Johnny25
07.11.13,22:41
Ak chcem mať možnosť v budúcnosti si založiť jedno-osobovú eseročku (podľa starých pravidiel aby som sa vyhol vklade na bankový účet) ale ešte neviem či ju naozaj založím. Stačí ak do 30.11.2013 podpíšem u notára zakladateľskú listinu a budem mať čas do 28.2.2014 ju dať zapísať do Obchodné registra, a ak si ju nedám nič sa nedeje. Pochopil som to správne? Stačí len ak zakladateľská listina bola podpísaná pred notárom? A osvedčenie vydané živnostenským úradom stačí z roku 2014 alebo aj to treba mať pred 30.11.2013 ? Treba ešte nejaké doklady ?
P.S.: Aký by sa mal dať dátum vzniku s.r.o do zakladateľskej listiny stačil by napr. 27.2.2014?
Ďakujem za odpovede
TomasBugiy
08.11.13,07:36
Datum vzniku do zakladatelskej listiny nepises. Spolocnost sa zaklada zakladatelskou listinou/spolocenstko zmluvou - ak je viac spolocnikov (teda datum podpisu listiny), ale vznika az jej zapisom do ORSR. Sud zapise spolocnost do dvoch dni od podania navrhu na zapis spoločnosti. Ked budes vypisovat tlacivo na zapis spolocnosti do orsr, tak tam mas potom moznost si zvolit, kedy ma spolocnosť vzniknut. Vsetky vybavovacky ohladom zivnostenskeho opravnenia mozes vybavovat az po zalozeni spolocnosti, takze je uplne jedno, ci to bude este pred decembrom, v decembri alebo az v roku 2014.

V tom planovanom zakone je nasledovna veta v prechodnych ustanoveniach:

"Ak bola spoločnosť založená pred 1. decembrom 2013 a návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra bol podaný najneskôr do 28. februára 2014, práva a povinnosti zakladateľov spoločnosti a správcu vkladu pri založení a vzniku spoločnosti a správe vkladu sa spravujú predpismi účinnými do 30. novembra 2013."

Len teraz neviem, či treba robiť nejaké úkony, ak napr. založiš spoločnosť (teda podpíšeš zakl. listinu/spol. zmluvu, zaplatis aj overenie u notara/ na matrike, ci je potom potrebne urobit znova nejaky pravny ukon, pokial tu spolocnost nechces, ale myslim si, ze nie. Aspon som to doteraz nikde nenasiel.
Johnny25
08.11.13,15:09
ďakujem celkom mi odpoveď pomohla
Economic
09.11.13,15:34
Tomáš, trošku ťa opravím, aby to bolo zrozumiteľné všetko. Osvedčenie o živnostenskom oprávnení sa nevybavuje ( po založení spoločnosti, keď táto vzniká až zápisom do OR) teda po zápise spoločnosti do OR, ale pred tým, nakoľko Osvedčenie o oprávnení na podnikanie je povinnou prílohou k návrhu na zápis spoločnosti do OR.

Ak si vyhotovíš dokumenty, overíš ich, no nevybavíš Osvedčenie a ani nepodáš návrh do OR, nič neriešiš, spoločnosť neexistuje. Spoločnosť vzniká až zápisom do OR.
Moja SRO
12.11.13,21:14
Doklady podpísať do 30.11.2013, Návrh do OR podať najneskôr do konca februára. Pred podaním Návrh do OR musíš vybaviť Osvedčenie vydané ŽR, nakoľko to je jednou v príloh Návrhu do OR. Ak však aj Osvedčenie vybavíš a nakoniec sa rozhodneš Návrh do OR nepodať, je to ok, spoločnosť neexistuje. Tá vzniká až zápiasom do OR.