baninka
21.03.06,11:17
ahojte - buď mi už vôbec "nekapče" alebo som hladná:

par. 39 ods.6 ZDP: Z-teľ, ktor je platiteľom dane, je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo bonusu vyplýv. z tohto ročného zúčtovania.

Moje otázky:
1. čo je to doplnený doklad?

2. ak ma z-nec požiada o ročné zúčtovanie dane, ja mu do 10 dní musím dať tento doklad.Bude to teda originál Ročného zúčtovania?
jednu kopiu pošlem na daňový úrad a druhá si uschovám ja, ako z-teľ?

3. Vyhlásenia ohľadom 2% posielam na miestne príslušný daňový úrad zamestnanca, ja ako zamestnávateľ, alebo to mám podávať kolegom nech si to sami posielajú? Ako postupujete vy?
Ďakujem.
Tweety
21.03.06,10:20
ahojte - buď mi už vôbec "nekapče" alebo som hladná:

par. 39 ods.6 ZDP: Z-teľ, ktor je platiteľom dane, je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo bonusu vyplýv. z tohto ročného zúčtovania.

Moje otázky:
1. čo je to doplnený doklad?

2. ak ma z-nec požiada o ročné zúčtovanie dane, ja mu do 10 dní musím dať tento doklad.Bude to teda originál Ročného zúčtovania?
jednu kopiu pošlem na daňový úrad a druhá si uschovám ja, ako z-teľ?

3. Vyhlásenia ohľadom 2% posielam na miestne príslušný daňový úrad zamestnanca, ja ako zamestnávateľ, alebo to mám podávať kolegom nech si to sami posielajú? Ako postupujete vy?
Ďakujem. 1. Dáš doklad o vykonaní ročného zúčtovania dane. 2. Na DÚ dávaš iba hlásenie o vyúčtovaní dane 3. Zamestnancovi, dáš doklad o zaplatení dane a ten doloží k žiadosti o poukázanie 2% dane a pošle na DÚ príslušný podľa svojho bydliska.
Zita4
21.03.06,10:22
ahojte - buď mi už vôbec "nekapče" alebo som hladná:

par. 39 ods.6 ZDP: Z-teľ, ktor je platiteľom dane, je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo bonusu vyplýv. z tohto ročného zúčtovania.

Moje otázky:
1. čo je to doplnený doklad?

2. ak ma z-nec požiada o ročné zúčtovanie dane, ja mu do 10 dní musím dať tento doklad.Bude to teda originál Ročného zúčtovania?
jednu kopiu pošlem na daňový úrad a druhá si uschovám ja, ako z-teľ?

3. Vyhlásenia ohľadom 2% posielam na miestne príslušný daňový úrad zamestnanca, ja ako zamestnávateľ, alebo to mám podávať kolegom nech si to sami posielajú? Ako postupujete vy?
Ďakujem.
1. Ročné zúčtovanie s tvojím podpisom odovzdáš zamestnancovi.
2. Na Daňový úrad nepredkladáš ročné zúčtovanie dane zamestnancov, len hlásenie za rok 2005.
3. K Vyhláseniam na požiadanie zamestnanca odovzdáš potvrdenie o zaplatení dane a ostatné je starosť daňovníka. ;)
Zita4
21.03.06,10:22
Majka, zase si bola rýchlejšia ;) .
Tweety
21.03.06,10:24
Majka, zase si bola rýchlejšia ;) . No čo už, ale tú trojku máš zle.
endrju
21.03.06,10:26
1. čo je to doplnený doklad?

Je to tlačivo "ročné zúčtovanie preddavkov na daň...", v ktorom je vyplnená aj zadná strana (III. časť).
Zita4
21.03.06,10:45
No čo už, ale tú trojku máš zle.
Ďakujem za upozornenie, ponáhľala som sa a takto to dopadlo ;) . Už som to opravila.
baninka
21.03.06,13:42
Endrju - aj mne sa zdá, že doplnený doklad je tá druhá strana RZ.Teda časť III.
V časopise Dane a účtovníctvo 2/2006 sa na strane 27 píše, že časť III vyplní z-teľ iba vtedy, ak spraví z-ncovi RZ ale z-nec dodatočne príde na to, že predsa len chudák to danové priznanie musí podať. Čiže tabuľka bude slúžiť na to aby som ja dopísala výsledky ročného zúčtovania. S týmto výsledkom z-nec podá dańové priznanie.

