sway
21.03.06,14:54
Prosím ak máte skúsenosti, pri daňovej kontrole účtovníctva na ktorom je spravený audit, na kom je ťažisko zodpovednosti ?
- napríklad pri dodanení ..., na účtovníkovi, alebo auditorovi?

Je to čisto teoretická otázka, ale moc by ma zauímala...., nakoľko platíme za audit, či to má aj v tomto smere význam, a pri kontrolách či prihliadajú úradníci DÚ, že audit bol spravený....

či má v tomto smere napríklad význam aj dobrovoľný audit...

poistený je účtovník i auditor - na kom si majiteľ vymáha prípadné sankcie z titulu dodanenia?

moc vďaka za každú skúsenosť, prípadne ak existuje i §.....
liba2
21.03.06,14:01
Prosím ak máte skúsenosti, pri daňovej kontrole účtovníctva na ktorom je spravený audit, na kom je ťažisko zodpovednosti ?
- napríklad pri dodanení ..., na účtovníkovi, alebo auditorovi?

Je to čisto teoretická otázka, ale moc by ma zauímala...., nakoľko platíme za audit, či to má aj v tomto smere význam, a pri kontrolách či prihliadajú úradníci DÚ, že audit bol spravený....

či má v tomto smere napríklad význam aj dobrovoľný audit...

poistený je účtovník i auditor - na kom si majiteľ vymáha prípadné sankcie z titulu dodanenia?

moc vďaka za každú skúsenosť, prípadne ak existuje i §.....
Za správnosť vedenia účtovníctva zodpovedá firma.
Firma si môže nárokovať prípadnú škodu voči účtovníkovi - podľa toho ako má s ním urobenú zmluvu o tejto zodpovednosti.
Audítor zodpovednosť nenesie, resp. iba vtedy ak zle poradil.
Ak je účtovník poistený, potom firma vymáha od účtovníka a účtovník uplatní voči poisťovni.
To je len v skratke asi ako to funguje. Dá sa o tom debatiť viac.
sway
21.03.06,14:26
posúvam, nech nezapadne :)
účtovník 007
21.03.06,15:18
Minulý rok som zisťovala zo zmluvy s auditormi ,aká je miera zodpovednosti pri zistení chyby pri daňovej kontrole. V zmluve nie je o tomto uvedené nič, len podmienky vykonania overenia a platopné podmienky. Potom som vyspovedala auditorov a moc ma nepotešili. Daňové priznanie podpisujem vypracoval: JA.Súvaha a VZaS podpisujem vypracoval:JA. Poznámky- za správnosť zodpovedá:JA. Oni vraj doklady overujú sporadicky, nie všetky. Ich zodpovednosť pri zistení chyby pri daňovej kontrole je v podstate nijaká. Keď som sa spýtala, načo je potom audit ako taký, odpoveď som nedostala. Tiež platíme nemalé peniaze auditorom,nakoľko povinnosť auditu nám vyplýva zo zákona, no zodpovednosť je jasná: JA!:mad:
sway
21.03.06,19:46
Prosím ak máte skúsenosti, pri daňovej kontrole účtovníctva na ktorom je spravený audit, na kom je ťažisko zodpovednosti ?
- napríklad pri dodanení ..., na účtovníkovi, alebo auditorovi?

Je to čisto teoretická otázka, ale moc by ma zauímala...., nakoľko platíme za audit, či to má aj v tomto smere význam, a pri kontrolách či prihliadajú úradníci DÚ, že audit bol spravený....

či má v tomto smere napríklad význam aj dobrovoľný audit...

poistený je účtovník i auditor - na kom si majiteľ vymáha prípadné sankcie z titulu dodanenia?

moc vďaka za každú skúsenosť, prípadne ak existuje i §.....


posúvam, nebudú iné názory.....;)
Marianna01
21.03.06,20:22
Ja neviem, som z toho celá prekvapená :eek: . Vždy som si myslela, že ak prejde účtovníctvo auditom, je za správnosť zodpovedný audítor. To isté aj daňový poradca. To je ale nemilé! Tak načo potom platíme auditorov - len tak, pre zaujímavosť, či tam námatkovo niečo nenájde? To sa môžem spoľahnúť rovnako dobre aj na DU, že tam nič námatkovo nenájde, nie? A možno ma to vyjde na rovnaké peniaze... A načo si pýtam vyjadrenia daňových poradcov na papieri? To akože z pasie??? :eek::eek::eek::cool:
sway
21.03.06,20:51
Ja neviem, som z toho celá prekvapená :eek: . Vždy som si myslela, že ak prejde účtovníctvo auditom, je za správnosť zodpovedný audítor. To isté aj daňový poradca. To je ale nemilé! Tak načo potom platíme auditorov - len tak, pre zaujímavosť, či tam námatkovo niečo nenájde? To sa môžem spoľahnúť rovnako dobre aj na DU, že tam nič námatkovo nenájde, nie? A možno ma to vyjde na rovnaké peniaze... A načo si pýtam vyjadrenia daňových poradcov na papieri? To akože z pasie??? :eek::eek::eek::cool:

Ja som tiež trochu zmätená -
veľmi si auditorov ako takých vážim - majú prehľad (§, globálny náhľad na účtovníctvo ako také a kopec iných vecí), skúsenosti a poradia , stretla som sa s nejednou fajn babou ;),
ale ide mi o princíp a ten je asi ozaj trocha chorý...., tiež by som si myslela, že mňa - účtovníka trošku auditor akoby "ochráni" - ale o tom to zrejme nebude.:rolleyes:
alušik
22.03.06,07:40
Ja som sa z tohto zobudila už veľmi dávno... Viem, že som zodpovedná JA. Myslím si, že je to všetko postavené na tom, ako je napísaná zmluva s audtitorskou spoločnosťou. Však je to zmluva ako každá iná, ak v nej dohodnem sankcie, tak podľa môjho názoru platia. Takže aj v tomto prípade si myslím, že keby to bolo v zmluve uvedené, že ak daňový úrad vyrúbi pokutu za niečo, čo súvisí s nesprávne určeným daňovým základom, mohola by ju znášať auditorská spoločnosť. To by ale museli kontrolovať všetky účtovné doklady, čo niektoré firmy robia,ale iné nie a zápis z auditu by to mal obsahovať, že boli skontrolované všetky doklady.
Samozrejme, auditorská spoločnosť, nebude chcieť väčšinou uzatvárať zmluvy v tomto zmysle.Takže určite v zmluvách nemajú spomínané sankcie a pri správach z auditu radšej píšu - kontrola náhodne vybraných dokladov. Aj keď - nechcem hádzať všetky tieto spoločnosti do jedného vreca. Chápem zase aj ich postavenie - ako môžu vedieť, že je v tých účtovných dokladoch všetko a firma niečo "nezaúčtovala". Daňový úrad môže na to prísť pri krížovej kontrole... Nuž neviem. Beriem to ako fakt, že zodpovednosť na auditorskej spoločnosti nikdy nie je. Určite by som sa nehrnula do dobrovoľného auditu - stojí to nemalé peniaze a človek istotu nikdy nemá.:eek:
va1ke
22.03.06,07:46
Audítor overuje správnosť účtovníctva a v oblasti daní môže poradiť ak nieje zmluva o daňovom poradenstve. Ale ak je audítor aj daňový poradca a máte s ním zmluvu o daňovom poradenstve tak ak mám niečo poradil písomne tak je zodpovedný on.
Ak k vám príde audítor na kontrolu tak on kontroluje len či je správne zaúčtované a či je to v súlade so zákonom o účtovníctve a s postupmi. Na daňové hladisko sa pozerajú len daňový poradcovia.
alušik
22.03.06,07:49
No myslím si, že väčšinou býva auditor aj daňovým poradcom... Daňový poradca, nie vždy auditorom... S auditorom bez toho, aby bol aj daňovým poradcom, som sa ešte netretla. Ale netvrdím, že taký nie je...;)
V zmluve však väčšinou zodpovednosť mať nechcú a ak radia, tak radšej ústne.Moja osobná skúsenosť...:confused:
Tweety
22.03.06,07:56
No myslím si, že väčšinou býva auditor aj daňovým poradcom... Daňový poradca, nie vždy auditorom... S auditorom bez toho, aby bol aj daňovým poradcom, som sa ešte netretla. Ale netvrdím, že taký nie je...;)
V zmluve však väčšinou zodpovednosť mať nechcú a ak radia, tak radšej ústne.Moja osobná skúsenosť...:confused: Sú auditori, ktorí auditujú len účtovníctvo a netrúfnu si na dane, na to sú daňoví poradcovia.Potom sú daňoví poradcovia, ktorí sú aj audítori. Tí vedia aj účto aj dane.
JAJA11
22.03.06,08:04
Ja mám s auditorom dobrú skúsenosť, máme povinný audit, kým sme ho nemuseli mať, ani sme si ho nedávali robiť. Ja sa spolieham, že mi nájde drobné chyby a poradí v zásadných veciach. Auditor nezodpovedá za stopercentnú správnosť účtovníctva, len za správnosť postupu účtovania a preto nemôže zodpovedať za správnosť daň.základu. Na to treba daňového poradcu s dobrou zmluvou, lenže aj to stojí dosť peňazí.
alušik
22.03.06,08:18
To áno, súhlasím. Ja mám s auditormi naozaj zatiaľ tiež len tú dobrú skúsenosť... Sú ochotní a zlatí...Aj keď priznám sa, niekedy mi tie "maličkosti", ktoré mám jeden rok vytknuté a druhý rok sa spýtam na to isté, vlastne vysvetlia, že to môže byť aj tak, aj tak... Potom sa len pousmejem, že som to vlastne mala dobre aj ten rok predtym, ale niečo "nájsť" musia...
durisovad
22.03.06,18:59
Mam osobnu skusenost, ze danovy urad chcel dodanit cca 1,5 miliona Sk, pretoze jeho nazor bol odlisny od nazoru auditora. Auditor sa ale za svoj nazor razantne zasadil, napisal na UDR a firma nedodanovala nic. Zato na miestnom danovom urade sa so mnou asi pol roka nerozpravali ani len dvere. No, ale aj to po case preslo. Dobry auditor nielen poradi ale svoj nazor a postup aj obhaji. V pripade, ze by ho neobhajil, je zo zakona poisteny.
sway
22.03.06,19:09
Mam osobnu skusenost, ze danovy urad chcel dodanit cca 1,5 miliona Sk, pretoze jeho nazor bol odlisny od nazoru auditora. Auditor sa ale za svoj nazor razantne zasadil, napisal na UDR a firma nedodanovala nic. Zato na miestnom danovom urade sa so mnou asi pol roka nerozpravali ani len dvere. No, ale aj to po case preslo. Dobry auditor nielen poradi ale svoj nazor a postup aj obhaji. V pripade, ze by ho neobhajil, je zo zakona poisteny.

