Hospinecek
08.11.13,06:34
Dobrý deň,
mám nasledovný problém. Skorej ho má otec. Otec je aktívny taxikár a je zadlžený po strop, (dokonca dom našej babky je založený u jednej...) a aktuálne je na tom zle, kedysi chcel všetko rýcho, pôžičkou riešil dlhy, hlúpe investície a podobne. Už ale pol roka mu pomáham požičiavaním veľkej sumy peňazí, keďže je to môj otec a mám stály príjem bez hypoték a podobne. Ale, pokazilo sa mu auto a ešte k tomu čoskoro bude platiť zákon o nových podmienkach, čo sa týka vozidla a on bude odpísaný. Situácia je nasledovná, nemá príjem, mame strháva z platu exekútor a sme zadlžený po mraky. Jediná možnosť je podľa otca aby som si zobral pôžičku 10 000 euro. Ktorou mieni "VRAJ" vyplatiť pôžičky, kúpiť nové auto, dať spraviť staré a podobne. Nechcem sa zadlžiť, lebo poznám krysie preteky a viem, že to bude iba horšie a neverím mu za roky už ani slovo, čo sa týka financii (skamal toľko krát, až to bolí...) a teraz hodil odpovednosť na mňa, človeka, čo mu chce len dobre a aspoň kus myslí, nasledoval to slovami "Ak mi nepomôžeš, môžem sa ísť od*ebať".

Prosím, dajte aspoň nejaky typ, už som mu radil aby predal niečo z domácnosti, ale vraj 100 e za každý televízor veľkých je dosť málo a vidí pôžičku iba za jedinú možnosť.
srska
08.11.13,05:50
"čo sa týka financii (skamal toľko krát, až to bolí...)" ? - nuž keď toľkokrát sklamal - nech si pomôže sám. roboty mimo taxovania je fúra. treba len chcieť.
buchač
08.11.13,05:52
a teraz hodil odpovednosť na mňa, človeka, čo mu chce len dobre a aspoň kus myslí, nasledoval to slovami "Ak mi nepomôžeš, môžem sa ísť od*ebať".

Podal by som mu do ruky nabitú pištoľ ....

Pomôcť áno , no vydieranie teda nie .
Už si aj tak veľa urobil ...
Nevravím ani o tom ,že za 10 litrov toho veľa vody foter nenamúti ...
arizona
08.11.13,06:10
Pomoct blizkemu je sice pekne,ale...vziat na seba zavazok na 10tis. euro je velke riziko. Hlavne, ked pises, ze otec narobil kopec dlhov a vela krat ta oklamal.Si mlady clovek, co ked budes potrebovat onedlho pozicku sam?

Otcovi navrhni, nech si najde stale zamestnanie a nech sa dohodne na splatkovom kalendari s exekutorom,kedze ho jeho doterajsia praca neuzivila.
Ten planovany zakon o povinnosti- novych aut je myslim uz zruseny /vygoogli si podrobnosti/,su tam zmeny, takze otcovi mozno bude stacit dat si iba opravit terajsie auto.Popri hlavnej praci si moze privyrabat ako taxikar,aby rychlejsie splatil dlhy.

Nie som proti pomoci rodine,ale ked je niekto nezodpovedny a narobi kopec dlhov,ktore nevladze splacat a doplacaju na to aj ostatni clenovia rodiny, to je akoby hadzanie penazi do bezodnej studne...
Braňo
08.11.13,06:12
môj typ je, aby pohol riťou a začal pracovať. potom sa môže s pomocou zmeny splátkových kalendárov dostať. akákoľvek ďaľšie branie úverov iba situáciu prehlbuje, nie rieši. netreba zabúdať, že problém má on, nie Ty.
BXLmiami
08.11.13,06:27
Rozhodné nie aj za cenu,že by si sa mal odsťahovať a osamostatniť,v podstate pokiaľ je situácia v rodine taká ako píšeš,tak by to bolo dobré aj pre nich.Tvoja pôžička jedine predľži agoniu rodiny a vtiahne do bezvýchodiskovej situácie aj Teba,nedovoľ to.Otec by určite nemal problém sa zamestnať,to je jediné rozumné riešenie.
alaya1
08.11.13,06:38
Pises, ze ma dlhov "po mraky". Pozickou 10 000 eur chce vykryt tie ohromne dlhy a kupit auto? Ved za 10 000 nekupis ani poriadne auto, nie to este vyplatit vraj ohromne pozicky.Myslim, ze ak mu postaci 10 000 eur, nie je na to az tak zle.
Hospinecek
08.11.13,07:34
Otec hovoril veľa krát, že to bude dobré a že nemá žiadne dlhy rodine pri tom si po tajomky, bez vedomia mojej mami pýtal odomňa peniaze.. presne ako hovorí, tak klame, jedine ak ti povie, že za chvílku dojde po teba s autom, v tom nikdy nemal problém
alaya1
08.11.13,07:46
Ak si dospely clovek, financne nezavisly na rodicoch,. preco sa neosamostatnis a riesis si svoj zivot. Rodicia si svoi vyriesia tiez., vela zdaru.
Hospinecek
08.11.13,07:47
áno, uvažoval som aj nad týmto riešením problému, ale doposiaľ som na to nemal srdce a som toho názoru, že bezomňa neprežijú, ale logicky so mnou to bude horšie a všetko padne nakoniec na posledný stĺp, mňa
Hospinecek
08.11.13,11:25
jediné, čo môžem povedať je, že som hlúpy a moc si to beriem za zodpovednosť
BXLmiami
08.11.13,12:28
Je lepšie ukončiť to trápenie,padnú na dno a jednoducho to budu musieť riešiť.Ak budeš pomáhať,otec sa nepoučí a stiahne na dno aj Teba.
Prestaň za nich platiť a to hned,skôr zobdaleč kúp jedlo a lieky.Ale peniaze nie,ani mame,ani otcovi.
A zaplať právnika aby zrušil mame BSM.Rýchlo.
jslancik
08.11.13,12:37
jo, krv nie je voda, ako sa hovorí...
Dantess
08.11.13,16:22
Nedávno som riešil veľmi podobnú situáciu (možno to nájdeš aj v starších témach). Po čase môžem povedať, že sa to vyriešilo bez pomoci iných a rôznych pôžičiek. Sadni si s otcom a mamou, spravte si plán všetkých príjmov a všetkých výdajov. Škrtnite nepotrebné a v prípade potreby nech sa zamestná aj otec na TPP niekde, kde bude mať pravidelný príjem a akú/takú istotu. Tvoj otec chce pôžičky, lebo v tom vidí ľahkú vidinu zisku, ktorú vráti až po čase. Už potom ale nemyslí na to, že si požičal 10 000 a vráti 13 000.