Takže teraz som z toho pomotaná....Mám tu tabuľku vyplniť?
Aj tak sa tam píše, že: Na základe žiadosti zamestnanca, doručenej dňa..., z-teľ, tkorý je platcom dane, týmto doplňuje doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní za rok... takto:....nasleduje tabuľka.

Logicky mi aj tak vychádza, že tá tabuľka je ten doplnený doklad...je to tak? Vyplňate ju aj vy svojim z-ncom pri vykonaní ročného zúčtovania??????
Ja mám tie RZ už hotové a chcem ich rozdávať z-ncom prosím poraďte nech nezabudnem niečo....
endrju
21.03.06,16:10
Endrju - aj mne sa zdá, že doplnený doklad je tá druhá strana RZ.Teda časť III.
V časopise Dane a účtovníctvo 2/2006 sa na strane 27 píše, že časť III vyplní z-teľ iba vtedy, ak spraví z-ncovi RZ ale z-nec dodatočne príde na to, že predsa len chudák to danové priznanie musí podať. Čiže tabuľka bude slúžiť na to aby som ja dopísala výsledky ročného zúčtovania. S týmto výsledkom z-nec podá dańové priznanie.

Takže teraz som z toho pomotaná....Mám tu tabuľku vyplniť?
Aj tak sa tam píše, že: Na základe žiadosti zamestnanca, doručenej dňa..., z-teľ, tkorý je platcom dane, týmto doplňuje doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní za rok... takto:....nasleduje tabuľka.

Logicky mi aj tak vychádza, že tá tabuľka je ten doplnený doklad...je to tak? Vyplňate ju aj vy svojim z-ncom pri vykonaní ročného zúčtovania??????
Ja mám tie RZ už hotové a chcem ich rozdávať z-ncom prosím poraďte nech nezabudnem niečo....

Informácia v citovanom časopise je správna.

III. časť treba vyplniť iba u tých zamestnancov, ktorí po vykonaní ročného zúčtovania dodatočne požiadajú o jej vyplnenie.
Ak sa nemýlim, existuje na to dodatočné požiadanie nejaké "lajstro".
Ostatným zamestnancom sa III. časť nevyplní.

Daňový úrad tlačivo ročného zúčtovania bez vyplnenej III. časti považuje za neúplnú prílohu daňového priznania.

Záver:

zamestnancom treba rozdať tlačivá ročných zúčtovaní vyplnené v častiach I. a II. Tým zamestnancom, ktorí o to osobitne požiadajú sa vyplní dodatočne aj časť III. Urobiť to treba buď v pôvodnom tlačive alebo sa môže vyrobiť nové tlačivo. Pôvodné tlačivo s vyplnenými časťami I. a II. a s nevyplnenou časťou III. sa v takom prípade "zruší".
baninka
22.03.06,07:47
Zitka, Endrju a ostatní-dočítala som sa zasa niečo iné ohľadom Doplneného dokladu:
v časopise, ktorý mi zadarmo prišiel "práca, mzdy a odmeňovanie" 1/2006 sa píše:
"Ak zamestnanec požiada, potom je povinný z-teľ vystaviť aj tieto tlačivá:

Doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní (III.časť v tlačive Ročné zúčtovanie), ktorý je poivnný vydať zamestnávateľ do 10 dní od doručenia žiadosti."

