Milli30
11.11.13,20:46
dobrý deň,
potrebujem poradiť, ak niekto chce odpredať spoluvlastnícky podiel k nehnutelnosti-pozemku a ostatný spoluvlastnícky podiel nie je vysporiadaný je možné tento spoluvlastnícky podiel odpredať aj bez možnosti predkupného práva, teda v tomto prípade nie je komu ponúknuť podiel. iba prípadným dedičom, ktorí nie sú známi.
ďakujem za odpoveď.
Mária27
11.11.13,19:57
Samozrejme, ak nie sú známi, nebudú sa môcť ani dovolať neplatnosti prevodu do troch rokov (relatívna neplatnosť právneho úkonu).
Milli30
11.11.13,20:04
ďakujem, aby som to správne pochopila, ak sa podiel odpredá a ozve sa prípadný dedič napr. o pol roka nemôže to napadnúť?
AmmiS
12.11.13,07:27
Spoluvlastník, ktorý je oprávnený z predkupného práva (§ 140 Občianskeho zákonníka), pri porušení povinností zo strany spoluvlastníka, ktorý je povinný z predkupného práva, má na výber, či:
a/ sa bude žalobou domáhať vyslovenia relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode podielu zo spoluvlastníka na tretiu osobu (§ 40a Občianskeho zákonníka);
b/ sa bude domáhať voči nadobúdateľovi (tretej osobe ako singulárnemu právnemu nástupcovi pôvodného podielového spoluvlastníka), aby mu nadobudnutý spoluvlastnícky podiel ponúkol na kúpu za rovnakých podmienok, za ktorých ich kúpil od pôvodného podielového spoluvlastníka;
prejav nadobúdateľa (§ 161 ods. 3 O.s.p.), c/ sa uspokojí s tým, že mu zostáva predkupné právo, avšak už voči nadobúdateľovi. Zákon v uvedených ustanoveniach ponecháva oprávnenému spoluvlastníkovi voľbu, či vôbec, prípadne ktoré z týchto riešení zvolí.

www.moje-vlastnictvo.sk
AmmiS
12.11.13,07:30
Áno môže. Vyššie som uviedla, aké má možnosti spoluvlastník s predkupným právom a teda, s čím musíte rátať, ak sa ozve.