Takže moje rada. Navrhni spoločné sedenie. Preberte si príjmy a výdaje a optimalizujte to. Ak otec nebude súhlasiť, tak je to jeho smola. To, že Ti dal život a vychoval ťa ho neoprávňuje Ti život zobrať a pokaziť, len kvôli nemu.
taiko
08.11.13,17:25
Podla toho co pises, budete o niekolko mesiacov, tam kde ste teraz, s tym ze ty budes mat na krku 10 000 E dlhu. Tvoj otec uz dokazal, ze to s financiami nevie a asi to nebude inak ani teraz. Pride mi, ako keby ti povedal ze nech mu pozicias peniaze do kasina, lebo nasiel vyherny system na rulete.
Pomahat rodicom treba, vracat ten povestny 3 gros, ale vydierat citovo vlastneho syna a prenasat na neho zodpovednost za svoje sra....cky, tak to je silna kava.

Jednoducho by som mu povedal, ze mu neverim a pozicku by som si nevzal. Konfrontoval by som ho (pozor, v ziadnom pripade nie sudil) s jeho neuspechmi v podnikani a vo financiach. NEch Ti vymenuje svoje uspesne kroky na tomto poli, ktore by mohli navodzovat dojem, ze to vie a ze je v podnikani sikovny.
Nadalej by som mu/mame vypomahal, pokial by mi to moje moznosti dovolovali a nenechal by som ich zomriet od hladu.

Prajem Ti aby si nasiel silu a narovinu mu to vsetko povedal. Je to bohovo tazke, ale mu tym pomozes.
duves
09.11.13,15:15
Všetci chcu robi taxikarov, nebude problem v tom? Aj moj brat to začal na jesen 2008 robiť, s novym autom. Potom do 1/2 roka vratil licenciu. Je tam obrovsky pretlak ponuky a klientov je malo Uplne bežne je to, že novačika dispečerka pošle na adresu a tam nikto nie je. Zrejme v pozadi su starí taxikari, čo nemaju zaujem, aby im niekto bral kšeft. Za byvaleho režimu toto robili ludia, čo mali zdravotne problemy, alebo nevedeli nič ine robiť.
srska
10.11.13,05:53
v pn za socíku, keď som chcel valuty som išiel buď za taxikármi alebo za recepčnými v kúpeľoch, edene + magnólii
duves
10.11.13,06:51
Podla skusenosti čo mal moj brat, si myslim, že moralny profil mnohych nie je dnes o nič lepší.
pavol54
10.11.13,06:58
čo je to za výraz "založený u jednej..." Z morálneho hľadiska ti vždy ostane rodina na krku,
1. Ja by som preskúmal ten záložný úver na babkin dom.( skúsil by som dom previesť na seba a splácať úver) lebo sa môže stať že ani dom nebude aj hanba na krku aj rodičia na krku,
2. preskúmal všetky dlhy a ich skutočnú výšku(čo je to zadlžený až po strop) a zostavil skutočný splátkový kalendár posúdil by som výšku dlhov a výšku reálnych príjmov (niekto ušetrí aj z mála na veľké splátky niekto ani z veľa nedokáže splácať)
3. spravil by som otcovi taký súkromný bankrot (našiel by som mu prácu, musel by sa zamestnať a tam vydržať, alebo mať istý príjem bez veľkej investície)
4. dohodnúť sa a dovoliť im míňať len to čo potrebujú k životu kým podstatnú časť neurovnajú( spústa neprezieravých dlhov vzniká aj tým že keď mám peniaze tak hojno a potom som v srabe pomáhajte) a prebytok rýchlo na splátky
srska
10.11.13,07:20
súhlas