Jozef Mihál
13.11.13,10:19
NRSR na svojej novembrovej schôdzi v druhom a treťom čítaní prerokuje a pravdepodobne aj schváli vládny návrh novely zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa.

V zákone o prídavku na dieťa s účinnosťou k 1.1.2014 dôjde k niekoľkým zmenám. Okrem iného sa mení definícia nezaopatreného dieťaťa a definícia pojmu "sústavná príprava na povolanie". Pretože podľa zákona o dani z príjmov je jednou z podmienok nároku na daňový bonus skutočnosť, že dieťa je nezaopatrené, respektíve že sa sústavne pripravuje na povolanie, majú tieto zmeny dopad aj na zmeny v posudzovaní nároku na daňový bonus od 1.1.2014.


Špeciálne prípady, kedy sa dieťa považuje za nezaopatrené (rodič má nárok na daňový bonus)

Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré:

- je oslobodené od povinnosti dochádzať do školy (podľa § 19 ods. 9 zákona č. 245/2008 Z. z., školský zákon),
- sa vzdeláva v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením (podľa § 97 zákona č. 245/2008 Z. z) alebo
- je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dosiahnutia plnoletosti.


Kedy sa dieťa nepovažuje za nezaopatrené (rodič nemá nárok na daňový bonus)

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa:

- ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, alebo
- ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.


Dôležitá zmena: pri štúdiu na vysokej škole sa už nebude posudzovať, či bola dodržaná resp. či bola prekročená štandardná doba štúdia.

Podľa § 65 ods. 2 zákona č. 131/2002 Z. z. (zákon o VŠ) môže štúdium presahovať štandardnú dĺžku štúdia určenú pre daný študijný program najviac o dva akademické roky. Nárok na daňový bonus tak bude mať rodič aj v prípade, že jeho dieťa opakuje (opakovalo) ročník a štandardná doba štúdia tak bola prekročená. Platí to rovnako pre štúdium na prvom i druhom stupni VŠ.


Sústavná príprava dieťaťa na povolanie - zmeny

Pokiaľ ide o štúdium dieťaťa na strednej alebo na vysokej škole, za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie sa považuje štúdium na strednej škole alebo vysokej škole v dennej forme (spresnenie v zákone).

Ak sa spojí prvý a druhý stupeň vysokoškolského štúdia (podľa § 53 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z.) sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína dňom zápisu na takéto vysokoškolské štúdium.

Ak sa zápis na vysokoškolské štúdium uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať štúdium, sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína najskôr prvým dňom akademického roka.

Ďalšia dôležitá zmena - doteraz platilo, že ak dieťa skončilo štúdium na strednej škole (zmaturovalo a pod.) a v období do 31. augusta daného školského roka
začalo vykonávať zárobkovú činnosť (s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie, tak rodič stratil nárok na daňový bonus.

Po novom nárok na daňový bonus zostáva až do konca školského roka, teda až do augusta vrátane, aj keď dieťa začne pracovať v pracovnom pomere, začne podnikať alebo sa prihlási do evidencie nezamestnaných.

Príklad

Dieťa zmaturuje začiatkom júna 2014. Od 7. júla 2014 začne pracovať v pracovnom pomere. Na VŠ študovať nebude. Rodič má nárok na daňový bonus do augusta 2014 vrátane. Po starom by nárok na daňový bonus za august už nemal.

Príklad

Dieťa zmaturuje koncom mája 2014. Od 1.júna 2014 začne vykonávať živnosť. Od septembra 2014 začne študovať na VŠ v dennej forme štúdia. Rodič má nárok na daňový bonus aj za mesiace jún - august 2014 a samozrejme aj od septembra 2014. PO starom by nárok na daňový bonus nebol za mesiace jún - august.
TROYA
04.02.14,14:57
Moje dieťa včera oslávilo svoje 25. narodeniny. Dokedy mám nárok na daňový bonus, ked je študentkou VS a bude pokračovať v doktorandskom štúdiu?

