Economic
09.11.13,17:26
V septembri mi odišiel do nenávratna notebook,ktorý nevykazoval žiadne známky poruchy. A ani nebol nejak starý, mal len niečo cez 3 roky. Niektoré údaje som mala uložené, niektoré však nie. Prežila som 2 dni poriadnej príručky, nakoľko dôležité údaje som všetky nemala zálohované. Zachránil ma švagor a to tak, že z HD získal všetky dáta.. Chcem všetkých upozorniť ozaj na taký dôležitý úkon, ako je pravidelné archivovanie a ukladanie dát. Fakt to nepodceňujte. V ďaka domenico.office mám údaje už aj v PC aj ownCloude (4ož je ďalšie úložisko) , samozrejmosťou u mňa je už aj externý pevný disk, na ktorý robím už pravidelné zálohy.
JankaO
09.11.13,16:31
Economic nie je z tých, čo si tu robia reklamu...
duves
09.11.13,16:35
Nuž riešenie sa vola SyncBackPro: http://www.2brightsparks.com/index.html. Takže jeden ext.HDD k notebooku a podla možnosti zalohovať každy den, ak nie napr. po hodine.
nika.sum
09.11.13,18:52
to myslim ze urcite nie, Economic aj Domenico mi uz mnohokrat nezistne pomohli, ja sa tiez snazim ucto zalohovat co najcastejsie na USB a tiez tam ukladam vsetky dokumenty....
nika.sum
09.11.13,18:55
ja som technicky antitalent, o co ide? je to nejaky soft co automaticky uklada vsetky data?
duves
09.11.13,20:32
No ja to používam na zalohu fotografii, lebo som sa už poučil. Spoliehal som sa na manualne zalohy a vždy som to odkladal. Mam 2 fyzicke disky, nazvime jeden PRIMAR a druhy SEKUNDAR. Niečo nafotim a ja iba do suroveho formatu a ked to stIahnem cez adobe LR (to je RAW konvertor), tak sa mi to uklada na PRIMAR do adresara 2013 (rok) a podla dní. Potom si vyrabam fotografie jpg, všetko stade exportujem na disk PRIMAR. No a pomocou toho softu si všetko zalohujem na disk SEKUNDAR presne v tej istej štrukture ako je PRIMAR. Ak napr. na PRIMAR disku niečo zmenim, tak soft zisti iba rozdiel a zalohu vykona. Začinal som verziou 5.niečo a teraz je dostupna verzia 6 a su tam dalšie možnosti - SYNCHRONIZACIA a ZRKADLO. Ale musel by som to otestovat na niečom, aby som videl, čo to presne robí. Najhoršie je zrkadlova zaloha. Pretože zaloha prebieha on line a ak niečo vymažeš na disku PRIMAR, tak to zmizne bez zasahu aj na disku SEKUNDAR. Velmi dobry softik to je. Treba si k notebooku zohnat externy disk min.tak velky ako je HDD v notebooku. Vytvoriť ulohu po nainstalovaní a zalohovat a zalohovat. Zvlašt ak robite napr. účtovnu, alebo pravnu agendu. Externy disk zamykať po odchode z pracoviska do nejakeho sejfu. Rizika straty dat su minimálne.
srska
10.11.13,08:13
+ súhlas
nika.sum
10.11.13,08:19
dakujem, tak toto dam precitat manzelovi a necham nech mi to spravi, lebo ja som z takychto veci jelen, ale naozaj dakujem velmi pekne za radu.
srska
10.11.13,08:20
Rozalka
10.11.13,13:33
Pred 20 rokmi sme sa v práci sťahovali, spravila som si kópie na 5,25 palcové diskety (mladší netušia, čo to je ;)) a vypla PC. Zabudla som zaparkovať hlavy (ani to mladší nevedia!!)
Samozrejme po zapnutí PC u 2 najväčších firiem som nemala kompletné účto, vytiahla som disketky, čo čert nechcel, zrovna tie 2 firmy mali aj diskety pošahané. Našťastie chýbalo málo, za deň som mala doťuknuté chýbajúce doklady, ale odvtedy kopírujem každý deň - v daňovej sezóne aj pred odchodom na obed - a jednu kópiu mám vždy u seba a druhú nosím na neutrálne miesto.
duves
10.11.13,13:38
super skusenost, trochu pametam tie 5,25 palcove diskety. A tie menšie neboli na tom lepšie čo do spolahlivosti.
misoft
10.11.13,14:07
Dnes stoja ext. HDD (s USB 3.0) o kapacite cca 500GB asi okolo 45-55€, niekedy (keď sú akcie) sa dá zohnať aj 1 TB za 80-90€.
