zera
10.11.13,22:14
Nestihlo sa s dovodu umrtia vyporiadanie pozemkov. pod bytom ked to davalo spolocenstov vlastnikov. Na LV je vecne bremeno pravo prechodu. Som dedic. bytu ale nie pozmeku.

Na magistrat som pisala ze chcem postupovat podlazakona 182/1993 parafaf 18 a. odstavec 2 a odst 3
tu je
2) Ak sa prevádza spoluvlastnícky podiel na pozemku zastavanom domom a priľahlom pozemku do vlastníctva vlastníka bytu, ktorý nadobudol byt do vlastníctva podľa osobitného predpisu, 24c) alebo do vlastníctva jeho dediča, alebo do vlastníctva manžela, detí, vnukov alebo rodičov pôvodného vlastníka bytu, cena za 1 m2 pozemku sa rovná najvyššej výške ročného nájomného za 1 m2 zistenej podľa osobitného predpisu. 24d)
24c) Zákon č. 52/1966 Zb. o osobnom vlastníctve bytov v znení neskorších predpisov.
24d) § 17 ods. 1 vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 465/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.


a podla odstavca 3

3) Obec je povinná previesť vlastníctvo zastavaného a priľahlého pozemku nadobudnuté podľa osobitného predpisu 24e) na vlastníka bytu, ktorý nadobudol byt do vlastníctva z vlastníctva bytového družstva, ak vlastník bytu požiada o prevod spoluvlastníckeho podielu pozemku, za cenu určenú podľa odseku 2; veľkosť spoluvlastníckeho podielu pozemku sa určí podľa § 5 ods. 1 písm. b).
24e) Zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov.

NO by som nemala platit komercnu cenu cez 40 eur na meter za pozemok pod panelakom si myslim, kedze som dedic. tieto dva zakony to dokazuj nie?? alebo nechepem?Podla mna by som mala platit ako prvo vlastnik 0,17 za meter kedze som zdedila tento problem a byt som si nekupila
Hovorkina mesta vravi ze dedici s nevyrovnvanym pomzekom pod panelakom platia ako komercne osoby za pozemok a nie za cenu ako prvovlastnik je ved to je v rozpore zo zakonom nie?
Kvaka
10.11.13,21:46
Odsek 2 zákona č. 182/1993 Z. z. sa vzťahuje len na tie byty, ktoré boli nadobudnuté podľa zákona 52/1966 Z.z. o osobnom vlastníctve bytov.
Odsek 3 ustanovuje nižšiu cenu pozemku pod bytmi len pre prvovlastníkov družstevných bytov, nie však už pre dedičov.
zera
13.11.13,23:33
vdaka. ALe otec mat preukaz ztp a nikto mu to neohlasil zo susedov ze sa podava spolocna ziadost, nevedel o tom a ako invalid nepocul zvonenie na nejaky podpis.v case hromadnycjh podpisov bol na uz na ARE a nikto tam neprisiel aby to podpisal, hoci volu mal.Nemal sa ako to dozvedit ked sa to davalo cez spolocenstvo vlastiinikov.zomrel pocas zbieraia podpisov. NIe je ziadna moznost?ked bol tazky invalid a v tom obdobii uz ani nereagoval ked si to zmyslelo spolocenstvo vlastniov ze to bude spisovat?Na par ukonov som mala plnu moc nie notarom potvrdenu ale splnomocnenie na pravne ukony otcom podpisane...to nepomoze?
zera
13.11.13,23:43
a ved ten zakon 52/1966 je zruseny PLATIA ZRUSENE ZAKONY?
Kvaka
14.11.13,12:44
Nezmeníš to, otec už nežije. Ale to nebude veľká suma, podiely na pozemku prislúchajúce bytu, sú malé. My sme dostali darom takýto byt od syna, tiež bol on prvovlastník (družstevný byt) a platili sme za odkupovanú príslušnú časť pozemku cca 10tisícSk.
Kvaka
14.11.13,12:49
Zákon 52/1996 je zrušený, bol nahradený terajším zákonom 182/1993 o bytoch, ale byty nadobudnuté do vlastníctva podľa toho zákona neboli zrušené :) a môžu mať nevysporiadané pozemky.