Ďakujem.
Lubinka01
11.02.14,09:09
Mám podobnú otázku. Zamestnankynina dcéra dosiahla 25 rokov 2.1.2014. Z UPSVaR jej prišlo rozhodnutie, že za január už nemá nárok na prídavok na dieťa. Ale nárok na bonus jej zostáva, však?
"Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie."
Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.02.14,11:06
Nech skúsi podať odvolanie, veď § 11 zákona o prídavku na dieťa ustanovuje, citujem: "Platiteľ vyplatí prídavok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.".
TROYA
14.02.14,11:42
vie mi niekto odpovedat na moju otázku????
Mila123
14.02.14,11:49
vie mi niekto odpovedat na moju otázku????
posledný mesiac na DB i PnD je mesiac v kt. dosiahne 25. rok veku
Jozef Mihál
14.02.14,11:54
Moje dieťa včera oslávilo svoje 25. narodeniny. Dokedy mám nárok na daňový bonus, ked je študentkou VS a bude pokračovať v doktorandskom štúdiu?

Ďakujem.

Nárok na DB je posledný krát v mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek 25 rokov. Z tohto pohľadu je nárok poslednýkrát za mesiac február 2014.

Pri doktorandskom štúdiu (III. stupeň VŠ) už nárok nie je.

To znamená, že ak Vaša dcéra teraz študuje ešte len na II. stupni a na doktoranské štúdium nastúpi na jeseň 2014, tak nárok na DB je poslednýkrát za február 2014.
Jozef Mihál
14.02.14,11:54
Nech skúsi podať odvolanie, veď § 11 zákona o prídavku na dieťa ustanovuje, citujem: "Platiteľ vyplatí prídavok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.".

Súhlasím...
Olgica
19.02.14,12:55
Prosím od kedy platí tento zákon - že sa nebude posudzovať či bola dodržaná alebo prekročená štandard.doba štúdia? od 1.1.2014 ?
Jozef Mihál
19.02.14,13:01
Napokon platí novela od 1.2.2014.

Čiže po novom sa postupuje od februára 2014 vrátane.
Olgica
19.02.14,13:10
Napokon platí novela od 1.2.2014.

Čiže po novom sa postupuje od februára 2014 vrátane.

Ďakujem
ajka5
03.03.14,07:53
dobry den. zamestnanec ma prijem len v zahranici - CR. ma narok ked si vykona RZD na SK na danovy bonus na svoje deti.. prijem ma len zo zahranicia. vdaka.
Jozef Mihál
05.03.14,11:44
dobry den. zamestnanec ma prijem len v zahranici - CR. ma narok ked si vykona RZD na SK na danovy bonus na svoje deti.. prijem ma len zo zahranicia. vdaka.