tictac7
10.11.13,19:13
...hmm, mala by som tiež začať pravidelnejšie.... Dávno, pradávno, keď ešte som si vedela spraviť zálohu jedného účta na +/- 8 (slovom: osem) kusov diskiet, som zálohu robila každý piatok (nakoľko však diskety boli také, aké boli, mala som dve sady - a tie som nastriedačku prepisovala - teda, keby niečo, tak keď sa nedostanem k týždňovej, tak to istila dvojtýždňová záloha). V piatok 15.6.2001 som úspešne všetky doklady dohodila, spravila zálohu a odišla domov s tým, že aká som len šikulka, v pondelok len vytlačím a DPH odošlem :-) V pondelok ráno prídem do práce, sadnem, naťahujem ruku pod stôl, že PC zapnem...a nič - prázdnota...(monitor, klávesnica aj myš boli normálne na stole, takže som fakt netušila). Kukám jak puk. Reku, idem šéfovi zavolať, že či si ho nepožičal. Idem k telefónu a ani fax tam nie je:-( Aj tak som ešte pokojná bola, veď aj fax sa mu mohol doma pokaziť a on veci väčšinou z domu vybavoval.... Tak mu volám, a on že nie, že on tam predsa nebol skoro mesiac.... No a potom som pozrela aj iné...všetko bolo jasné - páchateľ ostal neznámy, to mňa však vôbec nesrdilo - najhoršia bola moja robota - lebo ešte aj tie diskety so zálohami zmizli. Odvtedy som robila vždy zálohu dvojmo - jednu sadu som si domov nosila....
promont maja
11.11.13,05:29
... za starých čias, ako spomína Rozalka, sa u mňa archivácia spúšťala sama, a to hneď pri ukončení, ale aj pred začatím prác ... tak bol nastavený soft ... bolo potrebné vždy trošku počkať, ale ... bolo to zlaté pravidlo ... a keďže sme boli po sieti, archivovalo ( nastavené automaticky ..) sa aj počas obedňajšej prestávky ... na server ... na další počítač... a ... dnes na úložisko ..
taiko
02.12.13,08:39
a ja by som odporucil externy NAS. Je pripjeny k vasej domacej sieti, pristupny z akehokolvek PC. Ma vlastny usr account management a milion inych funkcii. Moze byt s 2+ harddiskami. tie dva disky su napr zozrkadlene. (vsetko sa zapisuje zaroven na dva disky) takze ak jeden odide vsetky data su este na druhom.
Da sa tam nastavit automaticka archivacia PC, dokonca aj inkrementalna, t.j.m ze sa kopiruju len rozdiely oproti tomu, co uz v zalohe je. (to ale vie aj windows samotny). Odporucam nas preto, lebo nie som zastancom uchovavania dat (vo vasom pripade firemnych) niekde mimo na nejaky cloud, ktory nemam pod kontrolou. OKrem toho dobre nasy uz vedia "vyrobit" aj cloud, takze mozete mat vlastny :).
NAS sa da dnes kupit uz aj za 200EUR.
duves
02.12.13,10:11
zrkadlovu zalohu neodporučam. Zapisovanie do pola mirroring je o tom, že ak niečo vymažete, je to navždy vymazane z oboch diskov.
taiko
02.12.13,10:16
zrkadlovu zalohu neodporučam. Zapisovanie do pola mirroring je o tom, že ak niečo vymažete, je to navždy vymazane z oboch diskov.
nesuhlasim. Zapisovanie do zrkadlenych diskov je bezpecnostny prvok pre pripad poruchy disku. Ked odide jeden disk, info ostane zachovane na druhom. Predpoklada sa ze ten co maze, vie ze nieco maze
sthruska
02.12.13,11:02
zrkadlovu zalohu neodporučam. Zapisovanie do pola mirroring je o tom, že ak niečo vymažete, je to navždy vymazane z oboch diskov.
nesuhlasim. Zapisovanie do zrkadlenych diskov je bezpecnostny prvok pre pripad poruchy disku. Ked odide jeden disk, info ostane zachovane na druhom. Predpoklada sa ze ten co maze, vie ze nieco maze
Tu nesúhlasím ja. Osobnú skúsenosť nemám. Ale viacerí potvrdili, že ak im odišiel jeden disk, tak sa nedostali ani na druhý !!! Čiže záloha o ničom
mecky
02.12.13,11:09
zrkadlovu zalohu neodporučam. Zapisovanie do pola mirroring je o tom, že ak niečo vymažete, je to navždy vymazane z oboch diskov.
