emily
06.10.04,08:38
Má niekto skúsenosti s výstavou v ČR, ktorú organizuje česká firma platca DPH pre slovenskú firmu z hľadiska DPH? :confused:
sojka
06.10.04,14:34
s ČR zrovna nie, ale my chodíme na výstavu do Belgicka. Faktúru mi vystavili aj s DPH /u nich 21%/, celé aj s DPH som to zaúčtovala do nákladov.
emily
07.10.04,12:58
Tak, to robí dnes asi väčšina. Ja som však pesimista a snažím sa rozmýšľať rozumom daňového kontrolóra. Keďže ja si tú DPH môžem žiadať späť( síce komplikovane, ale môžem) u zahraničného daň. úradu, nevyhodia mi to daniari z nákladov??? :rolleyes:
Monča
14.10.04,07:02
Aj ja mám rovnaký problém. Ibaže nie som registrovaným platcom DPH. Obdržala som zálohovú faktúru za účasť na výstave v ČR, fakturované s DPH. Kým do 30.4.2004 som uhrádzala takúto zál. faktúru iba v čiastke bez DPH a daňový doklad mi bol potom vystavený bez DPH, neviem, či teraz to mám uhradiť aj s DPH. Pomôže niekto aj mne?
emily
14.10.04,10:45
Aj ja mám rovnaký problém. Ibaže nie som registrovaným platcom DPH. Obdržala som zálohovú faktúru za účasť na výstave v ČR, fakturované s DPH. Kým do 30.4.2004 som uhrádzala takúto zál. faktúru iba v čiastke bez DPH a daňový doklad mi bol potom vystavený bez DPH, neviem, či teraz to mám uhradiť aj s DPH. Pomôže niekto aj mne?
Pre teba ako neplatcu je to jednoduché. Faktúra je správna. Zaplatíš ju celú a celú dáš do nákladov (výdavkov). Na odpočet totiž ako neplatca nemáš nárok. Problém majú iba platcovia, lebo DPH musia žiadať z ČR.
Petronela
15.10.04,05:56
MF ČR vydalo usmernenie ako z pohľadu DPH faktúrovať služby spojené s organizovaním výstav. Nájdete to na stránkach www.mfcr.cz (http://www.mfcr.cz) http://cds.mfcr.cz/DPH/DPH_info_sdeleni.html#
misurka
21.02.06,05:17
Ak mi vystavovateľ z ČR fakturuje za prenájom výstavnej plochy sumu spolu s DPH, môžem si dať celú sumu vrátane DPH do nákladov???
Musím žiadať o vrátenie DPH z ČR?
ALBO
21.02.06,06:44
Má niekto skúsenosti s výstavou v ČR, ktorú organizuje česká firma platca DPH pre slovenskú firmu z hľadiska DPH? :confused:

Mne sa nezdá, že by ste mali mať nejaký problém. Česká firma vám oprávnene fakturovala s českou danňou, podľa ich § 10/4 alebo nášho §15/4.lebo výstava sa konala v Česku. Vy si tú českú daň pri účtovaní nevšímajte a dajte to celé do nákladov vrátane dane=uznaných. V prípade, že Vám ČR daň vráti, dáte tú daň vrátenú do výnosov.

TOto nie je taká situácia , že dodávateľ vám daň neoprávnene fakturuje a vy ju musíte ešte samozdaniť doma. a z dodavateľom neviete pohnúť aby fakturoval bez dane. Vtedy je problém, či fakturovanú zahraničnú daň dať do daňových nákladov.
ALBO
21.02.06,06:47
Ak mi vystavovateľ z ČR fakturuje za prenájom výstavnej plochy sumu spolu s DPH, môžem si dať celú sumu vrátane DPH do nákladov???
Musím žiadať o vrátenie DPH z ČR?

Ano do nákladov.Fakturovala s DPH oprávnene.
Nemusíte, ale môžete využiť svoj nárok.
Topas
13.06.06,08:48
Pridám sa k tejto téme. Vystavovali sme na strojárskom veľtrhu v Nitre.
Našim spoluvystavovateľom bola poľská firma. Všetky výdavky spojené s veľtrhom (prenájom plochy, inzercia, reklamné predmety) sme hradili my. Poľská firma nám chce preplatiť časť týchto výdavkov a chce aby sme jej vystavili faktúru za spoluúčasť.
Do 15 dní od dodania služby jej vystavím faktúru s DPH. Dátum dodania služby bude posledný deň veľtrhu. Je to tak správne?
Ako formulovať text faktúry? Prosím o vaše názory.
ALBO
13.06.06,19:14
Pridám sa k tejto téme. Vystavovali sme na strojárskom veľtrhu v Nitre.
Našim spoluvystavovateľom bola poľská firma. Všetky výdavky spojené s veľtrhom (prenájom plochy, inzercia, reklamné predmety) sme hradili my. Poľská firma nám chce preplatiť časť týchto výdavkov a chce aby sme jej vystavili faktúru za spoluúčasť.
Do 15 dní od dodania služby jej vystavím faktúru s DPH. Dátum dodania služby bude posledný deň veľtrhu. Je to tak správne?
Ako formulovať text faktúry? Prosím o vaše názory.