Je daňový rezident SR, preto si pri podaní daňového priznania (nie RZD) uplatní nárok na daňový bonus rovnako, ako keby mal príjmy len na Slovensku.
Ľaľa
05.03.14,20:40
Dobrý večer. Náš zamestnanec žije s družkou, s ktorou ma tri deti v spoločnej domácnosti. (Trvalé bydlisko uvedené v ob. preukaze nemajú spoločné, ale to, že žijú v spoločnej domácnosti vyhlásili v čestnom prehlásení ešte v roku 2008, keď začali spolu bývať a narodilo sa im prvé dieťa. Zamestnanec si uplatňuje nárok na daňový bonus, nakoľko jeho družka -matka detí je na rod. príspevku. Dnes mi prišla zásielka zo súdu -vyžiadanie údajov o zamestnancovi za účelom určenia výživného na tie detí. Zamestnanec si naďalej uplatňuje nárok na daňový bonus a povedal, že žije s družkou naďalej v spoločnej domácnosti.
Ľaľa
05.03.14,20:43
[QUOTE=Ľaľa;2507444]Dobrý večer. Náš zamestnanec žije s družkou, s ktorou ma tri deti v spoločnej domácnosti. (Trvalé bydlisko uvedené v ob. preukaze nemajú spoločné, ale to, že žijú v spoločnej domácnosti vyhlásili v čestnom prehlásení ešte v roku 2008, keď začali spolu bývať a narodilo sa im prvé dieťa. Zamestnanec si uplatňuje nárok na daňový bonus, nakoľko jeho družka -matka detí je na rod. príspevku. Dnes mi prišla zásielka zo súdu -vyžiadanie údajov o zamestnancovi za účelom určenia výživného na tie detí. Zamestnanec si naďalej uplatňuje nárok na daňový bonus a povedal, že žije s družkou naďalej v spoločnej domácnosti. Prosím Vás, ako si mám "ošetriť", že zamestnanec s deťmi a družkou žije naďalej v spoločnej domácnosti? Ďakujem
Iveta Matlovičová
06.03.14,07:53
pre ľaľa - ak by sa ukazalo, ze zavinenim zamestnanca bol bonus neopravnene priznany, pochybenie bude na strane zamestnanca, vy ho len na to upozorniite
Jozef Mihál
06.03.14,10:49
Presne tak, ak si zamestnanec uplatňuje nárok na DB, prehlasuje zároveň na svoju zodpovednosť, že podmienka spoločnej domácnosti je splnená.
Ľaľa
06.03.14,19:27
Ďakujem veľmi pekne za obidve odpovede. :) Zároveň sa ospravedlňujem, že som otázku "ťukla" dvakrát.
milanr
17.03.14,10:07
Dobrý deň, v nadväznosti na novelu sa chceme opýtať ako máme správne postupovať v prípade zamestnanca, ktorý urobil zmenu vo Vyhlásení v 09/2013 s tým, že od 01.09.2013 si neuplatňuje DB z dôvodu prekročenia ŠDŠ na I. stupni VŠ. Potvrdenie o návšteve školy platné pre šk. rok 2013/2014 nám už nepredložil a od 09/2013 sme mu DB prestali vyplácať. Ak si chce obnoviť nárok na DB od 1.2.2014 musí tak urobiť opäť zmenou vo Vyhlásení a predložením platného potvrdenia o návšteve školy. Alebo mu má zamestnávateľ automaticky začať vyplácať od 1.2.2014 DB? Podľa nás za mesiace, za ktoré mu vznikol nárok a zamestnanec si ich neuplatni, môže tak urobiť za predpokladu splnenia ostatných podmienok v RZD alebo DP za r.2014. Ďakujeme za odpoveď.
Jana Motyčková
17.03.14,11:59
Je potrebné, aby urobil zmenu vo Vyhlásení a doniesol potvrdenie o návšteve školy,
maruška7
04.04.14,07:21
P. Mihál, prečo sa pri zmene podmienok na uplatnenie DB neuvažovalo, že existujú aj takí študenti ktorí majú štandardnú dĺžku štúdia na VŠ 6 rokov a teda riadne štúdium ukončia až po dosiahnutí 25. roku veku a ich rodičia už niekedy celý posledný ročník stratia nárok na DB. Zdá sa mi to nespravodlivé hlavne v tom, že niekto keď opakuje ročník nárok má a v danom prípade ako som uviedla nie. Bolo by možné aby ste ako poslanec dali návrh, aby sa aj toto zohľadnilo?
Jozef Mihál
05.04.14,11:20
P. Mihál, prečo sa pri zmene podmienok na uplatnenie DB neuvažovalo, že existujú aj takí študenti ktorí majú štandardnú dĺžku štúdia na VŠ 6 rokov a teda riadne štúdium ukončia až po dosiahnutí 25. roku veku a ich rodičia už niekedy celý posledný ročník stratia nárok na DB. Zdá sa mi to nespravodlivé hlavne v tom, že niekto keď opakuje ročník nárok má a v danom prípade ako som uviedla nie. Bolo by možné aby ste ako poslanec dali návrh, aby sa aj toto zohľadnilo?Všetky moje návrhy na zmeny zákona o dani z príjmov do jedného v tomto volebnom období minister Kažimír odmietol, na jeseň sa budem pokúšať znovu (uplatnenie manželky, môže byť i posun veku pri nároku na DB a niektoré ďalšie).

Zmena filozofie posudzovania štandardnej doby štúdia v novele k 1.2.2014 bola odôvodnená tým, že pri štúdiu v zahraničí sa štandardná doba štúdia nesleduje, resp. vo väčšine prípadov sa nedá sledovať a tak šlo o zrovnoprávnenie študentov študujúcich na Slovensku so študentami študujúcimi v zahraničí.
JajaFabša
28.04.14,19:22
Zamestnanec má z prvého manželstva dieťa, s bývalou manželkou sa dohodli na striedavej starostlivosti, daňový bonus uplatňovala bývalá manželka. Bývalá manželka žije v druhom manželstve a v súčasnosti čaká dieťa s druhým manželom. Môže si náš zamestnanec počas jej materskej

a rodičovskej dovolenky uplatniť daňový bonus na ich spoločné dieťa?
bredikova
06.05.14,10:01
Budem mať nárok na DB a rodinné prídavky, ak dcéra mala skončiť magistreské štúdium v júni 2014, ale presunula si štátnice až na september. Ak áno , aký doklad budeme potrebovať. Má len 23 rokov.

