zuzka406
11.11.13,06:24
Robím externe účtovníctvo pre jednu firmu. 1.10. zamestnala dvoch zamestnancov na prac.pomer 8 hodín denne, mzda je hodinová. Firma písala celý mesiac zamestnancom šichtovnicu. Teraz mi ju doniesla, keďže je pomaly čas výplat. A zistila som, že 2 dni nemajú zamestnanci odrobených 8 hodín, ale len 4 hodiny. Zamestnávateľ im logicky chce zaplatiť teda len 4 hodiny a nie 8. Môžem tak spraviť aj výplaty??Že hrubá mzda sa teda o 4 hodiny denne zníži?Aj keď v zmluve majú 8 hodín denne??
veronikasad
11.11.13,06:41
Dôvod ?
zuzka406
11.11.13,06:49
Jeden deň mrholilo a nechcelo sa im robiť a jeden deň jeden z nich išiel na vodičák a druhý nerobil sám. Keby to viem dopredu, bolo by to asi jednoduchsie, ako terza naprávať čo sa pokazilo..Chcela by som hlavne riešenie, čo s tým, už ked sa tak stalo..viem, že sa to tak nemá, ale na to je už bohužial neskoro, takže potrebujem to vyriešiť..
Tweety
11.11.13,06:52
Treba im zaplatiť len hodiny, ktoré odrobili. Zvyšok riešiť D alebo tým, že si zvyšok odpracujú inokedy, potom zaplatiť 8 hod.
veronikasad
11.11.13,06:55
Máš viacej možností - neplatené volno, dohodnúť sa so zamestnancom na nadpracovaní, alebo so súhlasom zamestnávatela 1/2 dňa dovolenky.
Ide o prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak by nepracovali preto, že zamestnávatel pre nich nemal prácu, patrila by im náhrada mzdy
nela07
11.11.13,06:57
ja by som to riešila 1/2 dňa dovolenky
zuzka406
11.11.13,08:48
Takže výplatu ponížiť vlastne o 8 hodín a tú sumu im aj zaplatiť. A keď si v novembri odrobia tých chýbajúcich 8 hodín,. tak výplata bude logicky o 8 hodín väčšia. Tak?
zuzka406
11.11.13,08:49
No lenže pri neplatenom voľne ich treba odhlasovať a prihlasovať v poisťovniach na tie konkrétne dni..A keďže to bolo cca pred mesiacom, nemám ich ako teraz spätne odhlásiť a prihlásiť..nie?
Tweety
11.11.13,08:50
Ako ponížiť výplatu? Ak im ten celý deň preplatíš ako keby robili,(odpracujú si ten zvyšok inoked, a už ho nebudeš preplácať) tak teraz nič neponižuješ.Skrátika teraz dostanú zaplatené aj to, čo neodrobili a inokedy dostanú len za tých 8 hod. aj keď odrobia o tie 4 viac.
zuzka406
11.11.13,11:22
Aha tak už chápem..a čisto teoreticky, keby to spravím tak, že teraz im dám o tie hodiny menšiu mzdu a o mesiac väčšiu? Bolo by to možné, alebo úplne vylúčené?Je to postihnuteľné nejako?