nejika
21.03.06,12:12
Podávam DP typ B na základe sprostredkovania poistenia + mám príjem zo závislej činnosti. Od roku 2003 som si platila doplnkové dôchod. sporenie do marca 2005 a v apríli 2005 som ho celé zrušila nakoľko som zostala nezamestnaná a celu našetrenu čiastku mi vyplatili.
1.Mám povinnosť zahrnúť túto vyplatenú sumu do DP za rok 2005 a do ktorej kolonky?
2. Mám nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky za prvé 3 mesiace na doplnkové poistenie?
Chobot
21.03.06,11:21
Podávam DP typ B na základe sprostredkovania poistenia + mám príjem zo závislej činnosti. Od roku 2003 som si platila doplnkové dôchod. sporenie do marca 2005 a v apríli 2005 som ho celé zrušila nakoľko som zostala nezamestnaná a celu našetrenu čiastku mi vyplatili.
1.Mám povinnosť zahrnúť túto vyplatenú sumu do DP za rok 2005 a do ktorej kolonky?

Nie, príjmy z DDP sa zdaňujú zrážkovou daňou už pri vyplácaní. Jedine, že by si mala pri vyplatení zrazenú daň a chcela by si využiť možnosť odpočítať daň vybratú zrážkou.


2. Mám nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky za prvé 3 mesiace na doplnkové poistenie?

To záleží od toho, na základe čoho Ti boli tie peniaze vyplatené. Ak si získala nárok na riadnu dávku (jednorazové vyrovanie), tak áno. Ale ak si ešte nedosiahla vek, kedy vzniká nárok na dávku z DDP, tak nie, lebo si nesplnila podmienky dané v zákone o dani z príjmov na uplatnenie tejto položky (predčasne si zrušila zmluvu).
nejika
21.03.06,11:56
ďakujem za radu a prosím Ťa keďže daňové vypisujem aj s prílohami prvykrát:
Výkaz príjmov a výdavkov:
1. príjem zo sprostredkovania do služieb alebo do ostatných príjmov?
2. úroky z bežného účtu idu tiež do príjmu - réžia?
2. výdavky - nákup publikácii a kancelárske potreby, nákup zariadenia kancelárie ide do prevádzkovej réžie?
Chobot
21.03.06,13:36
ďakujem za radu a prosím Ťa keďže daňové vypisujem aj s prílohami prvykrát:
Výkaz príjmov a výdavkov:
1. príjem zo sprostredkovania do služieb alebo do ostatných príjmov?

Toto by som dal do ostatných príjmov.

2. úroky z bežného účtu idu tiež do príjmu - réžia?

Úroky z bežného účtu nemusíš uvádzať v DP, pokiaľ si nenárokuješ vrátenie dane z úrokov. Ak ich chceš zahrnúť do odpočítateľnej čiastky, tak sa uvádzajú v VII. oddieli ako príjem z kapitálového majektu riadok 2. Celkový príjem však v tomto prípade nesmie presiahnuť čiastku, ktorú si odrátavaš zo základu pre vápočet dane (tých 87 tisíc SK).

2. výdavky - nákup publikácii a kancelárske potreby, nákup zariadenia kancelárie ide do prevádzkovej réžie?

Toto bude v oddieli VIII. medzi výdavkami. Doporučujem Ti však podrobne si pozrieť zákon o dani z príjmov § 8 a § 9, do akej výšky si môžeš tieto výdavky uplatniť. Neviem Ti to teraz povedať, nemám s tým osobnú skúsenosť.
angelilka
21.03.06,16:45
Ja by som sa chcela opýtať: čo v takom prípade, ak SZČO dával do nákladov príspevky na DDP. V roku 2005 DDP zrušil a vyplatili mu našetrenú sumu.
V tom príprade nevzniká povinnosť dať tento príjem do príjmov a zdaniť to?
Ide o príspeky a nie o výnosy z DDP.

Ďakujem za radu
nejika
21.03.06,17:05
čítam správu od DDP o vyplatení.... /ja som zrušila DDP v apríli 2005 lebo som bola nezamestnaná a zákon mi to umožnóval/
je tu napísané že mi priznali jednorázové vyrovnanie .... a suma po zdanení rozdielu medzi sumou vyplatených dávok a príspevkov zaplatených mnou a zamestnávateěom predstavuje xxx

teda podľa mňa je to fakt zdanené jednorázovo a už sa to v DP neuvádza
ale ešte som si neni istá ak mi priznali jednorázové vyrovnanie a mam len 30 rokov či si môžem za 3 mesiace uplatniť úľavu na dani alebo nie????
Chobot
21.03.06,20:49
čítam správu od DDP o vyplatení.... /ja som zrušila DDP v apríli 2005 lebo som bola nezamestnaná a zákon mi to umožnóval/
je tu napísané že mi priznali jednorázové vyrovnanie .... a suma po zdanení rozdielu medzi sumou vyplatených dávok a príspevkov zaplatených mnou a zamestnávateěom predstavuje xxx

teda podľa mňa je to fakt zdanené jednorázovo a už sa to v DP neuvádza
ale ešte som si neni istá ak mi priznali jednorázové vyrovnanie a mam len 30 rokov či si môžem za 3 mesiace uplatniť úľavu na dani alebo nie????

Tak v tom prípade nie.