nesuhlasim. Zapisovanie do zrkadlenych diskov je bezpecnostny prvok pre pripad poruchy disku. Ked odide jeden disk, info ostane zachovane na druhom. Predpoklada sa ze ten co maze, vie ze nieco maze
mirror je urceny len na zvysenie dostupnosti, ak mi havaruje jeden disk tak mam data dalej dostupne a mozem s nimi pracovat bez straty casu
ale neriesi to pripady napr elektrickej havarie ked ti moze znicit oba disky, ako uz duves spominal nahodneho vymazania, alebo obycajneho virusu, v tychto pripadoch jednoducho o data prijdes

ak to pouzijes len na zalohovanie ineho pc tak budis, ak ten nas ale pouzijes ako vzdialeny disk a pracujes s datami iba tak, stale musis riesit zalohovanie

btw k tej bezpecnosti cloudu, osobne by som radsej veril cudziemu ulozisku ako amatersky nastavenemu nasu :)
duves
02.12.13,15:35
Tu nesúhlasím ja. Osobnú skúsenosť nemám. Ale viacerí potvrdili, že ak im odišiel jeden disk, tak sa nedostali ani na druhý !!! Čiže záloha o ničom
Ano, to je dalšia špecialita vraj mirrongoveho pola. Bežne sa tvrdi, že k zalohe sa uživatel dostane, ale po rozpojeni zväzku je tam velke kulove.
taiko
02.12.13,15:38
Tu nesúhlasím ja. Osobnú skúsenosť nemám. Ale viacerí potvrdili, že ak im odišiel jeden disk, tak sa nedostali ani na druhý !!! Čiže záloha o ničom
Ano, to je dalšia špecialita vraj mirrongoveho pola. Bežne sa tvrdi, že k zalohe sa uživatel dostane, ale po rozpojeni zväzku je tam velke kulove.
Hmmmm, divne ja mam mirroring uz asi 5 rokov na NAS-e a aj na PC, 3 krat mi odisiel disk a vzdy som mal data na druhom disku. Dokonca mi spokojne bootoval windows z jedneho disku v mirror-re, kym druhy disk v prevelebnej.. Ale som som someone special :D
misoft
02.12.13,16:05
sthruska, duves - mýlite si to s RAIDom - mirror = zrkadlo - na dvoch diskoch je to isté - odíde jeden, na druhom ostane. Pri RAIDe - odíde jeden - všetko v pérdeli.
A čo sa týka vymazávania dát - čo sa zmaže na jednom, zmaže sa aj na druhom mirror disku.
duves
03.12.13,04:53
sthruska, duves - mýlite si to s RAIDom - mirror = zrkadlo - na dvoch diskoch je to isté - odíde jeden, na druhom ostane. Pri RAIDe - odíde jeden - všetko v pérdeli.
A čo sa týka vymazávania dát - čo sa zmaže na jednom, zmaže sa aj na druhom mirror disku.
Ved sa to da overiť, vyskušat. Nech si tam nahraje niečo pre test a potom to rozpojí. Ja som to neskušal. Načo aj. To nie je zaloha.
duves
03.12.13,05:12
RAID mirroring sam osebe nie ja zaloha. Je to iba system na zvýšenie redundancie. Uživatel by sa mal spohlivejšie dostat k udajom. Samozrejme za predpokladu, že si ich nezmaže.
taiko
03.12.13,07:04
zrkadlovu zalohu neodporučam. Zapisovanie do pola mirroring je o tom, že ak niečo vymažete, je to navždy vymazane z oboch diskov.
nesuhlasim. Zapisovanie do zrkadlenych diskov je bezpecnostny prvok pre pripad poruchy disku. Ked odide jeden disk, info ostane zachovane na druhom. Predpoklada sa ze ten co maze, vie ze nieco maze
Tu nesúhlasím ja. Osobnú skúsenosť nemám. Ale viacerí potvrdili, že ak im odišiel jeden disk, tak sa nedostali ani na druhý !!! Čiže záloha o ničom
:D Ty si joker, osobnu skusenost nemas, ale "zaloha o nicom". SI ma pobavil. Co tak najprv vyskusat, a nepocuvat, co viaceri hovoria :D



ak to pouzijes len na zalohovanie ineho pc tak budis, ak ten nas ale pouzijes ako
vzdialeny disk a pracujes s datami iba tak, stale musis riesit zalohovanie
suhlasim, mirror sam o sebe nie je zaloha, ale ak sa pouzije pri diskoch, ktore sluzia ako zaloha, tak zvysi podla mna zvysi bezpecnost tej zalohy, v pripade HW chyby jedneho z diskov. Ja mam v PC zazalohovane disky a data zalohujem na NAS, kde mam tiez mirror diskov. So zalohovanymi datami na NAS-e aktivne nepracujem.
Takze ked nieco zmazem v PC, stale mam zalohu a ked odide jeden disk na NAS, stale mam data na druhom disku.
Nepokladam sa za odbornika, ale neviem, v com by mohol by NAS menej doveryhodny ako public cloud, nad ktorym nemam kontrolu.
mecky
20.10.14,19:14
Ahojte...
no teda tfuj, vykopat takmer rok stary topic za ucelom reklamy :mad:
taiko
20.10.14,19:15
Ahojte...
no teda tfuj, vykopat takmer rok stary topic za ucelom reklamy :mad:
uz je to vyriesene :)