Mirka DM
09.11.13,13:17
Slovenská firma zaplatila zálohu na vozidlo v júni 2013, vo výške 9 000,- EUR, z osobného účtu konateľa. V tejto dobe neboli platcami DPH. Vozidlo bolo dodané v októbri, kedy už platcami DPH boli. Bola dorovnaná suma za prvú navýšenú splátku aj za prvú leasingovú splátku. Priniesli mi komplet leasingový kalendár, faktúry. Myslíte, že majú nárok na odpočet DPH z tej prvej zálohovej platby?

A ešte im fakturujú extra záruku 24 mesiac. Myslíte, že to má ísť priamo do nákladov ako služba alebo to môže byť súčasť obstarávacej ceny vozidla, ktorú budeme odpisovať?
Tweety
09.11.13,12:20
Nie, nemajú nárok na odpočet z prvej splátky.
Mirka DM tiež som toho názoru, len som chcela počuť viaceré názory. Či nie sú nejaké prechodné ustanovenia alebo také niečo ....Našla som taký § 55 ods. 1 zákona o dph len samozrejme nie je veľmi zrozumiteľný. Tak neviem či by sa dal použiť alebo nie.
Nie, tento § sa na lízing nedá použiť.
Mirka DM
09.11.13,15:17
Tiež som toho názoru, len som chcela počuť viaceré názory. Či nie sú nejaké prechodné ustanovenia alebo také niečo ....Našla som taký § 55 ods. 1 zákona o dph len samozrejme nie je veľmi zrozumiteľný. Tak neviem či by sa dal použiť alebo nie.
Mirka DM
10.11.13,15:40
Ďakujem za radu. Myslela som si že sa to nebude dať nijako vyšpekulovať. A ešte k tej faktúre na extra záruku. Dá sa táto zarátať do obstarávacej ceny?