Duduga
11.11.13,18:05
Zdravim, mala som dopravnu nehode ktoru sposobil vodic auta v ktorom som sa viezla. prislo mi poistne plnenie z mojej urazovej poistky ( komercna poistovna) a aj plnenie z poistvone v ktorej bolo auto poistene cize z PZP auta. Chcem sa spytat ci sa s takehoto prijmu plati dan alebo je od dane oslobodeny, v zakone som nasla ze je oslobodeny ale od roku 2013 sa tam par veci menilo a uz som si neni ista ci je to stale prijem oslobodeny. Takze prosim o radu. Dakujem
a_je_to
11.11.13,18:23
podľa § 9/2/h ZoDP sú príjmy z poistenia oslobodené od dane :

h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 35)
Duduga
11.11.13,21:14
dakujem....a aky je ten osobitneho predpis 35?
a_je_to
11.11.13,21:22
... to je zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení a netýka sa Tvojho prípadu - toho sa týkajú iba prvé štyri slová za písmenom h)
Duduga
11.11.13,21:32
pretoze kamarat dostal tiez poistne plnenie od komercnej poistovne za uraz, padol z motorky a prislo mu z danoveho uradu ze ma s toho zaplatit dan....preto mi to neni celkom jasne
a_je_to
12.11.13,08:12
... no tak to ani mne. Dani to môže podliehať iba vtedy, ak v tom poistnom bola aj náhrada za stratu príjmu. Taktiež aj poistné z poistiek, ktoré sa dávajú do podnikateľských nákladov. Ale iba za bolestné a následky určite nie.