majoka
09.11.13,19:42
Dobry den,
chcel by som sa spytat ako to je s dovozom tabaku do vodnej fajky z Anglicka (Londyn). Myslim tym, ak si dam napriklad kilo tabaku do kufra, bude s tym niaky problem pri leteckej doprave ?
Dakujem.
avalik
09.11.13,19:02
majoka
09.11.13,19:17
http://www.anglicko.sk/?idpg=17
na tejto stranke je napisane:
"Čo sa týka vývozu z Británie, do krajín EÚ nie je nijako obmedzený."
Mozem tomu verit, nebudem mat ziadne problemy na letisku ?
Dakujem za odpoved.
avalik
09.11.13,19:38
hmm, a aku chces odopoved? ... zavolaj si alebo napis email na letisko a budes vediet presne
Excise Duty
09.11.13,22:44
Treba si pozrieť ustanovenie § 31 zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.
Máš tam jasne napísané, že ak si to prepravuješ sám a pre svoje vlastné použitie, nevzniká ti nijaká daňová povinnosť. Hlavne maj pri sebe doklad o nákupe toho tabaku.
Ani tá anglická stránka a ani tá slovenská stránka nie sú celkom v poriadku, lebo sú vykladané účelovo a sú v nich údaje vytrhnuté z kontextu, treba sa držať platnej EÚ legislatívy a nie všelijakých pochybných infostránok!
Excise Duty
09.11.13,22:46
A na ktorom letisku by si mal mať podľa teba problémy? Môžeš si toho tabaku z Anglicka vyviezť, koľko chceš.
misoft
09.11.13,23:15
V EÚ je voľný pohyb tovaru. T.z. ak kúpi kilo tabaku, má o tom doklad (samozrejme, že pri kúpe platil daň v Anglicku), môže to kilo doviezť a na Slovensku by nemal nijakú daň platiť - je predsa dohoda o zákaze dvojitého zdanenia v rámci EÚ. Problém z vývozom pre vlastnú potrebu by nemal byť - ovšem čo na to letecké predpisy :confused:.
avalik
09.11.13,23:38
no citam co je v mojom odkaze a uvadza sa tam rovnake mnozstvo ako v zakone ... stranky nieco.gov.sk nepovazujem za pochybne infostranky
Excise Duty
09.11.13,23:57
To nie je otázka dvojitého zdanenia, to sa vzťahuje iba na priame dane, v prípade nepriamych daní platí z hľadiska zdanenia tovarov princíp krajiny určenia, avšak s výnimkou súkromných nákupov, pri tých platí z hľadiska zdanenia vždy princíp krajiny pôvodu. Teda čo som si nakúpil v bežnom obchode vrátane dane v jednom členskom štáte pre svoje vlastné použitie, z toho už nemusím zaplatiť nijakú daň v inom členskom štáte.
Treba si predovšetkým naštudovať články 34 a 35 Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorá je najvyššou právnou normou primárneho práva EÚ. V týchto článkoch je upravený akýkoľvek zákaz množstvových obmedzní pri dovoze a vývoze medzi členskými štátmi! Následne smernica Rady č. 2008/118/ES o všeobecnom systéme spotrebných daní a o zrušení smernice 92/12/EHS v článku 32 upravuje to, čo som uviedol v predchádzajúcom príspevku a čo je uvedené v § 31 zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. A platí to rovnako v celej EÚ!
A pokiaľ ide o letecké predpisy, tie prepravu tabaku a tabakových výrobkov v batožine nijako neobmedzujú.