Mirec 777
07.11.13,19:51
​Všetkým prajem dobrý večer , mám menši problém , teda trochu večší mám 19 rokov a neviem spravne vyslovit R čo mi robi velke problemy už dlhu dobu , už niekolko rokov skoro vobec nepouzivam toto pismenko pri beznej komunikacii medzi kamarátmi , spolužiakmi , rodinou . V škole sa len modlím aby ma učitelka na literature nevyvolala čítat neaký text alebo aby ma nevyvolala opovedať . Avšak ináč som veľmi vyrečný . Ale to pismenko mi robi velke problemy , v poslednej dobe som si to zacal velmi uvedomovat že nechcem žiť s týmto rečovým hendikepom po cely život a bol som aj u logopedičky , objednala ma na buduci mesiac . Myslite si že sa to da este naučit ked mam predsa uz tych 19 rokov . alebo poznate niekoho kdo sa to naučil aj v takomto veku . A nepište že to je zlate , pretoze to isto tak neni . za vsetke odpovede chcem vopred podakovat
arizona
07.11.13,18:59
Odstahuj sa do Francuzka,alebo Rakuska, tam budes "in", nikto si to nevsimne.

No,ale vazne...nikdy nie je neskoro zacat,staci trochu cviku a dobry logoped a urcite to zvladnes.Aj ked nachapem, preco si s tou navstevou logopeda nezacal skor, ked ti to sposobuje problemy a traumy :-(
lujza.j
07.11.13,18:59
Mirec 777
07.11.13,19:10
V najbližšej dobe sa nemám v pláne stahovat :) no ja sa neviem preco som odbornú pomoc nevyhladal skor , možno som sa bal alebo hanbil že taky stary cap pojde ku logopedovi .
buchač
07.11.13,19:25
už niekolko rokov skoro vobec nepouzivam toto pismenko pri beznej komunikacii medzi kamarátmi , spolužiakmi , rodinou .
...
Avšak ináč som veľmi vyrečný .

Tak to si ( jedno z druhým ) teda neviem teda absolútne predstaviť ...:confused:


v poslednej dobe som si to zacal velmi uvedomovat že nechcem žiť s týmto rečovým hendikepom po cely život

Ja s tým žijem do dnes ... no problém ...
Vysmievať sa bude iba debil a takých je pomenej . Totálna ignorácia ( mladé časy ) vždy pomohla ...


A nepište že to je zlate , pretoze to isto tak neni .

Nooo ... nenapíšem , že rovno zlaté ......
Záleží aj od toho rrrrrrráčkania ...

