Roosevelt
07.11.13,22:26
Zdravíčko. Kúpil som si v Holandsku VW Bora a má namontované xenóny. Po prečítaní viacerých tém som sa dočítal že môžem mať problém. tTie xenóny sú fakt dobré a nechcel by som ich dať preč čo mám robiť ďalej ?
arizona
08.11.13,04:15
Ak su xenony original namontovane od vyroby,tak je to OK.
Ak su iba domontovane dodatocne a nemas ich zapisane je to na pokutu.


Taketo nejake znenie bolo niekedy na stranach minv.sk,ale uz to tam nie je, neviem ci to plati,ale nie. Pre istotu sa radsej spytaj priamo na Policii.

"Polícia takúto prestavbu povolí len po splnení špeciálnych podmienok. Ku xenónovým žiarivkám musíte mať na aute namontované aj zariadenie na čistenie svetlometov a automatické, elektrické, gyroskopické nastavovanie sklonu svetiel."
buchač
08.11.13,06:10
Záleží , či sú originály od výrobcu alebo nie , nakoľko :


Zákon č. 725/2004 Z. z. v paragrafe 21 ods. 2 písm. b) zakazuje v premávke na pozemných komunikáciách používať vozidlo, ktoré sa nezhoduje so schváleným typom, alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky. Ak sa zistí, že k takejto úprave vozidla prišlo, môže byť prevádzkovateľovi vozidla od obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie uložená pokuta 331,94 eur podľa § 107 odsek 3 zákona a vozidlo v konečnom dôsledku podľa paragrafu 24 ods. 3 písm. b) a c) zákona vyradené z premávky na pozemných komunikáciách natrvalo. Tieto ustanovenia sa vzťahujú aj na náhradu pôvodných svetlometov s halogénovou žiarovkou za svetlomety s výbojkovým svetelným zdrojom (tzv. xenónové). Pre svetelné zariadenia vozidiel sa v Slovenskej republike vyžaduje európske schválenie, a to buď podľa predpisov EHK OSN, alebo podľa smerníc ES/EHS. Schválené zariadenia sú označené príslušnou schvaľovacou značkou. V blízkosti schvaľovacej značky svetlometov sa nachádzajú ďalšie symboly a označenia, z ktorých sa dá okrem iného zistiť, aký svetelný zdroj má byť v danom prípade použitý (podrobnejšie v prílohe č. 1). Práve podľa označenia svetelného zdroja svetlometu pri schvaľovacej značke, možno odhaliť najjednoduchšie prípady nelegálneho nahradenia pôvodnej žiarovky výbojkou v svetlometoch, ktoré boli schválené na použitie výlučne s halogénovými žiarovkami.
willma
08.11.13,11:06
Veď o to ide "ak sa zistí" ale kruci ktovie prečo nerada jazdím večer - lebo to jednoducho nik nezisťuje a človek potom netuší, či ten oprotiidúci má diaľkové alebo je jednoducho ....... doplňte si miesto bodiek čo len chcete.
buchač
08.11.13,11:12
Wilmuš ....prvá hliadka ,ktorá na takéto niečo príde , okamžite berie papiere do čistiarne ...
willma
08.11.13,11:37
hliadky na to neprídu, lebo cez deň ostro sledujú či má niekto zapnutý pás a neprekročil rýchlosť o pár km/h a v noci počítajú bubáčiky z nazbieraných pokút :(
lujza.j
08.11.13,11:40
Na hliadku by som sa nespoliehala...jedine ze by dostali ako to byva zvykom nejaky pokyn,aby po xenonoch isli....alebo by bola dopravna okcia zamerana na neopravnene zasahy ako si vylepsit karu....
ninka24
08.11.13,12:39
Veru je to problém! jeden známi mal domontované xenóny na BMW, zastavila ho hliadka, okamžite mu zobrali technický s tým, že na dopravný inšpektorát sa má dostaviť, keď bude mať namontované riadne svetlá. Takže chlapec bežal, kúpil svetlá, dal si ich vymeniť a na doprave už dostal len pokutu a technický.....
Xenóny sú povedzme pre pánov zelených dnes "ľahký zárobok" idú po nich nekompromisne!
Aj keď tiež "milujem" autá ktoré idú po tme v protismere a majú xenóny - nie originál od výroby - ktoré svietia "pánu bohu do okien" nie sú naklápacie a ja vidím, len to že dotyčnému fakt svietia, ale nič iné......