zuyana
08.11.13,21:41
Vlastním les, ktorý som zdedila, v kat. území Madačka- Lučenec. Mám záujemcu o kúpu - smiešna suma-0.10 Eur/ m. Tvrdí, že musíme niečo z lesom robiť, pretože ŠLesy ho už nechcú obhospodárovať.On má záujem- buď vytvorí urbár,alebo lesy od nás kúpi za spomýnanú cenu. Kto by mi vedel poradiť, ako zistiť hodnotu lesa a či ešte na mojej parcele nejaké stromy sú.
Les je rozsiahly a nie veľmi prístupný, neviem podľa LV zistiť, ktorá časť je moja.
Prečo záujemca skupuje také rozľahlé územia, drevo, poľovnícstvo, alebo je v tom ešte niečo?
Ďakujem za radu.
lujza.j
09.11.13,06:11
marjankaj
09.11.13,07:53
Veď sa tam choď pozrieť.
Nikto tu nevie, kde ten les máš.:cool:
lujza.j
09.11.13,08:10
ale ani ona nevie ktorá časť je jej:D
marjankaj
09.11.13,08:12
Keď to zdedila, tak by to mala mať napísané v rozhodnutí o dedičstve:cool:
Alebo ak to ty vieš, tak jej povedz.:---
lujza.j
09.11.13,08:20
ved kuk čo píše:Les je rozsiahly a nie veľmi prístupný, neviem podľa LV zistiť, ktorá časť je moja.
buchač
09.11.13,08:27
Podľa LV zistíš tak len počet vlastníkov , nejaké tie dátumy , čísla zmlúv a podobne ...

Zistenie presnejšej lokality je tuto ....
https://www.katasterportal.sk/kapor/
Zobrazenie mapy
http://195.28.70.134/kapor2/index.asp?t=1383989199346&lang=sk
marjankaj
09.11.13,11:37
No ak má iba nejaký podiel, tak má podiel z každého stromu. Sama ho nemôže predať, bez súhlaso ostatných spoluvlastníkov.
srska
10.11.13,09:51
ten druhý link nem dobrý
buchač
10.11.13,09:58
Link dobrý , len musíš ísť cez stránku katastra ...
AmmiS
10.11.13,11:21
Ak je nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve znamená to, že patrí vlastnícky viacerým subjektom súčasne. Ich vzájomný spoluvlastnícky vzťah je vymedzený podielmi. Tieto podiely predstavujú mieru účasti spoluvlastníka na vlastníctve k veci. Každý spoluvlastník má ideálny podiel na veci. Laicky povedané „zo všetkého na veci mu patrí jeho podiel“ a nedá sa presne určiť a ani vydeliť určitá– konkrétna časť z pozemku ani lesa. Takže neviete presne zistiť, ktorá časť lesa je vaša. Každému zo spoluvlastníkov patrí percento v rozhodovaní o ňom podľa podielu z celého lesa.

Záujemca o kúpu/odkupovanie podielov pravdepodobne sleduje odkúpením získanie väčšiny podielov, ktorou vie ovplyvniť budúce rozhodovanie o veciach týkajúcich sa celého lesa.
AmmiS
10.11.13,11:22
www.moje-vlastnictvo.sk
a_je_to
11.11.13,21:09
Tá cena nie je ani za holú zem, nie to za les, ktorý na nej rastie. Urbár sa nedá vytvoriť, ten tvorila iba Mária Terézia a dávno. Ale dá sa vytvoriť pozemkové spoločenstvo z individuálnych vlastníkov, ktorého by si sa stala členom a mala nárok na podiely z jeho hospodárenia. Tie by určite prevýšili cenu, ktorú Ti ponúka na odkúpenie, ak by počítal spravodlivo. Ak by boli ochotní, určite by to vedeli na lesnom závode, ktorý tam doteraz hospodáril. Záujemca zháňa rozľahlé územie preto, lebo jednak na veľkom sa lepšie hospodári a tiež preto, že ak nezoženie aspoň 50 hektárov v kope, tak samostatné hospodárenie /lesnícky užívateľský celok/ mu lesný úrad neschváli.