Kristina272
08.11.13,07:21
Dobrý deň, ..nedávno mi odišiel pes z domu, volali nám na druhý deň policajti že aj so susedovým psom rozhrhli v susednej dedine 181 bažantov, tých bažantov chovali polovníci na odstrel, pýtaju od nás nahradu cca 4000 eur....Psa mi odstrelili......keď nenahradíme škodu tak nás dajú na sud....Moja otázka?..máme škodu nahradiť alebo sa s nimi máme súdiť, lebo nechápem ako to mali ohradene ked sa tam dostanu dvaja stredne velky psy, ako mi mohli odstreliť psa?
Kristina272
08.11.13,06:26
viete mi pomocť v tejto veci?
buchač
08.11.13,06:30
Už len z čítania príspevku sa usmievam .....:---

Že pes odišiel ...? To je čo za výraz ???
Snáď ušiel , zdrhol , urval sa ...
Alebo dostal vychádzku ??? :D

Nie v susednej dedine , lebo tie voliéry sú postavené určite niekde obďaleč - mimo dediny .
Takže Tvojho psa na vychádzke poľovníci považovali za tuláka a tým pádom aj podľa práva učinili - odpráskli .

Ty nerieš , ako to mali ohradené .
Ty rieš to , že ako sa TVOJ pes dostal z Tvojho domu .
Nahradiť alebo nenahradiť škodu ? Tak to je na Tebe .
Ak nenahradíš , pôjde to na súd a tam sa potom rozhodne .

DOPLNENIE :


Kristina272 (Dnes 08:32) ďakujem pekne za hodinu slovenčiny, a je to susedná dedina keďže nás delí iba tabula, ale tak ty to vieš asi lepšie...


Tak po prvé , hodina slovenčiny je v porovnaní so hodinou práva o niečom úplne inom .
Jedno chybné slovíčko na hodine slovenčiny ešte nič nepokazí .
Jeden chybný výraz na súde môže aj rozhodnutie súdu zmeniť .

Po druhé ???...radšej píš všetky informácie vopred , jasne a zrozumiteľne .
Potom sa vyhneš výsmechu ...
Ale ten môj ešte stále ozvenou rúca skaly vo Vysokých Tatrách a aj v Alpách ...
Kristina272
08.11.13,06:32
ďakujem pekne za hodinu slovenčiny, a je to susedná dedina keďže nás delí iba tabula, ale tak ty to vieš asi lepšie....
arizona
08.11.13,06:36
Ako majitel si za psa zodpovedna.Musis zabezpecit svoj pozemok,aby pes nemohol behat volne mimo pozemku.
Narobil skody, takze je rozumnejsie sa dohodnut o splateni skody. Ked to pojde na sud,zbytocne sa navysia naklady...

Tiez sa mi nezda, ze by psy naozaj dokazali dotrhat 181 ks bazantov,asi by som na tvojom mieste ziadala Policiu preverit, ci ich naozaj bolo tolko,urcite maju situaciu aj nafotenu ,takze ziadaj preukazat aj nejake dokazy.
arizona
08.11.13,06:39
Duplicitu som ti vymazala, pokracuj v tejto teme. Nezakladaj duplicity kazdu pol hodinu, sposobuje to chaos!!!
Kristina272
08.11.13,06:41
ospravedlnujem sa, len som nevedela ci to pridalo.dakujem
corax9
08.11.13,06:48
Súhlasím. Nepríjemná situácia určite pre obe strany. Ale poľovníci sú asi v tomto v práve. Voľne pustený pes mimo dohľadu a kontroly majiteľa je proste škodná. Druhá vec je skutočná výška škody. Možno by stálo za to skúsiť odbúrať emócie, prejaviť pánom poľovníkom ľútosť a skúsiť sa nejako dohodnúť mimosúdne. Súd celú záležitosť iba predraží a skomplikuje, nie som právnik, ale na základe tých faktov by to chcelo asi ozaj dobrého právnika, aby ste z toho vykľučkovali bez ujmy.
buchač
08.11.13,06:50
Doplnil som ...
Aby si v obraze bola ....

Ja by som Ti k náhrade dal ešte aj to strelivo ,ktorým by som odpráskol toho besného čokla . Lebo normálny pes neoddžube vo dvojici 180 kusov ...
Takéto niečo ani svorka vlkov neurobí .

Že aký pán ,taký pes ?????
Ferdosondo
08.11.13,06:57
Každý si je za psa zodpovedný.
Takže, ak spravil Tvoj kuťa škodu, treba ju nahradiť. Otázna je však výška a počet, to musia poľovníci vierohodne preukázať. Čo spravili s mäsom...
Do budúcna budeš mať ponaučenie, síce drahé, ale akiste účinné.
arizona
08.11.13,07:17
ale Buchy! Nebud na dievca hnusny!!!!
lujza.j
08.11.13,08:54
Boh vie kto ti v skutocnosti roztrhal a kedy....lepsie ziadat skodu od znameho vinnika "pachatela"....mozno nahodicka ze zrovna ubehnute psy...boli pobliž,zastrelene a sup bude to na nich.....co uz ....ja som taka upodozrievava,ze co ak je pravda inde.....
Jasne ze psa si mala mat zabezpeceneho.....

Skoda je vysoka..neviem ci to dokumntuje policia alebo ako sa veci maju...zaplatila by som si u vetosa pitvu svojho psa...co ma v zaludku..!
taiko
08.11.13,09:51
eeej mariu jeho, a to snad boli Tvoje bazanty, ze si taky neurvaly? CI aj tebe nejaky pes nieco vyviedol?
buchač
08.11.13,11:00
Ej Mariu jej ......neštvite ma ...!
Ma tak serú nejaké bažanzy jak lanský sneh ...pokiaľ by neboli moje ...

