ezopq
11.11.13,09:56
Dobrý deň všetkým,

chcel by som požiadať o radu, prípadne prečítať si skkúseností iných pri plnení regresného konania poisťovne. Ale pekne po poraidku, zhruba zhrniem koliziu ku ktorej doslo koncom augusta. Skratka som siel na bicykli cez prechod prechodcov, avsak do mojej trajektorie voslo auto. Doslo ku kolizii, nabural som mu do praveho predmeho kolesa a prevalil sa cez kapotu. Nastastie sa mi nic nestalo a auto tiez nevyzerralo byt poskodene, az na par skrabancov na kapote a jemnej preliacine na pravom prednom blatniku. Bycikel bol nasrot :) nevplali sme policiu, nefotili miesto ani vozidlo, no poskytol som mu svoje udaje, nespisali sme ani zapis o nehode, Na nasledky tejto kolizie som bol dva tyzdne na to operovany kvoli natrhnutej slezine. Teraz po niekolkych mesiacoch mi prisla z poistovne vyzva na uhradu regresneho naroku, skopirujem text

"Výzva na zaplatenie regresného nároku
Vážený klient'
oznamujeme Vám' že V zmysle občianskeho zákonníka a Všeobecných poistných podmienok prešlo
na nás právo na náhradu škody vo Výške plnenia, ktoré sme poskytli nášmu poistenému XXXXX, za poškodené motorove vozidlo ECV: XX000XX z titulu poistnej udalosti č. XXX zo dňa 23.o8.2o13' a to vo výške 412,31 EUR. Škoda bola spósobená nedaním prednosti v jazde a následným' narazom a poškodením osobného motorového vozidla nášho klienta.
Z uvedeného dôvodu Vás žiadame o zaplatenie náhrady poistného plnenia alebo jeho časti Vo Výške 412,31 EUR do 15 dni odo dňa doručenia našej výzvy.
Zároveň Vás Žiadame o úhradu odrátanej spoluúčasti nášmu klientovi a to vo výške 151,52 EUR do 15 dní odo dňa doručenia našej výzvy. "

Som si vedomy toho ze cyklista na prechod prechodcov nepatri ale rovnako tak spravil chybu i vodic tohoto vozidla lebo mi vosiel do drahy. Dokazy, ani svedkovia niesu ziadny. Bol som ochotny zaplatit spoluucast na tejto kolizii, no dohodli sme sa tak ze to nahlasi inak. Ze do neho niekto nacuval alebo nieco ine. Ja som si dal opravit bicykel, jeho oprava ma stala 150 eur, nakolko je to profi MTB bike, musel som kupit nove predne koleso, vymenit vidlicu, streodvu os a este nejake prkotiny. Nehovoriac o ujme na zdravi ktora sa preukazala neskor. Bezprodne po nehodne som necitil bolest. Iba z narazu.

Na tejto vyzve ma vsak zaráža hneď niekoľko vecí:
1 - na obálke i teto výzve je preklep v mojom mene, v podstate je tam uplne ine priezvisko. (chybou bolo ze som to pri preberani prehliadol)
2 - z tohto listu je zrejme ze chlap vsetku vinu zvalil na mna.
3 - dost zvlastne znie veta "Z uvedeného dôvodu Vás žiadame o zaplatenie náhrady poistného plnenia alebo jeho časti" tak bud chcu celu ciastku alebo iba jej cast.
4 - nebol som informovany o zacati nijakeho konania ani som nepodpisal suhlas so spracovanim a poskytnutim mojich osobnych udajov
5 - v tejto vyzve nieje uvedene mieto ani rozsah nehody
6 - nebola spisana zapisnica policajtmi nakolko sme ich nevolali

Pytal som sa pravnika ci od nich mozem pytat podklady na zaklade ktorych bolo toto plnenie zacate, povedal ze niesu povinny nic predkladat, vraj je to na ich dobrej voli.
Mate nejake rady, tipy, ci skusenosti? Neviem ako postupovat.

Budem vdacny komukolvek ktory mi bude v tejto veci vdiet poradit.

Dakujem.

Ostavam s pozdravom
draik
11.11.13,09:40
Nemusíte zaplatiť a môžte sa pustiť do súdneho sporu, keďže v prípade nezaplatenia Vás poisťovňa bude žalovať. V súdnom spore by zrejme prišli na rad znalecké posudky a iné dokazovanie. Nie je však vylúčené, že by ste spor prehrali. Závisí od mnohých okolností a toho, ako ste vleteli pred auto, či jeho vodič mal šancu zareagovať. Priťažujúcou okolnosťou pre Vás je, že ste protiprávne použili prechod pre chodcov.
3 - čiastka, ktorú oni zaplatili
4 - nie ste účastníkom konania pri plnení z havarijného poistenia vodiča
5 - nie je dôvod
6 - nie je povinnosť volať policajtov ku každej nehode