petkor
11.11.13,10:24
Dobrý deň, prosím Vás veľmi o radu. Sme s.r.o. (platiteľ DPH) a prijali sme dotáciu na výrobu filmu na prevenciu kriminality. Túto prijatú dotáciu musíme ponížiť o DPH a túto DPH odviesť? Vstupuje mi táto suma dotácie do výstupu DPH?
A ako je to potom s DPH na vstupe? Mám nárok na odpočet, alebo počítam koeficient?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, dosť mi to súri.
Tweety
11.11.13,11:52
Dotácia je bez dph. Takže ani žiaden nárok na odpočet ani dph z dodania(na výstupe) lebo žiadne nie je.
petkor
12.11.13,06:47
Môžete mi prosím napísať, podľa ktorého § je to oslobodené? Neviem to nájsť v zákone o DPH.
A tým pádom ani DPH na vstupe vôbec neriešim, nemám nárok na odpočet a dávam celú faktúru do N, aj cenu za službu aj DPH? Ďakujem.
bea
12.11.13,07:34
Dotácia nie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Pozri Zákon o DPH
§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
petkor
12.11.13,09:13
Prepáčte, akosi tomu vôbec nerozumiem. My sme s.r.o., ktorá sa zaoberá aj výrobou filmov. Ak by sme ten film vyrábali inej s.r.o., normálne tam dávam DPH. Aký je rozdiel v tom, že sme na to dostali dotáciu? Tiež je to poskytnutie služby za protihodnotu, alebo nie? Ospravedňujem sa, ale ešte som nič takéto neriešila.
bea
13.11.13,11:47
No teraz celkom nerozumiem o čo ide. Lebo dotácia nie je úhrada nejakej služby. Dotácia je, podľa mňa, prirovnateľná k darovaným peniazom na určitý účel......
Ja som sa zatiaľ stretla len s dotáciou na podporu vinárstva. A tu spoločnosť požiadala o dotáciu na presne určený účel, dostala ju. Tá suma išla do výnosov a výdavky, na ktoré bola určená, išli do nákladov. (Účtovanie v PÚ) Výsledok vlastne bol "nula". Ale tu neprichádza nikde do úvahy DPH....
petkor
14.11.13,09:58
No my sme prijali peniaze z ministerstva - cize zo SR, musime vyuctovat vsetky naklady, ktore nam vznikli s vyrobou filmu a ten film im odovzdat.
Tiez tomu nerozumiem. Ale uz som si to zistovala aj cez danoveho poradcu, on mi poradil, ze DPH na vystupe nie je ziadna a na vstupe si DPH normalne odpocitam, akurat ju nemozem pouzit ako vydavok pri vyuctovani prijatych penazi.