Pampie
21.03.06,15:05
Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. V roku 2005 som si kúpila počítač za 26500 Sk. Teraz v roku 2006 som sa rozhodla, že od 1.4. si založím živnosť a tento počítač by som chcela vložiť do podnikania. Už teraz však viem, že ešte budem potrebovať k nemu kúpiť softvér za 11000 Sk. Takže teraz otázky:
1. berie sa nákup softvéru do počítača ako technické zhodnotenie daného počítača alebo sa eviduje samostatne ako nehmotný majetok? Podľa mňa je to súbor hnuteľných vecí so samostatným určením a teda by to malo byť technické zhodnotenie.
2. daňové odpisy daného počítača so softvérom (predpokladám že ide o jeden celok). Niekde som čítala, že keď sa majetok zaraďuje z osobného používania do podnikania tak potom sa odpisy rátajú nasledovne.
V roku 2005 by bol odpis 6625 Sk, ale tento už sa nedá daňovo uplatniť a môže sa daňovo uplatňovať až odpis od roku 2006 do roku 2008 (teda len za 3 roky).
Aký je na to Váš názor?
Ešte len tak na okraj, účtovníctvo jednoduché, neplátca dph.
alušik
22.03.06,06:58
Ja by som softvér zaradila osobitne - celý do prevádzkovej réžie. Ide o to, že ak počítač kupuješ už aj s operačným systémom, ktorý býva zväčša pri nových počítačoch dodávaný ako OM verzia, táto je výhradne určená len pre ten daný počítač. V tomto prípade Ti SW navýši obstarávaciu cenu. Ale ak si kúpiš plnú verziu operačného systému, prípadne balík OFICCE, tak tento si môžeš nainštalovať na ktorýkoľvek iný počítač. Vtedy podľa môjho názoru obstarávaš softvér a keď je za 11 tis. môžeš ho dať celý do nákladov.
Čo sa týka odpisovania, tiež som to niekde čítala tak, ako píšeš.;)
Pampie
22.03.06,07:02
Takže potom z toho vyplýva, že ani počítač nemusím odpisovať ostatné 3 roky, ale celý odpis, teda okrem tých 6625 Sk za rok 2005 dám do prevádzkovej réžie a budem to mať vyriešené.
keri
22.03.06,07:22
Software by som tiez dala zvlast ako dr. nehmotny majetok-cela suma do prevadzkovej rezie, presne z toho dôvodu, ako je uz vyssie uvedene.
Pokial tvoj PC ma OC nizsiu ako 30 000,--, neodpisovala by som,ale rovno by som dala prev. rezie v r. 2006 (pokial k tvojej cinnosti nevyhnutne potrebujes PC. V opacnom pripade by som len preradila PC z osobneho uzivania do podnikania). Ak hodnota je nad 30000,--, odpisovala by som, ale len od r. 2006.
Pampie
22.03.06,07:35
Ďakujem za Váš názor. Pomohol.