Pri sluzbach idete podla § 9/4, akoby ste sluzbu sam dodali. Fakturujete s DPH. Fakturujem vam pomernu cast nakladov .... Den DP je § 19/6 den vystavenia Fa.
Prop pred je tovar. §8/6.Fakturujete s DPH lebo asi zostali na slovensku.DP § 19/5.kedy ste ich vy dostali od dodavatela. To uz asi ani nestihnete, tam by ste to mali asi predat a nie refakturovat/to by bola DP, ked ste to poliakovi dali doruk/.Ta Komisinarska mi v tomto pripade na ten tovar velmi nesedi,.

Ak sa to prelina cez mesiace asi koli tomu tovaru by bol lepsi prvy den veltrhu den DP aj den vzystavenia dajte v jednom mesiaci ak urobite len jednu FA spolocnu.
Topas
14.06.06,05:20
Pri sluzbach idete podla § 9/4, akoby ste sluzbu sam dodali. Fakturujete s DPH. Fakturujem vam pomernu cast nakladov .... Den DP je § 19/6 den vystavenia Fa.
Prop pred je tovar. §8/6.Fakturujete s DPH lebo asi zostali na slovensku.DP § 19/5.kedy ste ich vy dostali od dodavatela. To uz asi ani nestihnete, tam by ste to mali asi predat a nie refakturovat/to by bola DP, ked ste to poliakovi dali doruk/.Ta Komisinarska mi v tomto pripade na ten tovar velmi nesedi,.

Ak sa to prelina cez mesiace asi koli tomu tovaru by bol lepsi prvy den veltrhu den DP aj den vzystavenia dajte v jednom mesiaci ak urobite len jednu FA spolocnu.


Ak by sme od poľskej firmy požadovali preplatenie výdavkov iba za prenájom plochy a inzerciu (platili sme preddavkovo, doklad k preddavku ešte z 05.05.2006), môžme použiť §19/6 - deň DP je deň vystavenia faktúry?
Nemám skúsenosti s komisionárskou zmluvou. Chápem to tak, že my príjmeme vo svojom mene službu na účet iného. Od poľskej firmy máme len list, v ktorom nám oznamujú, že budú kryť časť nákladov - 1500 EUR na výstavu a 1000 EUR na inzerciu. V skutočnosti však boli náklady na inzerciu menšie ako 1000 EUR a na výstavu vyššie ako 1500 EUR. Tento list asi nestačí a budeme potrebovať komisionársku zmluvu? Je ešte iná možnosť, alebo iba KZ?

Viem že je to veľa otázok, ale stretávam sa s týmto prvýkrát.
ivab
05.09.06,11:34
[quote=ALBO]Mne sa nezdá, že by ste mali mať nejaký problém. Česká firma vám oprávnene fakturovala s českou danňou, podľa ich § 10/4 alebo nášho §15/4.lebo výstava sa konala v Česku.

Dostala som faktúru z ČR za výstavu konanú v ČR, kde mi fakturujú registračný poplatok k nájomnému a prenájom krytej plochy, celková suma je však bez DPH. Zmenilo sa snáď niečo?
AlaNR
09.11.06,09:00
Ak môžem, s rovnakým problémom sa pripojím k tejto téme.

My práve teraz vystavujeme v ČR. Faktúru za registráciu a za výstavnú plochu som dostala bez DPH, ale výstavbu stánku fakturovali s DPH.
Je v tom rozdiel?
Topas
05.12.06,08:34
Organizovali sme prezentačnú akciu, na ktorej sme spolu s poľskou firmou prezentovali ich výrobky. My sme výhradný dovozca na Slovensko. Všetky náklady sme platili my. Poľsky partner chce preplatiť časť nákladov. Vystavila som mu faktúru s DPH, on tvrdí, že to musí byť bez DPH. Ako to má byť správne?