Marcel230
12.11.13,12:07
Moja matka spisala poslednu volu u notara. ja mam podiel(1/20)v jednej nehnutelnosti ale ona ju prepisala na brata ktory sa o nu stara, Taktisto kedze ja uz na slovensku nezijem - a na slovensko velmi nechodim kvoli finance situacii (ale posielam jej pozdravy) ma v poslednej voli uplne vynechala z akehokolvek dedicstva. urobila to bez mojho vedomia.
Je tento zavet platny ? Ak nie co mam podniknut...

VELMI BY SOM OCENIL KEBY SA MI OZVAL ODBORNIK(pravnik,advokat) ....lajkovia mi nevadia ale moc mi nepomozu potrebujem odbornu radu a co dalej ...dakujem za pochopenie:-)
luja5
12.11.13,11:26
Nerozumiem, ako Tvoj podiel 1/20 v jednej nehnuteľnosti mohla Tvoja mama prepísať na Tvojho brata. Môžeš upresniť, či si bol na LV k tej nehnuteľnosti ako spoluvlastník v podiele 1/20 zapísaný Ty? Alebo tým máš na mysli podiel, ktorý by na Teba vyšiel v prípade dedenia, ak by matka nevykonala prepis na brata (možno išlo o darovanie)?
AmmiS
12.11.13,11:47
Ak je spoluvlastníkom tohto podielu vaša mama (ako je zrejmé, keďže spísala závet a určila dediča zo závetu brata), pretože len vlastník môže disponovať so svojim podielom, môže určiť, kto má dediť jej podiel. To aj urobila. Neopomenuteľný dedič - vy, máte však svoje práva na minimálny podiel z dedičstva, ktoré si môžete v dedičskom konaní uplatniť.
Marcel230
12.11.13,17:56
ten podiel 1/20 bol moj a stale je....matka jednoducho prepisala byt na mojho brata bez ohladu na to ze v nom este ja stale mam podiel., nevyplatila ma a ani mi o tejto dohode s bratom nepovedala ..drzi to v tajnosti ..uz chapes ?
Marcel230
12.11.13,17:58
to je trosku inak ..ja som si svoje pravo ako neopomenutelny dedic upaltnil preto mi notarka prisudila 1/20nu. Matka ma nevyplatila z bytu ani inak nevysporiadala ...tak ako moze byt v poriadku ze ja m v byte este stake podiel a ona ho uz prepisala bez toho aby som o tom jednak vedel a bez toho aby mi 1/2o vyplatila ????? to je podla zakona v poriadku ? neverim
Dáša_
12.11.13,18:07
mama si môže so svojim majetkom za života robiť to, čo chce. Aj celé darovať tvojmu bratovi.

Ak ale napísala závet, tak to je iné. Vtedy ti musí pripadnúť aspon aspon 1/2 podielu, ako keby si dedil zo zákona. Ale až po jej smrti. Dovtedy môže meniť závet, ako chce.
Marcel230
12.11.13,18:12
Dasa nepochopila si ma .... ta 20 tina mi bola prisudena na dedicskom konani a teda mi patri podla zakona . Ona ale ten byt v ktorom mam ja podiel darovala inej osobe ....ved to nemoze byt v poriadku ...a zo zvyskom majetku
si moze robit co chce ...to viem aj ja ..ale ten podiel je moj !
Katy a R
12.11.13,18:15
Ale veď ona mohla "prepísať" len to, čo ona vlastní - teda tých 19/20 bytu. 1/20 ostala tebe.
Dáša_
12.11.13,18:15
a bolo to zapísané v katastri? tá tvoja 1/20? Ak áno, tak darovať môže iba tých zvyšnýh 19/20
Marcel230
12.11.13,18:34
ano bolo to zapisane v zapisnici z dedicskeho konania ....je to moje podla zakona a ona mi to silou mocou vzala....bez mojho vedomia a teraz o tom mlci ale ja som sa to dozvedel .....chapes?
Katy a R
12.11.13,18:36
nemohla ti nič vziať, ak je to tvoje. bratovi mohla darovať jedine 19/20 tak nepanikár! tvoj podpis by musel byť overený !
Marcel230
12.11.13,18:39
ano bolo to zapisane v zapisnici z dedicskeho konania ....je to moje podla zakona a ona mi to silou mocou vzala....bez mojho vedomia ved o to tu ide .,,,,
Dáša_
12.11.13,18:41
Skontroluj cez katasterportal, aky je aktualny stav
luja5
12.11.13,18:54
Stále sme sa nedozvedeli, čo je zapísané na LV, aj keď som sa v súvislosti s tým pýtala aj ja.
arizona
12.11.13,19:05
a dali ste si po tom ded.konani urobit aj zmeny na katastri? Mam
taky dojem ze nie...
AmmiS
12.11.13,19:13
Tak ešte raz a pre vsetkych, čo nepochopili :-), kto presne sú podľa LV uvedení ako vlastníci a s akymi podielmi ? (mama, brat, vy). Dedičské konanie po mame bolo, alebo ešte len bude? Ak len bude, ako viete o obsahu závetu? Prosim vás, ozrejmite tieto otázky, aby vám mohli zodpovedať prípadní odborníci :-)