Poniektorým ženám sa to dokonca zdá aj erotické - dokonca aj v našich končinách :rolleyes:...ďalej nepokračujem ...;)
Mirec 777
07.11.13,19:32
viem ze to je divne ale viem sa proste vyhybat slovam s R , a nepouzivam ich , vzdy si najdem za ne neaku nahradu . ale ja stym zit nechcem pretoze ma to obmedzuje , neviem si ani predstavit že by som teraz začal pouzivat často to R proste som si uz na to tak zvykol ze ho nepouzivam . Vždy sa najde neaky ten debil ktoremu to neda :D
lujza.j
07.11.13,19:38
doplnený link
buchač
07.11.13,19:44
Mirec ...máš podrezaný jazyk , vravíš ?
Každého debila sa dá usadiť , na každého si nájdeš niečo ...tak potom aký problém ?
alaya1
07.11.13,20:13
Navstiv logopeda, ktory sa zameriava nie len na napravu vyslovnosti hlasok u deti, ale aj u dospelych. Je to uz ovela tazsie napravat, ako u deti, ale s velkou trpezlivostou na obidvoch stranach, sa to da eliminovat, ale aj uplne odstranit. Drzim ti prsty.
Mirec 777
07.11.13,20:24
Minulý tyždeň som sa bol spýtat u jednej logopedičky ( venuje sa aj dospelym) ale ma plno v najblizsej dobe takze ma objednala az na buduci mesiac , tak snád mi pomože . Dakujem pekne :)
alaya1
07.11.13,20:26
:)
ingak
07.11.13,22:13
Dá sa to naučiť. V TV som počula rozhovor s českym moderátorom, aspoň niekedy moderoval v radiu ... hovoril, že keď sa počul, tak radšej zašiel za logopédom aj keď sa hanbil, myslim že v 40-tke. Naučil sa správnej výslovnosti.
Odvaha, prvý krok už si spravil a len cvičiť. Želám skorý úspech :)
Mirec 777
08.11.13,04:42
Chce to dobrého logopéda a veľku drinu , a hlavne motiváciu ktorá mi učite nechýba . Dakujem , dam do toho všetko :)
Stanislav 1975
08.11.13,04:50
Mirko, ked som mal tolko rokov , čo ty, tak tiež ma to trápilo, a tiež som sa snažil vyhýbať slovám na R a snažil sa používať ekvivalenty, čo sa niekedy podarilo a niekedy nie :-), ale ako som vyrastal, tak ma to už prešlo a už sa s tým nezaoberám- už tak aj umriem...,zas nieje to nejaká strašná chyba, skús toho logopéda, alebo to nechaj tak a doži s tým nejako...
Inak, jedna výhoda je,že so ženami s tým nieje problém, niektoré dokonca na to aj idú...,ale určite sa nestane,že by ta kvoli tomu nejaká nechcela...
Mirec 777
08.11.13,13:19
Tak vekom by ma to určite prešlo , začal by som si uvedomovat že su aj horšie veci , ktoré sa mi mohli stať . Ale tak za to že sa to pokusim napraviť nič nedám . ale dakujem za radu :)
blazonko
14.11.13,12:17
Dá, čo by sa nedalo. Ja osobne račkujem celý život a žily mi to vôbec netrhá. K logopedičke som ako dieťa chodila a nič mi to nepomohlo. Som tu, žijem, dýcham aj bez toho aby som vedela povedať R.
Spočiatku som sa rovnako ako ty snažila vyhýbať slovám na R. Ale je to presne naopak. Čím viac ich budeš používať, tým lepšie ti to pôjde :D Vlastná skúsenosť, už sa zlepšujem.
Excise Duty
14.11.13,14:05
Máš moje uznanie, vždy obdivujem mnohých aj oveľa ťažšie postihnutých ľudí, čo všetko dokážu a ako vedia byť húževnatí a svojim konaním sa vyrovnajú alebo predstihujú aj zdravých ľudí.
Kvaka
14.11.13,15:14
Si ešte mladý, skús toho logopéda, ak ti to vadí. Nie je však račkovanie ako račkovanie. Môj muž sa preto tiež trápil v mladosti, no nikdy nevyhľadal logopéda, povedal mi, že sa sám celé hodiny učil, až sa mu to "r" podarilo nejako prijateľne niekde v hrdle vytvoriť. Nie je to však to správne "r". Ale o tom, že račkuje a že ho to niekedy trápilo, mi povedal až pár rokov po svadbe. Nevšimla som si to nikdy, naozaj, patrilo to k nemu akosi.
viktorviktor
14.11.13,18:57
mnoho ľudí má problém a nielen rečový, niekomu vadí to inému oné, každý vidí svoj problém vypuklo, vytrčavo, najviac, všetci vidia, počujú. Jedno ti poviem, čím viac sa budeš vyhýbať, tým viac budeš strácať. Preto priam vyhľadávaj a rečni a rečni r. Získaš oveľa viacej, už nebudeš mladší, mladosť je najkrajšia
luja5
30.11.13,08:26
Na povzbudenie, že sa s tým dá niečo robiť aj v Tvojom veku, si môžeš prečítať článok v teraz aktuálnej Eurotelevízii "Je ráčkovanie sexi či otravné?". Dočítaš sa tam, že sa s tým dá úspešne popasovať aj v dospelom veku, dokonca aj u seniorov, že s rečovými problémami to nemali jednoduché aj viaceré známe osobnosti... Chce to len dobrú vôľu, navštíviť logopéda a nevzdávať sa;).
Držím palce:).
Indeed
30.11.13,08:56
presne tak,aj ja tak hovorím , to "r" ide niekde z hrdla, triasť jazykom na podnebí som sa nenaučil nikdy a ani to nebudem trrrenovať, radšej sa naučím nejake nové anglicke slovíčka....
Indeed
30.11.13,08:57
Buchacs, ty id do televizie, bo ty si dokonaly človek, niečo ako Chuck Norris
buchač
30.11.13,09:05
Indy ...nemôžem , aj keby som chcel ...
Ráčkujem totiž trošička :D , ak si si ešte nevšimol vyššie ...

Na druhej strane ???
Dokonalých je v tých TV staniciach nadostač .

