Sarlotka
07.11.13,20:54
Dobrý deň,

podávam dodatočné daňové priznanie k DPH
DPH povinnosť v pôvodnom DPH priznani bola napr. 2500 Eur
DPH povinnosť v dodatočnom DPH priznani je v sucasnosti 1000 eur
Rozdiel je teda - 1500 Eur

DPH povinnost 2500 Eur nebola uhradena doposial.

z poucenia riadok 37 a 38
Riadok 37 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo
poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.
53. Riadok 38 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 37, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 37v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

na riadok 37 uvediem sumu - 1500 Eur,a na riadok 38 ? nulu alebo 1000 Eur?

Dakujem
a_je_to
09.11.13,11:51
No ... zase Ti nechce nikto odpovedať ... ? Odpoveď nemožno odcitovať, lebo nikde nie je uvedená. Vychádzaj z logiky veci.ktorú robíš. V § 16/1 zákona 563/2009 sa píše k opravnému priznaniu, že platí posledné podané a predchádzajúce sa ignorujú. U dodatočného to platí podobne, ale iba obmedzene, lebo je spojené s nejakým únikom termínov a lehôt. Ale zostaviť ho treba s pomocou logiky, že by malo platiť iba posledné. Keďže ide o dodatočné, tak do 37 uvádzaš mínus 1500, lebo oproti riadnemu je daň o toľko menšia. Do riadku 38 uvádzaš 1000, lebo toľko je výsledná daňová povinnosť, doposiaľ nezaplatená za príslušné obdobie. Keby zaplatená už bola, malo by v r. 38 byť mínus 1500 a správca dane by ju mal na základe tohto údaja vysporiadať. Lebo by šlo o vyčíslený preplatok a tento údaj by správca mal považovať za žiadosť o vrátenie preplatku v zmysle § 79, ods. 1 a 2 zákona 563/2009.
Sarlotka
09.11.13,19:23
:D veru nikto mi neodpovedal a pritom som bola v casovom strese... :( a volala som aj na infolinku a tam povedali ze -1500 a potom ma prejali na ine oddelenie, lebo ze nie su si istí a tak zase nedvihali pol dna... nakoniec sa to riesilo so spravkynou osobne, ale neviem presne ako to nakoniec dopadlo, ci do r38 nieco dopisali, len viem ze za obdobie, kedy mala byt uhradena riadna DPH do terminu podania dodatocneho DPH vyrubi sankcny urok a konatel teraz uhradi len rozdiel... z mojho logickeho pohladu tam tiez malo byt 1000 eur, z pohladu poucenia som mala pocit ze sa riadok nema vyplnit.... Dakujem ajeto ze ste reagovali... Ste top! :)