Ma skôr SERIE TEN PRÍSTUP DOTYČNEJ ...

Psisko sa urve , urobí škodu a majiteľka ešte sa pýta , či má zaplatiť .
Psisko bolo považované za túlavé ,tak dostalo proste , čo mu patrilo ...
Bez komentára , aj ja by som takto činil ...
alaya1
08.11.13,11:06
Tvoj pes sposobil skodu. Mas psa evidovaneho na svoje meno a aj oznaceneho, ze hned na prvy sup zhodnotili, ze to urobil prave tvoj pes, Snad ich pri tom videli, vyfotili, maju na to dokaz. Lebo, ak to zhodnotili, ze to urobil tulavy pes, taky pes nikomu nepatri.O tom nic nepises. ja by som ziadala dokaz, ze to bol moj pes. A je az udivujuce, ze krmeny pes, chovany v dome dokaze roztrhat taky pocet bazantov. Ale ak ti to dokazu, tak to budes ako majitel musiet nahradit.
kopretinka
08.11.13,11:07
180? :eek: veď to ani svorka vlkov za celú noc by nestihla....
Nech to zdokumentujú,všetky kusy...ja si myslím,že pár ich bolo (možno aj nič) len sa hodilo,že tvoj pes bol poblíž...
lujza.j
08.11.13,11:17
Doplnil som text
korela
08.11.13,11:56
Tá bažantnica bola na koho pozemku? Tiež poznám jednu na veľkom pozemku, sú tam poľovníci na "dohodu" s podnikom, dnes už možno nie, ale roky tak fungovali. Keďže pozemok je rozľahlý, tak poľovníci sami robili otvory v plotoch, pretože vysoká zver nevedela vyjsť von. Alebo dnu? Pretože tak občas tie bažanty aj museli strážiť, tak tá vysoká im možno aj prišla vhod. :-) Rovno pod ruku, teda pušku. Bolo na pozemku slušné jazierko, tak aj to bol zrejme dôvod, kam sa chodili zvieratá napájať.

Inak už dvaja psy tvoria svorku. Tie bažanti zahrdúsili vonku, alebo vliezli nejako dovnútra "kurína"? Potom by to aj v pohode zvládli. Viete si predstaviť ich pasiu? Podľa mňa tam neboli prvýkrát. Ak nie títo dvaja psy, tak druhí. Druhá večera sa vždy zíde.

K tej druhej večeri: teraz asi vajcia bažanti neznášajú, ale to je tiež pochúťka pre psa. Psy, ktoré majú možnosť úniku zo svojho pozemku, majú veľmi dobre zmapovaný terén s potravou.

Inak http://zvieratkaaaa.wep.sk/Farmovy_chov_bazantov-1337432306.html
Umiestnenie chovného kŕdľa:


sú umiestnené v samostatnej voliére, ktorá je umiestnená oddelene od ostatných zariadení na farme, na slnečnom a záveternom mieste

voliéry musia byť dostatočne priestranné, ráta sa s priestorom 4-5 m2 na ks

prípadne pri väčšej koncentrácií treba používať ochranné prostriedky proti perožrúctvu a kanibalizmu tzv. zobákovniu

voliéra je oplotená a prikrytá pletivom, vysoká najmenéj dva a pol metra a musí byť zabezpečená proti podhrabaniu dravej zveri

vo vnútri voliéry je priestor pre prípad nepriaznivého počasia, vytvoriť prostriedky na hradovanie, vybudujeme tu kŕmnu linku s násypcami a napájačkami, zo severnej strany treba utepliť trstinou, aby sa zabránilo prievanu a chladu
vlado 33
08.11.13,12:06
Je síce pravda, že majiteľ je zodpovedný za psa s čím úplne súhlasím. Ale tie počty mi nejako nesúhlasia. Jeden bažant vychádza na 22€, čo sa mi vidí veľa. Predpokladám , že na lov chovali bažantov poľných, kde sa cena pohybuje max 15€. Spravili aj inú škodu?
kopretinka
08.11.13,12:15
korela,to kde si videla,žeby pes niečo ulovil a zožral? pes to nevie...ja netvrdím,že nezahrdúsi potkana,zajaca.....ale zožrať? to veru nie....
buchač
08.11.13,12:16
Ale neber do úvahy len cenu bažanta .
Ber aj ušlý zisk ..

Napríklad http://www.pzponitran.sk/

Príde 20 strelcov a máš hneď akurátnu cifru ...
Kristina272
08.11.13,12:25
samozrejme my sme si viny vedomi... len tých 4000 nám príde trošku vela,...ale určite bude lepšie sa s nimi dohodnúť, ďakujem pekne každému
BXLmiami
08.11.13,12:31
Dohodnúť sa a mali by preukázať škodu,na tom trvaj.
marjankaj
08.11.13,13:11
Kto hovoril, že zožrali?:eek:
kopretinka
08.11.13,13:20
veď píše,že druhá večera sa zíde,na to som reagovala
vlado 33
08.11.13,16:51
To máš ako s vajcom, mohla byť sliepka atď. To treba právne ošetriť, koľko ročné boli atď. Ja by som riskol ten súd.
vlado 33
08.11.13,18:09
Ani nemuseli trhať, tie bažanty sa v panike zabili sami.