Lenže mňa o toto výslovne nikto nepožiadal, čiže tabuľku v III. časti nikomu nevypĺňam. Verím že konám v najlepšej vôli a pri najlepších poznatkoch ktoré som bola schopná nasať.
Vzhľadom na to, že sa tu na doplnený doklad nikto nepýta-asi ho nikto z vás nerobí...:-( na daňovom úrade mi nikto telefón neberie.:mad:
Zita4
22.03.06,08:19
Zitka, Endrju a ostatní-dočítala som sa zasa niečo iné ohľadom Doplneného dokladu:
v časopise, ktorý mi zadarmo prišiel "práca, mzdy a odmeňovanie" 1/2006 sa píše:
"Ak zamestnanec požiada, potom je povinný z-teľ vystaviť aj tieto tlačivá:

Doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní (III.časť v tlačive Ročné zúčtovanie), ktorý je poivnný vydať zamestnávateľ do 10 dní od doručenia žiadosti."

Lenže mňa o toto výslovne nikto nepožiadal, čiže tabuľku v III. časti nikomu nevypĺňam. Verím že konám v najlepšej vôli a pri najlepších poznatkoch ktoré som bola schopná nasať.
Vzhľadom na to, že sa tu na doplnený doklad nikto nepýta-asi ho nikto z vás nerobí...:-( na daňovom úrade mi nikto telefón neberie.:mad:
Časť III. vypĺňaš len na žiadosť zamestnanca, ako to tu už bolo napísané. Časť III. je potrebná len pre prípad, že si niekto dodatočne uvedomí, že musí podať daňové priznanie a už mal vykonané ročné zúčtovanie dane. Nerob si z toho ťažkú hlavu ;)
Marína
22.03.06,13:25
Informácia v citovanom časopise je správna.

III. časť treba vyplniť iba u tých zamestnancov, ktorí po vykonaní ročného zúčtovania dodatočne požiadajú o jej vyplnenie.
Ak sa nemýlim, existuje na to dodatočné požiadanie nejaké "lajstro".
Ostatným zamestnancom sa III. časť nevyplní.
Andrej, máš u mňa bodík(pekný, maľovaný), ak si spomenieš, čo je to za "lajstro" a ako k nemu prísť.
Zita4
22.03.06,13:52
Ja som to vyriešila tak, že do daňového vyhlásenia na zadnú stranu som dopísala, že bolo vydané doplnené ročné zúčtovanie dane. Ale žiadosť bola len ústne. ;)
endrju
22.03.06,14:35
Andrej, máš u mňa bodík(pekný, maľovaný), ak si spomenieš, čo je to za "lajstro" a ako k nemu prísť.