Aj debil sa tam sem tam dostane .....na vídend máš momentálne voľno - nevysielaš ???
Indeed
30.11.13,09:10
vysielal som skoro ráno,ked som vstal, v onej malej miestnosti...
buchač
30.11.13,09:12
....u Teba jedno ...
Vysielanie alebo vysieranie = vsio rovno ...
Rovnaký produkt = hovno ....
Indeed
30.11.13,09:14
neklesnem na Tvoju uroven, aby som sa Tebou bavil v tomto tone...
luja5
30.11.13,10:11
My máme dobrú skúsenosť. Máme to v rodine a syn to asi zdedil po otcovi. Chodili sme so synom k logopédke a pomohlo mu to. Logopédka bola fajn, veľmi príjemná, so správnym prístupom, aj nám rodičom vedela vysvetliť, v čom je u syna problém, ako ho učiť "narábať" s jazykom... Syn mal rád jazykové cvičenia, k logopédke sa vždy tešil, dodnes na ňu rád spomína.
srska
30.11.13,10:29
mne sa páči ako si žužu dáva pozor na "r" keď verejne vystupuje
Indeed
30.11.13,16:14
kto je "žužu" ?
srska
03.12.13,20:06
mzsr
blazonko
09.12.13,17:29
To vieš luja5. Ak tento problém nechceš preniesť na deti, vtedy to ide zázračne rýchlo. Nejak som to neriešila, až kým neterka nezačala po mne opakovať. Nuž, chceš nechceš, učíš dieťa, učíš aj seba. Nie je to síce dokonalé r, ale darí sa.
ariadna22
09.12.13,19:54
dá, chce to pevnú vôľu a učiteľa a v tvojom veku už aj psychológa, lebo ty už máš blok, že sa to nenaučíš, je to len úhol pohľadu, ja si myslím, že to zvládneš
alaya1
09.12.13,19:55
asi skor logopeda, nie?
ariadna22
09.12.13,20:15
logopéd samoška, ale ten mladý si prešiel už toĺkými logpédmi..., normálne psychológa + učiteľa pre hercov na správne vyslovovanie cez inzerát, veď ten mladý sa hanbí...
kukučka
09.12.13,20:18
a vari logopéd nie je "učiteľ" ? ;)
alaya1
09.12.13,20:30
:)
kuravesele
10.12.13,18:39
kamoška chodila k logopédovi, a ten jej poradil že v slovách namiesto R ma hovoriť písmeno "D" , čiže pôsobilo to veľmi komicky :) a aj tak jej to nepomohlo...
korela
10.12.13,22:45
ariadna22, ty máš na mysli javiskový prejav, najvhodnejšie posadenie hlasu, ktoré človeku prirodzeme sedí. Bolo by vhodné spojiť všetko naraz, väčší účinok. Robia to pedagogičky aj z VŠMU.
Maštalír nemá dobré sykavky, moderátor v Teleráne na Markíze ráčkuje, je na obraze a dobre je. To je iba obyčajný minihandycap. Pokiaľ si to Rakúšan Settele nevšimne. :-)
Už aj tak sme u nás pokročili s telesnými nedostatkami, najmä deti boli kruté , však výchova robila svoje a aj postoj štátu.
korela
10.12.13,22:50
Prosím ťa, nemôžeš to využiť pri písaní umeleckých textov? Zaiste by to bolo veľmi zaujímavé. Keď už máš nacvičené nepoužívať ho v bežnej reči. To je obdivuhodné.
Pouvažuj, myslím to úprimne.
nika.sum
11.12.13,05:01
neviem ci myslime toho isteho v Markize, ale ten jeden nie ze rackuje, on vobec nevie vyslovit "r", mne osobne rackovanie nevadi, moj otec ma tiez ten problem, no nikdy som si to vobec neuvedomovala, dokonca v niektorych pripadoch je aj "sexi" :-D. Myslim, ze ked nieco velmi chces urcite sa ti to podari, drzim palce. A ak nahodou nie, nevadi urcite to nie je take zle
Mirec 777
17.12.13,08:29
Dakujem Všetkým za pozitivne ohlasy , dali mi trosku viac sily . Dnes je moj velky den kedy idem za tou Logopedičkou :D tak snad mi pomoze a budem vas informovat ako sa mi dari. Verim ze to zvladnem v priebehu niekolkych mesiacov a budem zit hodnotny zivot bez toho aby som sa musel za to hambit alebo aby mi to neako obmedzovalo život :)
luja5
17.12.13,08:37
Tak Ti želám veľa úspechov v Tvojom snažení a držím palce, aby si sa nevzdával, aj keby to možno nešlo tak rýchlo, ako by si si predstavoval. A hlavne aby si mal šťastie na takú výbornú logopedičku, na akú sme mali my:).