rastyslaf
09.11.13,13:32
ahojte, som vlastnikom bytu a mam k nemu aj pivnicu, klasicka cinzakova drevena klietka. chcel by som ju ale prerobit na murovanu. mate s tymto niekto skusenosti? viete poradit, ako postupovat? ci je potrebny suhlas nejakeho uradu a podobne.
buchač
09.11.13,18:36
Indeed
NIČ nemusiš nikomu nahlasovať,pokiaľ dodržíš povodný podorys, teda nejdeš tu pivnicu nejakym sposbom rozšíriť.
Kľudne ju vymuruj, alebo daj vymurovať ,osaď tam pevné kovové dvere so zárubňou a bude všetko O.K.

No určite ...:eek::confused:
Neblbni , veď pivnica - pivnice ako také sú v podstate spoločné priestory a tam si nemôže robiť každý , čo sa jemu zachce a zapáči .

Pôdorys radšej neriešim ...
Indeed
09.11.13,18:39
chujovina, prečo by si nemohol obmurovať pivnicu ?

Daj aspoň 1/16 nejakeho rozumneho a padneho dovodu....
sito
10.11.13,09:56
Zo zákona je to tvoj vymedzený priestor v spoločných priestoroch suterénu. Môže byť v liste vlastníctva uvedená aj plocha toho priestoru. Ale aj nemusí, len musí byť k žiadosti o prevod bytov do osobného vlastníctva priložený plán suterénu na ktorom je jasne uvedené, ktorý priestor, pivnica je, patrí ktorého bytu v dome.

V miestnosti sú viaceré pivnice, aj tri. Traja sa môžu dohodnúť, že si dajú na svoje náklady dvere na tú miestnosť, Ak niečo niektorému zmizne, už je to na 99 % ich záležitosť.

Ak ste traja, alebo viacerí v miestnosti, ich súhlas by si mal mať, aspoň tých priamo susediacich, tá drevená priečka je aj ich priečka, že?
rastyslaf
10.11.13,10:03
ano, mam jednu stranu tej klietky spolocnu so susedom. to mi je jasne, ze to budem musiet s tym susedom riesit. dufam, ze dohodnut sa v ramci cinzaku nebude problem. skor mi islo o to, ci potrebujem nieco ako stavebne povolenie alebo nieco podobne. nejdem burat ani zasahovat do povodnych stien, cize so statikou problem nebude. potrebujem len odstranit par latiek a vymurovat tri steny :)
sito
10.11.13,11:02
Od stavebného úradu, nič. Súhlas spoluvlastníkov domu, ak všetko na svoje náklady, by nemal byť problém. S tým jedným susedom? Až tri? A aby za nimi nebolo spoločné zariadenie, hlavne ventily stúpačiek.
marcuso
11.11.13,22:44
podla zakona ak sa nemylim by si mal ohlasit stavebne upravy, ale co vsetko by sme mali....nemozes vsak vediet ci sa to nejakemu sesedovi neznepaci ak to mas na papieri, tak ti nikto nic nemoze
korela
12.11.13,00:00
Ja k tomuto pristúpim iba z logického hľadiska.
Poznám iba jedny pivničné priestory v paneláku, tých drevených klietok tam bude asi 21.
Neviem si osobne predstaviť, keby si polovica bytov postavila murované komôrky ako na šachovnici. Zhoršila by sa svetelnosť, ale asi by sa mali k tomu vyjadriť hlavne hasiči.

Kvôli objektivite musím uviesť, že v Teleráne Markízy dnes 13.11.13 predstavuje firma bezpečnostnú bytovú pivnicu.
http://www.byvajmebezpecne.sk/gallery/image/Bytova_pivnica/nebytovy_priestor_zabezpecenie_pivnice_4_logo_500. jpg
http://www.byvajmebezpecne.sk/poradenstvo.php?id=66
rastyslaf
12.11.13,19:26
riesit urcite minimalne s tym susedom, s ktorym mam spolocnu stenu, lebo ked tie latky odstranim, tak on bude mat otvorenu pivnicu na isty okamih, tak aby o tom vedel a aby sme sa dohodli, ako postupovat. no a mozno aj s ostatnymi, neviem, ci treba suhlas vsetkych, alebo nadpolovicnej vacsiny, alebo vacsiny z tych, ktory maju v tej ulicke pivnice... preto sa tu pytam, lebo som z toho jelen, co robit a ako postupovat :) no a tri potrebujem murovat. len zadna stena je panelova, tak aby som mal murovanu, tak musim murovat tri, nie? ci ako si tomu ty porozumel? :)
mareko
12.11.13,19:32
Presne tak, najdôležitejší sú hasiči a protipožiarne predpisy. Môže z toho byť pekný pr....
rastyslaf
12.11.13,19:42
no hasici mi nenapadli :) ok, preverim s domovnickou, hned ako sa vratim domov. preco ale myslis ze by sa mala zhorsit viditelnost? aspon u nas maju vsetci pribite kartony, takze je to, ako keby mali murovane pivnice.
Onko
12.11.13,22:50
Treba vychádzať z planého právneho stavu. Nepredpokladať, že ten priestor ohraničený drevenými priečkami je iba tvoj, ale z listu vlastníctva, máp, atď. zistiť, či to nie je tak, že iba z jednej tretiny spoluvlastníš celú miestnosť, resp. nemáš oficiálne ešte menší podiel na celom suteréne bez konkrétneho rozdelenia. To mení situáciu, ku spoločným priestorom sa vyjadruje oveľa viac osôb, okrem spolumajiteľov tam na dodržiavanie predpisov by mal dohliadať správca, ako tu už bolo spomínané, treba si dávať pozor na protipožiarne predpisy, prístup k nejakým spoločným rozvodom, ventilom a pod. Keď už to v dome budeš mať dohodnuté, voči stavebnému úradu tam je, myslím, iba oznamovacia povinnosť.
korela
13.11.13,05:52