Thorheimdall
08.11.13,06:24
Dobry den chcem sa opytat...mam dva pracovne
pomery...oba plne cize 8 hodin, robim 16 hodin denne. V
oboch odvadzam plne odvody aj dane akurat v prvom len
si uplatnujem nezdanitelnu cast aj bonus na dieta...v
druhom mam zas tym padom logicky dan vacsiu...avsak
chcem sa opytat, pri rocnom zuctovani v marci ak
odvadzam odvody z oboch prac plnu sumu ako to je....vrati sa
mi jedna ta odvodova cast alebo nie...ked som jedna
osoba? Dakujem za Vase rady.
veronikasad
08.11.13,06:06
Uveď súčet hrubej mzdy z oboch pracovných pomerov
Thorheimdall
08.11.13,06:32
obidvoch za cely rok?
veronikasad
08.11.13,06:35
Nie, mesačný súčet. Lebo je stanovený max. mesačný vymeriavací základ, V SP sa ročné zúčt. soc.poistenia nerobí
Thorheimdall
08.11.13,06:38
a ked je kazdy mesiac rozny hruby lrijem v oboch?...bonusy...nadcasy atd?
veronikasad
08.11.13,06:41
Max.mesačný VZ pre rok 2013 je 3930€. Ak tento príjem z oboch prac.pomerov neprekročíš, žiadne poistné ti nevrátia.
Thorheimdall
08.11.13,06:43
aha uz rozumiem...potom urcite nemam narok nakolko sucet tychto dvoch prijmov to neprekracuje urcite...len som nevedel ci sa nieco v rocnom zuctovani vracia ci nie. Dakujem za Vasu radu.
veronikasad
08.11.13,06:46
Ročné zúčtovanie soc.poistenia sa nerobí. Ak by príjem prekročil, musel by si si to sám vybaviť v SP. Ale pri príjme ktorý uvádzaš je to neaktuálne.
Thorheimdall
08.11.13,06:47
aha lebo ako zamestnanec ked som daval rocne zuctovanie prijmov tak mi zatial vzdy nieco vracali len to bola este aj manzelka na rodicovskom...
tictac7
08.11.13,06:53
máš to trocha pomýlené- ročné zúčtovanie, čo Ti robí zamestnávateľ, sa týka daní a nie odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovni...
Thorheimdall
08.11.13,07:01
jasne len som v tom mal asi chaos...
a_je_to
10.11.13,12:39
Pozri najprv Zákonník práce :
§ 85 (2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.
Potom ďalej :
§ 92 Nepretržitý denný odpočinok
(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.
§ 93 Nepretržitý odpočinok v týždni
(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
§ 94 Dni pracovného pokoja
(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
Ďalej je tam kopa paragrafov o maximálnom pracovnom čase a nadčasoch. Týkajú sa síce akoby len jedného zamestnávateľa, ale určite sú aplikovateľné aj na kombináciu dvoch hlavných plných pracovných pomerov. Nie je možné, aby obaja zamestnávatelia o druhom plnom pomere nič netušili.
Všetky tieto ustanovenia musí zvlášť druhý zamestnávateľ brutálne porušovať. Určite to neprehliadne SP a možno ani IP, ak sa mesačné výkazy vyhotovujú pravdivo. Ak takto vysvetlíš situáciu SP a ZP, v snahe usporiť odvody, tak riešenie pôjde skôr týmto smerom,než k nejakej úľave. Lebo ide o protiprávny stav.
avalik
10.11.13,12:56
nesuhlasim s a_je_to

... § 50

Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne.

... t.j. zakon umoznuje niekolko pracovnych pomerov u jedneho zamestnavatela a tie neobmedzuje poctom hodin ... zakon nezakazuje dalsi pracovny pomer u ineho zamestnavatela ... cize SP ani ZP nemaju pravo zistovat a obmedzovat pocet pracovnych pomerov zamestnanca, IP takisto nema pravo obmedzit zamestnanca v pocte pracovnych pomerov
Katy a R
10.11.13,13:05
zamestnávatelia nič neporušujú .. keby aj o sebe vedeli. zamestnanec môže mať toľko PP, koľko vládze (aj 24 hod teoreticky) ... už či naozaj vládze ..?????
Katy a R
10.11.13,13:13
preplatok na poistnom by si mal iba v prípade - ak v konkrétnom mesiaci prekročíš max VZ.
Čo sa týka zdravotných odvodov - tam ZP spraví RZZP - a ak výjde - preplatok ti vrátia.
SP zučtovanie nerobí - ale môžeš si sám vyžiadať preplatok na poistnom - viď § 145 zák o SP. (Skontroluj si súčet VZ v každom mesiaci, či náhodou neprekročil - hlavne ak sú odmeny)
veronikasad
10.11.13,13:30
Thorheimdall (08.11.13 08:43) aha uz rozumiem...potom urcite nemam narok nakolko sucet tychto dvoch prijmov to neprekracuje urcite...len som nevedel ci sa nieco v rocnom zuctovani vracia ci nie. Dakujem za Vasu radu.
a_je_to
10.11.13,16:41
... nevieme, čo robí. Možno je to práca, ktorá ani nie je prácou a táto úvaha je nadbytočná. Ale ak by vznikol syndróm vyhorenia, alebo ťažký pracovný úraz s následkami a regresom ... to by sme videli, či by to bolo tak, ako píšeš ... Odsedel som ako technológ v jednej kancelárii s bezpečnostným technikom 7 rokov, .... aj keď to bolo za socíku. Za tú dobu sa riešili dva smrteľné pracovné úrazy, viacero pracovných úrazov s následkami a niekoľko chorôb z povolania. Hľadali sa dôvody aj tam, kde by ich nikto nečakal.A vtedy, dá sa povedať ani nezávislí právnici neexistovali.
avalik
10.11.13,16:55
syndrom vyhorenia moze vzniknut aj pri jednom pracovnom uvazku, tak isto tazky pracovny uraz ... samozrejme je na zadavatelovi aby si rizika unavy zhodnotil sam ...
promont maja
11.11.13,05:39
... pripájam sa k a_je_to ... ak si tu " pomáhame navzájom" = mali by sme sa pamätať na poškodzovanie zdravia, vznik pracovného úrazu z dôvodu únavy ... však dovolenku tiež máme z dôvodu "povinného" oddychu, podľa mňa, hlavne nato, aby sa predišlo pracovným úrazom ...

... ak je potrebné, z určitého dôvodu ( napr. zodpovedný zástupca ako garant vykonávanej živnosti ... napr. Technická inšpekcia vyžaduje pracovný pomer ...), mať dva pracovné pomery, tak na strátený = polovičný pracovný úväzok ...
kopretinka
11.11.13,07:19
ale zadávateľ nerieši,či si má zamestnať na 8 alebo 4 hodiny v druhom PP,on rieši odvody.Takže komentáre o vyhorení,poškodení zdravia a pod sú od veci................