu so súhlasom riaditeľa absolvovať toto štúdium formou individuálneho štúdia. Rozsah štúdia je totožný ako v riadnom štúdiu.
Občania, od ktorých sa podľa prílohy č. 1, ods. III., číslica 3 vyhlášky č. 263/1996 Z.z. nevyžaduje špecializované štúdium a ktorí sa vo svojom znaleckom odbore uchádzajú o vymenovanie za znalca v odvetví na ohodnocovanie majetku, absolvujú v špecializovanom štúdiu všeobecnú časť a zo špeciálnej časti len tie predmety, ktoré sa týkajú ohodnocovania majetku. Títo občania štúdium ukončia záverečnou skúškou. Písomná práca záverečnej skúšky bude obsahovať len časť ohodnocovania majetku. Ústna časť záverečnej skúšky bude pozostávať zo skúšky z predmetu Základy súdneho inžinierstva a z predmetu týkajúceho sa ohodnocovania majetku.
ÚSI ŽU vedie o priebehu štúdia a účasti poslucháčov príslušnú dokumentáciu.

Ukončenie štúdia

Po prebraní predpísaného učiva a absolvovaní stanovených zápočtov a skúšok ukončí poslucháč štúdium vypracovaním záverečnej práce a absolvovaním záverečných skúšok.
Tému záverečnej práce, jej vedúceho a oponenta ustanovuje riaditeľ ÚSI ŽU na návrh vedúceho štúdia.
Záverečné skúšky sa uskutočňujú podľa Štatútu záverečných skúšok špecializovaného štúdia /uvedený ďalej/.
Štúdium je ukončené vydaním osvedčenia ŽU v Žiline.
.

Na možnosť získania potrebného minima sa spýtaj ešte osobne na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Radlinského 11, 813 68 Bratislava,
andrea.subova
08.11.13,07:21
To som si naštudovala aj ja. Som si vedomá toho ,že potrebujem VS vzdelanie v danom odbore. Stačí mi k tomu bakalárske štúdium oceňovanie nehnuteľností. Naštudovala som si, že sa dá absolvovať na VS http://www.bivs.sk/pre-zaujemcov-o-studium/bakalarske-studium/ocenovanie-majetku, zaujíma ma len či to bude postačujúce.
Dáša_
08.11.13,07:26
nezabudni aj na prax v odbore
andrea.subova
08.11.13,07:58
Áno 7 rokov....len či mi stačí 3 roky študovať bakalárske štúdium oceňovanie nehnuteľností
luja5
08.11.13,09:23
Neviem, ale keby som mala záujem, nebola by som si istá a nedarilo by sa mi zistiť to jednoznačne inak, obrátila by som sa na tých, ktorí k tomu majú najbližšie:
1. Ministerstvo spravodlivosti SR - sekcia civilného práva - odbor znaleckej, tlmočníckej a prekladateľskej činnosti, ktorý o.i. plní úlohy súvisiace so zápisom do zoznamu znalcov a v rozsahu svojej pôsobnosti sa podieľa na tvorbe návrhov všeobecne záväzných právnych predpisov (http://www.justice.gov.sk/Stranky/Ministerstvo/Organizacna-struktura-MSSR/Dokumenty-na-stiahnutie.aspx). Najlepšie by teda mali vedieť posúdiť podmienky odborného zamerania VŠ štúdia a získaného stupňa VŠ vzdelania pre zápis do zoznamu znalcov.
2. Slovenská komora znalcov, ktorá spolupracuje s orgánmi štátnej správy pri tvorbe záväzných právnych predpisov v oblasti znaleckej činnosti (http://www.skz.sk/poslanie/d-1001/p1=52). Je teda predpoklad, že by tiež mohli vedieť zodpovedať Tvoju otázku z hľadiska platných predpisov.
korela
08.11.13,10:32
Podľa linku, čo si tu uviedla, škola vychováva pracovníkov pre banky (poisťovne?), ale touto cestou sa asi ku guľatej pečiatke neprepracuješ.

"Stáva sa z neho pracovník so všeobecným i odborným vzdelaním pripravený pre výkon manažérskych funkcií v oblasti oceňovania majetku a spracovania súvisiacich informácií.

Medzi typické činnosti, ktorými sa absolventi študijného odboru v praxi zaoberajú, patrí správa databáz z oblasti oceňovania, analýza rizík a kontrola kvality (audit) predkladaných odhadov."
Znalec odovzdá banke ako podklad vypracovaný znalecký posudok potrebný na vybavenie hypotéky a pod., ktorý pracovník banky posúdi či nie je nadhodnotený alebo podhodnotený kvôli riziku banky, ešte sa upraví koeficientom, mne z toho vychádza administratívna banková činnosť.

Porovnaj si učebné osnovy u obidvoch škôl.
Informuj sa priamo na Min. spravodlivosti, či by ti uznali vzdelanie z tejto školy na vydanie znaleckého oprávnenia.
Inak Min. spravodlivosti má uvedené inštitúcie ktoré uznáva v prvom linku, čo som ti poslala. V tom linku je všetko potrebné.
andrea.subova
10.11.13,18:58
ďakujem za odpoveď.Už mám v tom jasno.
avalik
14.07.15,10:11
Otazky sa nezadavaju do odpovede, citaj etiketu porady