Mirka Harmanová
09.11.13,15:32
Dobry den . prosim vas o radu . moj priatel kupil byt v novembri minuleho roka , ktory bol financovany prostrednictvom uveru . v marci tohto roku sa rozviedol . manzelka si teraz narokuje na polovicu tohto bytu . no v zivote v tomto byte nebola , nedala do neho ani cent a nesplaca uver . ma na to vobec narok ??? prosim vas o radu ako by mal postupovat , ved predsa nie je mozne , aby mal niekto narok na nieco , co mu vobec nepatri. dakujem a ostavam s pozdravom
Mária27
09.11.13,16:53
Mirka, máme tu veľa príspevkov o BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) a o jeho vyporiadaní po rozvode. V občianskom zákonníku si pozri paragrafy od § 143, najmä 150.
V krátkosti: do spoločného majetku manželov patrí všetko, čo nadobudli počas manželstva, s výnimkou darov ... Majetok sa delí napoly, aj keď jeden zarábal viac ... Z hodnoty majetku sa odpočíta to, čo do neho vložil jeden z manželov z vlastného (napr. peniaze čo mal zaslobodna, čo dostal darom ...).

Ak teda manžel kúpil byt počas manželstva, byt patrí do BSM. Ak bol úver splácaný počas manželstva, akoby ho platili obaja rovnako; to čo zaplatil priateľ po rozvode, sú už jeho peniaze vložené do BSM, do sa deliť nebude ale sa to odpočíta z BSM.

Je to na dlhšiu debatu, treba sa pýtať konkrétne.
Mirka Harmanová
09.11.13,17:14
dakujem za reakciu . cize ked ho kupil v novembri , v marci sa rozviedli , platila aj ona 5 mesiacov uver ...ok ,no ak nezili v spolocnej domacnosti a priatel ma na to dokazy , pri rozvode bolo potvrdene , ze od augusta nezili v spolocnej domacnosti ... ale moze ziadat vyplatenie z tohto bytu ???myslite , ze by jej nieco uznal sud ???
nika.sum
09.11.13,17:52
asi ked ho kupoval vedel ze sa uz bude rozvadzat, mal pockat, kym sa rozvedie, zial teraz, je zbytocne plakat nad rozliatym mliekom. Ja som dokonca od jednej znamej pocula, ze jej kientka sa rozvadzala a uz v case podania ziadosti o rozvod jej manzel (teraz uz ex) par dni pred tym ako ich rozviedli zobral uver na 70 tis., rozviedli ich a ona musi splacat uver a on zmizol niekde minat s milenkou...ona s dvomi detmi splaca...ja ked som sa rozvadzala, kupovali byt rodicia a po rozvode mi ho darovali (mohli sice aj skor, ale istota je gulomet) a ked som maly byt predala, najprv sme kupili vacsi (teda ja na moje meno, lebo som na neho prispela ja so svojho predaneho bytu) a potom som sa druhykrat vydala, jednoducho laska je laska, ale clovek sa uci na vlastnych chybach...
Mária27
09.11.13,18:29
Na súde bude dokazovať, súd mu to môže uznať. Ale naše súdy sú nevyspytateľné.
Hlavne nech priateľ nezabudne podať o vyporiadanie BSM do troch rokov od rozvodu, lebo po troch rokoch bez tohto návrhu by sa zo zákona stali spoluvlastníkmi bytu v 1/2.

Daj si hore vyhľadať "BSM" alebo "po rozvode".