adulka16
21.03.06,15:47
Chcela by som poprosit o pomoc .
Nemam ziadne skusenosti s dohodami o vykonaní prace u dochodcov ani u studentov.
Mozte mi poradit prosim, kto ma odviest dan, ci je dohoda limitovana vyskou odmeny ako je to s odvodmi a urazovym poistenim ?
Co vsetko musim urobit ?
Konkretne mam vyplatit dochodcovi 4.000 Sk cistu mzdu.

Vopred dakujem a verim, ze mi niekto pomoze.

Adulka 16
otázka
21.03.06,14:52
4000 je hrubá mzda, z ktorej mu strhneš 0,8% na úraz.poistenie, ktoré odvedieš soc.poist. Dohodár musí byť prihlásený formou registračného listu na poisťovni.. A 19% zo 4000 odvedieš prísl. DÚ, ako preddavok na daň - toto sa týka dôchodcu.
Paula
21.03.06,14:58
Daň bude vypočítaná z hrubého príjmu, nie zo 4 tisíc, na ktorých ste s a v čistom dohodli. Aj na Dohode uvedieš hrubý príjem.
Napr. HM = 4950,-
daň = 941,-
0,8% = 40,-
čistá mzda = 4.009,-
otázka
21.03.06,15:15
Prečítala som si pozornejšie , že tých 4000 má byť na ruku.
adulka16
22.03.06,07:05
Dakujem za radu. Som rada, ze existuje takato stranka kde moze clovek, ktory pracuje sam konzultovat problemy.
A este k dohode - vypisem tlacivo, odvediem dan a uraz. poistenie a to je vsetko ?
Adulka
lenkak
22.03.06,16:25
A este k dohode - vypisem tlacivo, odvediem dan a uraz. poistenie a to je všetko.
Denda
22.03.06,16:29
A pri príjmoch do 5000,- Sk ak nemá podpísané vyhlásenie, pozor na zrážkovú daň a z toho vyplývajúce povinnosti voči DU.
Tweety
22.03.06,16:32
A pri príjmoch do 5000,- Sk ak nemá podpísané vyhlásenie, pozor na zrážkovú daň a z toho vyplývajúce povinnosti voči DU. Doplním ešte aj ja. Do SP zaslať prihlášku cez RLFO pred začiatkom vykonávania prác na dohodu.
kika571
22.03.06,17:17
A tiež je potrebné odhlásiť cez RLFO po ukončení dohody.
Jarino
22.03.06,18:12
Úrazové poistenie sa zráža z hrubej mzdy zamestnanca? Do kelu, ja som to nezrazila dohodárom, ale zaplatila som z prostriedkov zamestnávateľa. :) ? :mad:
Tweety
22.03.06,18:13
Úrazové poistenie sa zráža z hrubej mzdy zamestnanca? Do kelu, ja som to nezrazila dohodárom, ale zaplatila som z prostriedkov zamestnávateľa. :) ? :mad: Z HM zamestnanca sa vypočíta, ale platí sa z prostriedkov zamestnávateľa. Takže nie do kelu.
adulka16
23.03.06,09:10
1. Co je to RLFO ?

2. ... ak nemá podpísané vyhlásenie pozor na zrazkovu dan a z toho
vyplyvajúce povinnosti voči DÚ - aké povinnosti myslite ?

Dôchodca u mňa nemá podpísané vyhlásenie a ja mu mám vyplatiť 4.000,- čistého.

Žiaľ nemám žiadne skúsenosti s dohodami. Najcastejsie robim zmluvy o umeleckých výkonoch a tam viem aké mám povinnosti / aspoň si myslím /
Odvediem 2% do umeleckých fondov a vyplatím honorár, ale s dohodami nemám žiaľ žiadne skúsenosti.

Adulka 16
Tweety
23.03.06,09:12
1. Co je to RLFO ?

2. ... ak nemá podpísané vyhlásenie pozor na zrazkovu dan a z toho
vyplyvajúce povinnosti voči DÚ - aké povinnosti myslite ?