ďakujem.
Jozef Mihál
06.05.14,16:00
Budem mať nárok na DB a rodinné prídavky, ak dcéra mala skončiť magistreské štúdium v júni 2014, ale presunula si štátnice až na september. Ak áno , aký doklad budeme potrebovať. Má len 23 rokov.

ďakujem.
Áno, budete mať nárok, podmienkou je že v septembri musíte mať potvrdenie o návšteve školy, resp. o termíne štátnic v septembri.
Jozef Mihál
06.05.14,16:02
Zamestnanec má z prvého manželstva dieťa, s bývalou manželkou sa dohodli na striedavej starostlivosti, daňový bonus uplatňovala bývalá manželka. Bývalá manželka žije v druhom manželstve a v súčasnosti čaká dieťa s druhým manželom. Môže si náš zamestnanec počas jej materskej

a rodičovskej dovolenky uplatniť daňový bonus na ich spoločné dieťa?

Áno, pri dohode na striedavej starostlivosti o deti po rozvode rodičov si na deti môže uplatniť nárok na DB matka alebo otec podľa ich dohody - samozrejme nie naraz obaja - podmienka spoločnej domácnosti sa v takomto prípade považuje za splnenú.
maruška7
06.08.14,12:18
Študentke denného štúdia VŠ sa narodilo dieťa a obaja žijú u rodičov. Bude pokračovať v dennom štúdiu. Majú rodičia aj nadalej nárok na DB aj na prídavky na dieťa t.j. na študentku?
milanr
07.08.14,09:23
Podľa potvrdenia o návšteve školy, ktoré zamestnanec predložil v septembri 2013 malo jeho dieťa ukončiť II. stupeň VŠ v mesiaci jún 2014. Zamestnanec nám oznámil, že jeho dieťa v júni neurobilo štátnicu. Dokedy má v tomto prípade zamestnanec nárok na DB? Má nárok na DB do konca akademického roka, t.j. do 31.08.2014 alebo DB ukončíme júnom 2014 (mesiacom, kedy neurobil štátnicu)? Ďakujeme za odpoveď.
Lucia123
18.08.14,14:09
Dobrý deň,

ostáva nárok na daňový bonus u denného študenta VŠ do 25 rokov, v prípade, že si tento študent ešte počas štúdia zriadi živnosť?

Ďakujem.
Jana Motyčková
19.08.14,06:38
Áno, živnosť nevadí.
pavlinka
19.08.14,06:55
Má nárok na prídavok na dieťa a daňoný bonus aj študent, ktorý skončí denné pomaturitné štúdium a začne znova chodiť na denné pomaturitné štúdium v inom odbore, keď nemá 25 rokov.
pavlinka
17.09.14,08:08
Má nárok na prídavok na dieťa a daňoný bonus aj študent, ktorý skončí denné pomaturitné štúdium a začne znova chodiť na denné pomaturitné štúdium v inom odbore, keď nemá 25 rokov.


poraďte niekto
milanr
18.09.14,08:29
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnom prípade:

Zamestnanec si uplatňoval DB na svoje dieťa, ktoré študuje na 1. stupni VŠ takto:
Šk. rok 2010/2011, štúdium v 2. ročníku, v 06/2011 bolo dieťa vylúčené zo štúdia – nárok na DB 09/2010 až 06/2011.
V šk. roku 2011/2012 dieťa neštudovalo – nebol nárok na DB.
V šk. roku 2012/2013 začalo dieťa opäť študovať v 2. ročníku (opakovalo 2. ročník z dôvodu zmeny študijného odboru) – nárok na DB 09/2012 až 08/2013.
V šk. roku 2013/2014 začalo dieťa študovať v 3. ročníku, nakoľko už ale prekročilo štandardnú dĺžku štúdia, tak od 09/2013 nemal zamestnanec nárok na DB.
Od 1.2.2014 došlo k zmene zákona o PnD a zrušilo sa posudzovanie štandardnej dĺžky štúdia. Zamestnanec však v priebehu mesiaca február neurobil zmenu vo Vyhlásení ani nepredložil Potvrdenie o návšteve školy.
Zamestnanec až v septembri doručil Potvrdenie o návšteve školy, podľa ktorého dieťa opäť tretí ročník, takže študuje už piaty rok 1. stupeň VŠ.