Marína, bodík by potešil, ale nenaháňam sa za nimi až tak, aby som sa teraz pustil do intenzívneho hľadania. Možno niekedy cez letné prázdniny si urobím "brigádu" a pohľadám. Teraz si vystačím s kopami iných lajstier:D
Marína
22.03.06,16:52
Marína, bodík by potešil, ale nenaháňam sa za nimi až tak, aby som sa teraz pustil do intenzívneho hľadania. Možno niekedy cez letné prázdniny si urobím "brigádu" a pohľadám. Teraz si vystačím s kopami iných lajstier:D
mimotemy No tak dobre. Ja počkám do leta. Dúfam, že dožijem. Len sa, prosím Ťa, nezahĺť tými lajstrami. Šetri naše lesy.;)
P.S.: Zase až tak to "lajstro" nepotrebujem. Chcela som to tu trochu odľahčiť. Už len pár dní a zbohom ostávajte Daňové priznania.
SILVIA54
24.03.06,07:18
Ahojte, ja mám taký prípad,že prišiel zamestnanec ktorému som už urobila ročné zúčtovanie na daň z príjmu a zistil že mal príjem aj z prenájmu.Napísal mi žiadosť o vystavenie tlačiva 3 časti ročného zúčtovania,a ja sa chcem opýtať či som správne pochopila:mal preplatok z RZD ktorý mu už bol aj vrátený vo výplate za február.Dobre som pochopila že sa mu tam namiesto preplatku uvedie 0?
baninka
24.03.06,08:25
Silvia, do tej tabuľky by si podľa mňa mala písať skutočný výšku výsledku RZ-u neho teda preplatok a dátum, kedy bol zúčtovaný. On si to priloží do daňového priznania. Tam sa to už "vzájomne zaráta. Dodaní si len ten príjem z prenájmu.
SILVIA54
24.03.06,08:49
Ahoj,ale tam je napisane,ze preplatok alebo nedoplatok ktory bol vysporiadany(teda u nas),tak v tom pripade ma sa tam dat nula.Alebo nie?Aby sa nestalo ze mu uz vrateny preplatok este raz vratia.
Zita4
24.03.06,08:50
Ahojte, ja mám taký prípad,že prišiel zamestnanec ktorému som už urobila ročné zúčtovanie na daň z príjmu a zistil že mal príjem aj z prenájmu.Napísal mi žiadosť o vystavenie tlačiva 3 časti ročného zúčtovania,a ja sa chcem opýtať či som správne pochopila:mal preplatok z RZD ktorý mu už bol aj vrátený vo výplate za február.Dobre som pochopila že sa mu tam namiesto preplatku uvedie 0?
Silvia, v tej tabuľke v poslednom stĺpci "Zostatok" sa uvedie nula, ak si už preplatok vrátila. V stĺpci "v sume" uvedieš ten preplatok, ktorý si mu vrátila.
P.S.: Po tvojom príspevku som sa zľakla, že som zle vyplnila tlačivá zamestnancom. (... si ma dobre naplašila :D )
SILVIA54
24.03.06,08:52
Ahoj Zita4,ja som mu tam napisala iba 0.Mam tam teda ešte dopísať ten vrátený preplatok?
Zita4
24.03.06,08:56
Ahoj Zita4,ja som mu tam napisala iba 0.Mam tam teda ešte dopísať ten vrátený preplatok?
Tu máš príklad ;) .
SILVIA54
24.03.06,08:58
Ďakujem,veľmi si mi pomohla.A ja som ten doklad už dnes odovzdala,ha.Nevadí,však je piatok.:D
SILVIA54
27.03.06,05:58
Ahojte,tak v piatok som mu to odovzdala a dnes za mnou prišiel ako to má vyplniť v daňovom priznaní a ja neviem či má do daňového priznania dopísať iba príjem z prenájmu a ročné zúčtovanie s doplnenou 3 časťou?Neviete niekto poradiť?
Ružena
27.03.06,21:12
Ahojte,tak v piatok som mu to odovzdala a dnes za mnou prišiel ako to má vyplniť v daňovom priznaní a ja neviem či má do daňového priznania dopísať iba príjem z prenájmu a ročné zúčtovanie s doplnenou 3 časťou?Neviete niekto poradiť?

Mám ten istý problém, zam.som urobila RZ. Dnes prišla za mnou, že zabudla priznať príjem /úroky z požičky §7 ods.1pis.c)/, musí podať DP FO B.Vystavila som III.časť k RZ (mala preplatok dane) a prosí, aby som to priznanie spracovala- okrem toho- bude mať teraz nedoplatok na dani, keď prizná tento príjem-( niekoľko tisíc Sk) z úroku z finančnej pôžičkyprávnickej osobe. Treba na DU poslať s priznaním aj všetky podklady, ktoré som použila pri spracovávaní RZ(Potvdenia o príjmoch od všetkých zamestnávetaľov, potvrdenie o životnej poistke...?) A kam treba zapísať preplatok dane z RZ, ktorý bol vrátený, aby sa započítal k vzniknutému nedoplatku v DP? Stihne nám niekto poradiť do 30.3.06 aby sme to stihli vyplniť a zamestnanec aj doplatiť daň? Ak má niekto s tým skúsenosť, prosím reagujte.
Ružena
29.03.06,20:01
Bola som dnes na DU.Prebehli sme spolu DP FO B. Treba doložiť Roč.zúčtovanie, doplnený doklad RZ č.III. V odd.X. na DP položka 96 sme napísali 0, pretože preplatok vrátil zamestnávateľ , a novovzniknutá - daň. povinnosť z úroku treba doplatiť.