Ak vy vlastníte podiel - teda ste na LV napísaný vy ako spoluvlastník a vlastníte podiel 1/20, tento váš podiel nikto vám zobrať nemôže, ani prepísať ani inak zcudziť. Vaša mama mohla prepísať na brata, alebo v závete určiť brata za dediča len v podiely, ktorý sama vlastní - to, čo má v LV napísané pri svojom mene. Len s tým mohla disponovať. Takže, ak ste na LV s podielom 1/20, ten je a aj bude vždy váš a závet, alebo darovacia a ani iná zmluva to nezmení. Vždy budete vlastníkom svojho podielu 1/20 vy.
AmmiS
12.11.13,19:20
Po kom bolo toto dedičské konanie, kde vám bola prisúdený podiel 1/20-ina?
arizona
12.11.13,19:31
Marcel230, mal by si vediet, ze matka si moze so svojim majetkom nakladat ako chce,nie je povinna ta informovat,ani pytat schvalenie. Ani nie je povinna ta za svojho zivota vyplacat z "buduceho dedicstva".

Nenapadlo ta, ze asi ma dovod na to,ze chce,aby jej majetok dostal tvoj brat?

Nepozname vasu situaciu...ale tvoja matka je starsia osoba, ktora potrebuje pomoc a spolocnost. To, ze jej ty posles obcas pozdravy zo zahranicia jej urcite nestaci...
Mozno tvoj brat je ten, kto jej pomaha,kto ju vozi po lekaroch,kto jej co-to opravi v byte,alebo ju zoberie niekam na vylet,vypocuje jej trapenia...
Takze by si mal byt asi aj ty bratovi vdacny, ze zobral toto "bremeno" na svoje plecia.

Samozrejme, ze do zavetu moze napisat iba svoj majetok.Ak nejaky podiel z nehnutelnosti patri tebe, ten ti "vziat" nemoze.

..o dedeni zo zavetu si mozes precitat tu http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/290033-dedenie-zo-zavetu-ma-prednost-zavet-vsak-musi-byt-platny/
luja5
12.11.13,19:46
Chýba aj informácia, kedy nadobudlo dedičské osvedčenie právoplatnosť (z pohľadu časového posúdenia, či už mohol byť zápis podielu 1/20 na LV zo strany katastra vykonaný).
Terezia13
12.11.13,20:51
úplne súhlasím, matka tým nechcela znevýhodniť svoje dieťa ale chce dať vďaku tomu, kto jej poskytuje pomoc, podporu, pocit akej takej istoty v rokoch, v ktorých to najviac potrebuje, teraz a nikdy inokedy to nepotrebovala tak veľmi, ako keď cíti, že život má svoj koniec a má alebo nemá pri sebe niekoho, kto jej bude môcť byť "poruke", keď to bude v tých najposlednejších chvíľkach potrebovať.
Marcel230
13.11.13,08:30
takze podla teba je v poriadku ze "vydedila " mna ? len preto ze zijem v zahranici a tym stracam narok na podiel ?