Ak zamestnanec podpíše Vyhlásenie môže si uplatniť DB už od mesiaca september, t.j. opakovaný tretí ročník? A neuplatnené mesiace február až august 2014 si douplatní v RZD za rok 2014, keď k nemu priloží Potvrdenie o návšteve školy z 2. ročníka? Alebo ak podpíše Vyhlásenie v septembri, tak na DB prihliadneme až od októbra (§36 ods. 1 ZoDzP)?

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/inf_dan_col_povinnostiam/dan_z_prijmov/2014/2014_02_26_danovy_bonus.pdf

Ďakujem za odpoveď.
milanr
24.09.14,11:17
Dobrý deň, riešil niekto podobný príklad? Poradí mi?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
25.09.14,07:33
Má nárok na prídavok na dieťa a daňoný bonus aj študent, ktorý skončí denné pomaturitné štúdium a začne znova chodiť na denné pomaturitné štúdium v inom odbore, keď nemá 25 rokov.
Áno, ak ide o stredoškolské štúdium, denná forma do 25 rokov má nárok na daňový bonus, môže postupne študovať na viacerých stredných školách, bez obmedzenia
Iveta Matlovičová
25.09.14,07:38
Podľa potvrdenia o návšteve školy, ktoré zamestnanec predložil v septembri 2013 malo jeho dieťa ukončiť II. stupeň VŠ v mesiaci jún 2014. Zamestnanec nám oznámil, že jeho dieťa v júni neurobilo štátnicu. Dokedy má v tomto prípade zamestnanec nárok na DB? Má nárok na DB do konca akademického roka, t.j. do 31.08.2014 alebo DB ukončíme júnom 2014 (mesiacom, kedy neurobil štátnicu)? Ďakujeme za odpoveď.
Áno, do konca akademického roka, tj do 31.8.2014
Iveta Matlovičová
25.09.14,07:44
Študentke denného štúdia VŠ sa narodilo dieťa a obaja žijú u rodičov. Bude pokračovať v dennom štúdiu. Majú rodičia aj nadalej nárok na DB aj na prídavky na dieťa t.j. na študentku?

Rodič si môže v tomto prípade uplatniť daňový bonus, ale až po uplynutí roka, v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní, AK manžel ich dcéry nedosiahne za tento rok zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 3 803,33 eur.
danyméky
29.09.14,08:28
Zamestnanec mi doniesol rozhodnutie o priznaní invalid.dôchodku synovi, študentovi VŠ, na ktorého bral daňový bonus. Rozhodnutím bol uznaný invalidom od júla 2011. Viete mi poradiť, ako to bude s už vyplateným bonusom? Zistila som, že prídavky nemusí vracať, len sa zastavia od októbra 2014. Bude sa musieť bonus vrátiť?
Iveta Matlovičová
29.09.14,12:13
pre danyméky: dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok sa nepovažuje na nezaopatrené dieťa od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo v y d a n é rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, t.j. bonus sa spätne nebude vracať
janber
30.09.14,07:06
Zamestnanec predložil v septembri 2013 potvrdenie o návšteve školy, podľa ktorého je dieťa študentom 2.ročníka II. stupňa prezenčného štúdia do 31.8.2014. Záverečnú skúšku však vykonalo až v RIADNOM termíne štátnic 18.9.2014. Vzniká aj za mesiac september 2014 nárok na daňový bonus, ak bolo predložené potvrdenie o absolvovaní štúdia (ide o českú vysokú školu - Vysoké učení technické v Brne)? Ďakujem za odpoveď.
felixh
25.02.15,19:30
Má nárok na RP študent denného štúdia vo veku 22 rokov , ak sa zamestná na trvalý pracovný pomer v pracovnej agentúre / na dohodu uz vraj robit nemozu/ ???
Jozef Mihál
26.02.15,23:03
Má nárok na RP študent denného štúdia vo veku 22 rokov , ak sa zamestná na trvalý pracovný pomer v pracovnej agentúre / na dohodu uz vraj robit nemozu/ ???

Pri študentovi denného štúdia, ktorý ešte nemá ukončené V%S vzdelanie 2. stupňa a má 22 rokov je nárok na RP/DB bez ohľadu na to, či má svoj príjem napríklad z pracovného pomeru alebo dohody.