Dôchodca u mňa nemá podpísané vyhlásenie a ja mu mám vyplatiť 4.000,- čistého.

Žiaľ nemám žiadne skúsenosti s dohodami. Najcastejsie robim zmluvy o umeleckých výkonoch a tam viem aké mám povinnosti / aspoň si myslím /
Odvediem 2% do umeleckých fondov a vyplatím honorár, ale s dohodami nemám žiaľ žiadne skúsenosti.

Adulka 16
1. Registračný list fyzickej osoby
2.zaplatiť ZD a nahlásiť jej odvod DÚ
adulka16
23.03.06,14:13
Este jedna otazka a potom snad budem mat jasno.

Zaplatit ZD znamena zaplatit 19% dan ? Odvod sa musí hlásiť na DÚ ? Alebo mam za hlasenie na DÚ považovat kvartálny prehľad odvedenych zrazených daní ?

Zhrniem:

Vyplnim dohodu o vykonaní prace s dochodcom.
Z hrubej mzdy odpočítam 19% dane a odvediem ju na DÚ.
Z hrubej mzdy odvediem 0,8% na úrazové poistenie do soc. poisovne a odvediem ho + vyplnim prihlasku / den pred uzavretím dohody / a odhlasku / deň po uzavretí dohody / - registracny list fyzickej osoby.

V soc. poistovni by som mala byt prihlasena ako platca urazoveho poistenia.

Raz za kvartal vyplnim prehlad odvedenych dani a poslem ho na DÚ.
Výdavok zaregistrujem v účtovníctve - jednoduchom a to je všetko ?

Ďakujem Adulka 16
laudvili
12.04.06,20:46
Pri dohode o vykonanej práci sa úrazové poistenie 0,8% z VZ a zráža to zamestnávateľ zo svojich prostriedkov. Na 100 %.
askam
12.04.06,22:37
Este jedna otazka a potom snad budem mat jasno.

Zaplatit ZD znamena zaplatit 19% dan ? Odvod sa musí hlásiť na DÚ ? Alebo mam za hlasenie na DÚ považovat kvartálny prehľad odvedenych zrazených daní ?

Zrážková daň sa do štvrťročného prehľadu neuvádza, po úhrade tejto dane oznámiť listom odvod na daňový úrad

Zhrniem:

Vyplnim dohodu o vykonaní prace s dochodcom.
Z hrubej mzdy odpočítam 19% dane a odvediem ju na DÚ.
Z hrubej mzdy odvediem 0,8% na úrazové poistenie do soc. poisovne a odvediem ho + vyplnim prihlasku / den pred uzavretím dohody / a odhlasku / deň po uzavretí dohody / - registracny list fyzickej osoby.

V soc. poistovni by som mala byt prihlasena ako platca urazoveho poistenia.
Upresňujem - v sociálnej poisťovni prihlásená ako zamestnávateľ

Raz za kvartal vyplnim prehlad odvedenych dani a poslem ho na DÚ.
Štvrťročný prehľad sa neposiela, ak sa jedná len o zrážkovú daň.

Výdavok zaregistrujem v účtovníctve - jednoduchom a to je všetko ?

Ďakujem Adulka 16

A ešte pre pokoj duše by si mohla upozorniť dôchodcu, nakoľko jeho príjem presiahol polovicu minimálnej mzdy, že si musí on sám na konci roka vysporiadať zdravotné poistenie, t.j. doplatiť 14% z brutto DVP.
laudvili
14.04.06,07:09
Úrazové poistenie sa nezráža zamestncovi,ale sa platí z prostriedkov zamestnávateľa.
Terka
20.04.06,12:14
úrazové poistenie sa z dohôd nezráža, platí ho zamestnávateľ
mariana11
08.05.06,22:04
A ešte pre pokoj duše by si mohla upozorniť dôchodcu, nakoľko jeho príjem presiahol polovicu minimálnej mzdy, že si musí on sám na konci roka vysporiadať zdravotné poistenie, t.j. doplatiť 14% z brutto DVP.

Môzeš mi povedať paragraf,nech si to naštudujem?