arizona
08.11.13,11:40
Potrebovala by som zistit,kolko rokov musi mat obcan SK odrobenych v Anglicku,aby mu neskor vznikol narok na dochodok z Anglicka. Vraj je to minimalne 10 rokov. Neviem, ci je tato informacia pravdiva. Skusala som hladat na nete,ale konkretnu odpoved som nenasla.
Viete prosim niekto poradit?

Veronika, diky

Vies mi to prosim ta blizsie vysvetlit, co znamena : ..."Teda ak Váš manžel získal obdobie dôchodkového poistenia 8 rokov v UK tak za tieto roky mu vznikne nárok na dôchodok podľa UK legislatívy a ostatné roky podľa legislatívy SR...

Akoze musi mat odrobenych 8 rokov? A za tych 8r. bude poberat dochodok z UK ?
veronikasad
08.11.13,10:44
Stefan2005
08.11.13,17:18
citujem ... "nárok na dôchodok vzniká v každom štáte, v ktorom bolo obdobie poistenia dlhšie ako jeden rok"
mara rama
11.01.16,04:34
Dobry den.Pracujem v Anglicku 9 rokov a aby som mala narok na Anglicky dochodok po dovrseni dochodkoveho obdobia a to 65 rokov u zien musim mat odrobenych najmenej 11 rokov.
Jana Motyčková
11.01.16,07:20
Ak máte doby dôchodkového poistenia vo viacerých štátoch, do doby poistenia pre nárok sa započítava aj doba v inom štáte. Samotná výška dôchodku sa potom počíta len z tých rokov, ktoré máte v tom štáte. T.j. napr. ak máte 20 r. na Slovensku a 9 rokov v Anglicku, nárok vám vznikne aj na Slovensku aj v Anglicku. V Anglicku započítajú 9+20, to je pre nárok dosť rokov a výška sa vypočíta alikvotne z 9 rokov - po dovŕšeni dôchodkového veku platného v Anglicku.
arizona
11.01.16,13:25
Je nejaky rozdiel, ci Slovak odpracuje v zahranici tie roky ako zamestnanec na beznu zmluvu,alebo ma tie roky odrobene ako zivnostnik ? /zivnost otvorena v zahranici, tam platene aj odvody/
Jana Motyčková
11.01.16,14:00
je to jedno, berie sa doba poistenia v tom štáte.