Druhá vec - Áno, v agentúre dočasného zamestnávania musia byť zamestnaní na pracovný pomer, ak majú byť dočasne prideľovaní k užívateľským zamestnávateľom.
nela07
25.08.15,21:55
Dobrý deň, iba pre istotu sa chcem spýtať - študent dennej formy VŠ vykonáva činnosť osobného asistenta - rodičia majú nárok na DB?
Ďakujem
jankra
26.08.15,11:20
Áno, pokiaľ nedosiahol 25 r. veku a je študentom denného štúdia na VŠ, jeho rodič má nárok na daňový bonus aj vrátane mesiaca v ktorom 25 rokov dosiahne a môže byť aj osobným asistentom bez ohľadu na jeho príjem hoci aj z PP či dohody.
Mila123
26.08.15,19:28
Dobrý večer,


otázku smerujem na dr. J. Mihála ako poslanca NR SR ....
PnD a aj DB sa poskytuje na nezaopatrené dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na svoje budúce povolanie , najdlhšie však do veku 25. rokov .....
Moja otázka znie (dotýka sa ma) , je možné, aby nezáležalo štátu na študentoch , kt. VŠ má 6 ročné štúdium?, pretože momentálne staršia dcéra nastúpila na ZŠ v 6. roku veku, ZŠ ukončila v 9- tom. ročníku, nastúpila na SŠ, ktorá bola 4- ročná , po maturite nastúpila na VŠ a teraz v 9/2015 nastupuje do 6. ročníka VŠ, keďže je narodená v 3/1991 tak budem mať nárok na PnD a DB iba do marca 2016. Posledná štátna skúška by mala byť v 5/2016. Podotýkam štúdiá mala neprerušené, žiadne opakovanie ročníka, iné prestupy aj na VŠ sa dostala po maturite....


Ozaj nezáleží štátu, že neumožňuje poberať DB a PnD ani v tomto prípade (zo zákona viem, že nie je možnosť, i keď som povinná zo zákona ju naďalej vyživovať) .......Mne nejde o cca 80 €, ide mi o princíp.....


A ešte jedna otázka, kt. sa mi natíska zo zamestnania.......



Neuvažoval štát poberať DB a PnD pre nezaopatrené dieťa - študenta pre čerstvých absolventov VŠ? presne tak ako to platí pre čerstvých maturantov, pretože po poslednej štátnej skúške idú sa hlásiť do evidencie nezamestnaných, aby si nemuseli uhrádzať poistenie do ZP a zvyčajne po prázdninových mesiacoch nastupujú do zamestnania. Neuvažoval štát aj preto, aby si nezvyšoval štatistiku nezamestnaných o takýchto absolventov? V sociálnom balíku takáto možnosť nebude????


Ďakujem
nela07
26.08.15,19:50
Áno, pokiaľ nedosiahol 25 r. veku a je študentom denného štúdia na VŠ, jeho rodič má nárok na daňový bonus aj vrátane mesiaca v ktorom 25 rokov dosiahne a môže byť aj osobným asistentom bez ohľadu na jeho príjem hoci aj z PP či dohody.




ďakujem za odpoveď :)
maruška7
30.10.15,08:00
Dobrý deň, presne túto otázku som dala p.Mihálovi už viackrát, posledná odpoveď je v príspevku 22. Moja dcéra, keďže sa narodila v septembri a študuje 6 ročné štúdium, tak nárok sme mali poslednýkrát v septembri a školu bude končiť v júni. Teda to už bude celkom pekná suma o ktorú "prídeme" za 9 mesiacov na rodinných prídavkoch a daňovom bonuse. Čo na to povedať? Hlavne, že sa vyplácajú všelijaké dávky tým, čo to štátu za celý život nijakým spôsobom nevrátia.
maruška7
30.10.15,08:10
Dobrý deň, presne túto otázku som dala p.Mihálovi už viackrát, posledná odpoveď je v príspevku 22. Moja dcéra, keďže sa narodila v septembri a študuje 6 ročné štúdium, tak nárok sme mali poslednýkrát v septembri a školu bude končiť v júni. Teda to už bude celkom pekná suma o ktorú "prídeme" za 9 mesiacov na rodinných prídavkoch a daňovom bonuse. Čo na to povedať? Hlavne, že sa vyplácajú všelijaké dávky tým, čo to štátu za celý život nijakým spôsobom nevrátia.

