lucikem
08.11.13,09:10
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o poradu. Pracujem v jednej firme kde ma počas pracovneho dna vyfotili a moju fotografiu o par mesiacov pouzili na bilboardy bez mojho suhlasu a vedomia. V zmluve nic o tomto pisane nemam . Mali na to pravo ? dakujem za pomoc
arizona
08.11.13,08:13
Vycapnut fotku osoby na bilboard bez jeho vedomia? Urcite na to pravo nemaju?

...a to pri akej prilezitosti ta vo firme odfotili?
lucikem
08.11.13,08:22
robim ako krupierka v kasine a odfotili ma pri rulete a teraz mam fotku na bilboardoch
vlado 33
08.11.13,08:38
No a teraz máš obrovskú šancu vytrieskať od firmy odškodné, (v tisícoch €) alebo sa dohodni s firmou na odškodnom. Jeden dobrý právnik to vyrieši. Počítaj s výpoveďou.
petereak
08.11.13,12:40
nie nemali na to právo
Chobot
08.11.13,14:10
Občiansky zákonník v § 12 presne uvádza, kedy možno obrazový záznam osoby použiť bez jeho súhlasu. Tvoj prípad do toho nepatrí, teda na to, aby ťa dali na bilboard mali mať tvoj súhlas.

Podľa občianskeho zákonníka máš právo žiadať, aby takéto použitie ukončili a máš právo na náhradu nemajetkovej ujmy, ak bola ponížená tvoja dôstojnosť, alebo ak si utrpela tým škodu či ujmu.

To je právny pohľad na vec. Sedliacky pohľad už nie je taký priaznivý. Áno, môžeš žiadať stiahnutie toho bilboardu, ale neviem, či vyčísliš ujmu. Môžeš sa súdiť a žiadať odškodné, ale nejako hu budeš musieť vyčísliť a zdôvodniť. Ako spomenul vlado, viac u tohto zamestnávateľa robiť určite nebudeš, či už súd vyhraješ alebo nie.

Takže je na tvojom zvážení, či sa budeš voči tomu brániť, alebo naopak, budeš to považovať za pozitívnu reklamu teba, ako zamestnanca. Možno by si mohla na osobnom pohovore s nadriadeným navrhnúť, aby ti za to dali nejakú odmenu, keď už použili tvoju fotku (bez vyhrážok).
dmc
08.11.13,15:07
zozen si dobreho pravnika .mas velku sancu vysudit zaujimavu sumu.
vlado 33
08.11.13,16:38
Pokiaľ by si dostala výpoveď z dôvodu , že si žiadala odškodné tak to zaváži na súde. A nemajetková, psychická ujma sa nájde vždy, stačí mať svedkov.
misoft
08.11.13,18:54
Keď mohol Mr.H (Heroín) vysúdiť 150000€ (a to je vraj len začiatok) - môže aj ona - a omnoho viac.....