Ester plus
11.11.13,10:21
V roku 2011 sme podávali SV kvartálne. V 10 mesiaci sme dosiahli obrat 30000 Eur, v 11 mesiaci 38000 Eur a v 12 mesiaci 78000. V IVQ. teda došlo k zmene na mesačné podávanie SV. SV som podala spätne 16.01.2012 za 10,11, a 12 mesiac. Prišla pokuta za oneskorené podanie. Urobila som niečo nesprávne. Mala som oznámiť písomne zmenu zdaňovacieho obdobia? 20.11.2013 som ešte netušila či dosiahneme obrat 100000 Eur. Môžem sa odvolať?
KEJKA
11.11.13,11:22
A kedy si teda prvy raz dosiahla obrat 100000 eur?
Ester plus
11.11.13,12:13
V decembri 2011.
Ester plus
11.11.13,12:36
Ešte doplním, keďže v decembri som zistila že už nemám podávať SV kvartálne tak som urobila v januári 3 mesačné súhrnné výkaz za október, november a december 2011. Pokuta je za to že som nepodala za okkóber SV do 21.11.2011 ale v tom čase som ho ešte podávať mesačne nemala.
a_je_to
11.11.13,19:04
Pokuta sa ukladá len rozhodnutím, ktoré musí obsahovať odôvodnenie pokuty a skutočnosti, ktorými došlo k daňovému deliktu. Okrem toho musí obsahovať aj poučenie o opravnom prostriedku /odvolaní/. To sú dôležité informácie. Tam by mala byť aj odpoveď na Tvoje otázky z prvej ruky. Pokutu zrejme dostal subjekt, ktorému robíš účto a daňovú agendu. Vyžiadaj si od konateľa, alebo szčo to rozhodnutie a prečítaj. Lebo ... čo si neprečítaš tam, to nevymyslíš. Ani Ty, ani nikto iný. Isté je, že ak neuplynula ešte lehota pre odvolanie, tak sa môžeš odvolať. Len najprv musíš poznať podrobnosti.
Ester plus
12.11.13,06:40
Ja rozhodnutie mám,za nepodanie SV za október 2011 v termíne do 21.11.2011 . Ale ako sa mal dodržať termín, keď sme v IV.Q mali povinnosť podávať SV kvartálne a v decembri 2011 sa zmenili okolnosti že bol dosiahnutý obrat 100 000 eur tak sa spätne podávali SV mesačne za október, november aj december. Myslím si že som postupovala správne podľa § 80 ods. 2) zákona o DPH.
a_je_to
12.11.13,10:02
Veď ak si myslíš, že si neurobila chybu, tak sa odvolaj proti pokute. Lebo podľa znenia § 80/11 mohol nejakú chybu pred vydaním rozhodnutia urobiť aj daňový úrad. Ale pretým over, či subjekt neodignoroval nejakú výzvu bez Tvojho vedomia :
(11) Ak vzniknú pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného súhrnného výkazu alebo o pravdivosti údajov v ňom uvedených, oznámi daňový úrad tieto pochybnosti osobe, ktorá súhrnný výkaz podala, a vyzve ju, aby sa k nim vyjadrila, neúplné údaje doplnila, nejasnosti vysvetlila a nepravdivé údaje opravila alebo pravdivosť údajov riadne preukázala. Na základe tejto výzvy je osoba, ktorá súhrnný výkaz podala, povinná do piatich dní od doručenia výzvy nedostatky podaného súhrnného výkazu odstrániť.
Ester plus
12.11.13,10:42
Žiadne výzvy neboli. Všetko sa robí načas. Ale zdá sa mi čudné odvolávať sa a ešte si platiť správny poplatok, keď si firma všetko na čas podľa mojej vedomosti splnila. To by mohol daňový úrad každému bez rozmyslu poslať rozhodnutia a už by zarábal len na správnych poplatkoch. Podľa mojich znalostí firma nemusí písomne oznamovať zmenu odbobia z podávania kvartálneho na mesačný SV. A to je ich problém ži si nevšimli že k oneskorenému podaniu došlo z dôvodu zmeny obdobia a nie z dôvodu že firma zabudla niečo včas podať.
a_je_to
16.11.13,19:44
Za podanie odvolania proti rozhodnutiu o pokute v lehote 15 dní sa správny poplatok neplatí, neviem o tom, že by sa platil. Ak sa neodvoláš, pokutu musíš zaplatiť. Iba za preskúmanie oprávnenosti mimo odvolacieho konania sa platí vysoký správny poplatok. Ale ak máš pravdu, tak sa vracia v plnej výške, to som už tiež odskúšal a úspešne, v r. 2004.
nika.sum
17.11.13,05:57
urcite sa treba odvolat, ak ste presvedcena ze ste chybu neurobila, na DU tiez robia chyby (su to len ludia a tiez nie dokonale systemy)...
Ester plus
22.11.13,11:37
Odvolala som sa a už mám aj rozhodnutie že som postupovala správne.
nika.sum
22.11.13,15:10
Tak to ma tesi...:-)