Táto reakcia bola k príspevku 44 a opravujem, že reakcia p.Mihála bola v príspevku 21.
UTA
12.11.15,06:32
dobry den,

prosim o radu, ci ma rodic predlozit potvrdenie o studiu za dieta, ktore zacalo chodit na strednu skolu i ked este nedovrsilo 16 rokov? Syn zamestnanca totizto nastupil na zakladnu skolu o rok skor. V septembri mal este len 15 rokov ale uz riadne ukoncil 9 rocnu zakl.skolu, a zacal studovat na strednej skole. Posudzuje sa povinnost dolozit potvrdenie o naroku na danovy bonus iba vekom dietata? Alebo tym ci uz ukoncilo zakladnu skolu alebo nie. (resp. povinnu skolsku dochadzku).

vopred dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
12.11.15,08:38
Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 16 rokov.
T.j. v tomto prípade do skončenia 10 ročnej školskej dochádzky - to je 31.8.2016. Do tohoto dátumu potvrdenie zo školy pre poberanie DB nepotrebuje.
UTA
12.11.15,18:34
dakujem velmi pekne pani Motyckova.. vsetko dobre prajem...
pzvar
13.11.15,08:11
Nový zamestnanec má pracovnú zmluvu od 1.11.2015. Vo vyhlásení si uplatnil daňový bonus na dve deti, ktoré má so svojou partnerkou. V rodných listoch detí je uvedený ako otec (deti sa narodili v Rakúsku, rodné listy vydalo MV SR - osobitná matrika). Matka detí je tohto času na materskej/rodičovskej - nepracuje, trvalý pobyt matky a detí je v Rakúsku. Zamestnanec má trvalý pobyt v Bratislave.

Zamestnanec za november aj december dosiahne zdaniteľné príjmy vyššie ako polovica minimálnej mzdy (§33 ods. 7 ZoDP). Bude mať za november a december 2015 nárok na daňový bonus? Podľa jeho vyjadrenia majú spoločnú domácnosť. Ako ju zdokladovať? Stačí písomné čestné prehlásenie?
Jana Motyčková
13.11.15,08:45
3partners
14.04.16,19:27
Dobry den, chcela by som poprosit o stanovisko v takejto veci. V poslednom case som sa stretla opakovane s tym, ze matka ma dieta z 1.manzelstva, toho casu na RD s druhym dietatom z 2.manzelstva podla vyjadrenia pracovnicok socialnej poistovne (v niektorych pripadom rozhodnutim o pozastaveni PnD) nemoze poberat prídavok na dieta z 1.manzelstva, ze musi o to poziadat otec dietata a on jej ho vraj potom ma dat.

Podla mna je to nezmysel, kedze v zmysle zakona je matka, ktorej bolo dieta zverene do starostlivosti opravnena poberat pridavok na dieta. Ako sa braniť?
Mila123
15.04.16,05:49
Dobry den, chcela by som poprosit o stanovisko v takejto veci. V poslednom case som sa stretla opakovane s tym, ze matka ma dieta z 1.manzelstva, toho casu na RD s druhym dietatom z 2.manzelstva podla vyjadrenia pracovnicok socialnej poistovne (v niektorych pripadom rozhodnutim o pozastaveni PnD) nemoze poberat prídavok na dieta z 1.manzelstva, ze musi o to poziadat otec dietata a on jej ho vraj potom ma dat.

Podla mna je to nezmysel, kedze v zmysle zakona je matka, ktorej bolo dieta zverene do starostlivosti opravnena poberat pridavok na dieta. Ako sa braniť?

mňa by zaujímalo, čo majú spoločné pracovníčky sociálnej poisťovne a PnD?
3partners
15.04.16,16:32
mňa by zaujímalo, čo majú spoločné pracovníčky sociálnej poisťovne a PnD?



UPSVaR ... a viete aj poradit?
Jana Motyčková
18.04.16,07:14
To sa mi zdá nezmysel. Ak máte rozhodnutie, treba pozrieť na základe čoho tak rozhodli. Jediný prípad by mohol byť podľa §2 ods. 5,6 pri striedavej starostlivosti, vtedy sa má PnD vyplácať osobe, ktorej sa vyplácal pred striedavou starostlivosťou, ak sa nedohodli inak.