...tak predsa vlastne dobrá správa, jednoducho v prípade problému auditor môže riešiť veci takto. Faj , vďaka za všetky názory .;):p
DušanČ
22.03.06,19:46
Prispejem aj ja svojou troškou do mlyna. Prekvapuje ma, že veľa zúčastnených diskutérov k tejto téme, čo založila sway, preceňuje úlohu auditorov. Audit vo svojej podstate je predsa len overenie správnosti postupov účtovania, úplnosti účtovnej závierky, overenia správnosti účtovných väzieb. Pri tejto činnosti si účtovné doklady volí len výberovo, teda nie je to dokladová kontrola. Z toho vyplýva, že v žiadnom prípade nemôže zodpovedať za správnosť vykázaného základu dane. Tu je vždy zodpovednosť firmy v osobe človeka zodpovedného za vedenie účtovníctva. Zodpovednosť sa môže preniesť len na daňového poradcu, aj to len v prípade, že daňová kontrola dodaní a penalizuje účtovnú jednotku za prípad, na ktorý vydal poradca písomné stanovisko. Preto šikovný účtovník, ktorý využíva služby daňového poradcu, musí najlepšie vedieť o svojich slabých miestach a tieto konzultovať s daňovým poradcom a nechať si k nim vyhotovovať písomné stanoviská, aby chránil sám seba. Ak to neurobí, potom nech sa nečuduje, že mu firma, ktorú zastupuje, zosobní škodu. Audit neodhalí všetko.
Dorka
22.03.06,20:18
Ok. Aj ja som si myslela že ak mám auditorku a daňováka tak by som nemusela mať takú zopovednosť, ale asi to tak nie je. Doteraz som nemala v zmluve zospovednosť, ale už to mám na stole. Hovorí sa tu o poistení účtovníka chcela by som sa spýtať čo to je a ktorá poisťovňa to robí.Dík
Kathryn
23.11.07,09:01
Zapáčila sa mi táto téme o audítoroch, chcem sa spýtať na Váš názor: účtovníctvo vo firme vedie naša účtovníčka - v pracovnom pomere. Nad ňou má dohľad jeden externý účtovník, ktorý kontroluje to čo ona zaúčtuje. Firma má aj povinnosť auditu a predstavte si, uvedený externý účtovník pracuje v tejto firme ako asistent audítora a neoficiálne sa každého auditu zúčasťňuje osobne. Viem, že je to proti etike audítorov, ale podľa nich je to v poriadku. Môžeme mať z toho nejaké problémy ?
Katarína Cigánová
23.11.07,09:13
Poistenie účtovníka robí napr. poisťovňa Kooperatíva .