Marianna01
21.03.06,16:31
Prosím vás, poraďte mi, čo so "skúseným podnikateľom", ktorý založiť živnosť vlani a NIČ nerobil :D - resp. nevykonával činnosť samostatne zárobkovú, má príjmy len zo závislej činnosti. Mudrlant jeden si vymyslel, že on nemusí podať daňové priznanie, lebo nevykonával podnikateľskú činnosť, a tak požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. To mu zamestnávateľ aj urobil.
Tak mi teraz poraďte, ako mu podať DP, keď nemám potvrdenie o príjmoch a ročné zúčtovanie už bolo urobené?
mysimis
21.03.06,15:37
Na základe prideleného DIČ by som mu vypísala jedno daňové priznanie typ B s tým, že v kolónke príjmy zo živnosti by som vypísala 0. Jednoducho by som to zabalila do obálky a doručila doporučene na príslušný DÚ.
Jarino
21.03.06,15:50
Ak mal len príjmy zo závislej činnosti a nemal príjmy zo živnosti alebo iné zdaniteľné príjmy, nemusí podať daňové priznanie, zamestnávateľ mu mohol urobiť ročné zúčtovanie. Takže keď mu ho urobil, daňové priznanie nepodáva!
Braňo
21.03.06,16:20
Nesúhlasím s Jarinom. SZČo je povinná podať daňové priznanie B, aj keď nemal príjmy a uviesť nulu na príjmoch z podnikania. V prípade, že si dá urobiť ročné zúčtovanie urobil chybu a nesplnil si povinnosť podania priznania. Daňový úrad čaká na to priznanie, nakoľko sa zaregistroval pre daň z príjmov z podnikania. :D
Zita5
21.03.06,16:21
SZČO je povinná podať daňové priznanie aj keď má nulové .
Tweety
21.03.06,16:24
SZČO je povinná podať daňové priznanie aj keď má nulové . Súhlasím, na DÚ je zaregistrovaný ako SZČO, tam už niet možnosti úniku z podania DP.
Jarino
21.03.06,16:35
Ak nemal príjmy zo živnosti, ani iné nezdaniteľné príjmy, nie je povinný podať daňové priznanie!!!!! To, že má pridelené DIČ a je SZČO, nič neznamená. A daňový úrad určite nečaká na jeho daňové priznanie.
Zita5
21.03.06,16:40
Ak nemal príjmy zo živnosti, ani iné nezdaniteľné príjmy, nie je povinný podať daňové priznanie!!!!! To, že má pridelené DIČ a je SZČO, nič neznamená. A daňový úrad určite nečaká na jeho daňové priznanie.

Musí podať , práveže aby DÚ mal poznatok z podaného DP, že živnostník nedosahoval v danom roku žiadne príjmy a výdaje .
Johanka
21.03.06,16:44
SZČO je povinná podať daňové priznanie aj keď má nulové .
Ak nemá daňovník príjmy presahujúce 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane, nie je povinný podať DP. Platí to aj pre SZČO. Daňovník, ktorý má príjmy z podnikania, inej SZČ alebo z prenájmu je povinný podať priznanie aj keď jeho príjmy nepresiahnu 43.968 SK (pre rok 2005), ak vykáže daňovú stratu. Zdroj - komentár k ZoDP.
janask
21.03.06,16:44
Ak nemal príjmy zo živnosti, ani iné nezdaniteľné príjmy, nie je povinný podať daňové priznanie!!!!! To, že má pridelené DIČ a je SZČO, nič neznamená. A daňový úrad určite nečaká na jeho daňové priznanie.


DU praveze caka a caka , potom vyzve daneho skuseneho podnikatela a toto vyzvanie ho bude stat minim. 2.000 Sk .
RenataK
21.03.06,16:49
Ale on príjmy mal zo závislej činnosti - a tak sa i ja pripájam k názoru, že by mal podať DP "B" - no a samozrejme, že teraz už nulové.
Jarino
21.03.06,16:50
Súhlasím s Johankou a len dodám, že ak tento skúsený podnikateľ nemal príjmy ani výdavky, daňové priznanie podať nemusí.
Janask, daňový úrad určite nečaká na nulové daňové priznania, ktoré podľa zákona o dani z príjmov nie je povinný podať. Ak ho DÚ vyzve, na výzvu správcu dane je povinný podať DP, ale bez pokuty (ak tie príjmy skutočne nemal).
mysimis
21.03.06,16:53
Jarino, nebude to potom jednoduchšie podať to nulové DP teraz a bez toho aby ho niekto vyzýval? Veď keď naozaj tie príjmy nemal tak nemá na čo čakať. A takto to bude mať bez problémov. Myslím, že ak to DP podá nestane sa nič.
Johanka
21.03.06,16:59
A zase komunikačný šum :D ...
Ak píšete o nulovom priznaní SZČO, tak na základe toho čo som napísala vyššie ,nemusí podať DP.
Ale ak má príjmy aj zo závislej činnosti, to predsa nie je nulové priznanie!
Však on podá DP ako daňovník s viacerými druhmi príjmov. V § 5 uvedie príjmy zo závislej činnosti a do príjmov z § 6 napíše nuly, resp. celkom nič.
Jarino
21.03.06,17:00
mysimis, ak chce podať DP, tak môže. Ale v prípade, že už mu bolo vykonané ročné zúčtovanie, teraz bude podávať OPRAVNÉ daňové priznanie, kde uvedie príjmy zo závislej činnosti.
janask
21.03.06,17:01
Ja viem, ze DU necaka na nulove DP , ale na zaklade coho ma DU vediet ze je nulove . Ak sa niekto stane SZCO tak asi preto ze chce podnikat ako SZCO . Akonahle DU prideli DIC , po 1.4. paruje podane DP s DIC . Ak bude mat SZCO aj 5 rokov nulovy prijem ale DP nulove podat musi !!
mysimis
21.03.06,17:01
Johanka, ale v práci požiadal o ročné zúčtovanie dane. Ako si potom podá DP aj z §5?
Jarino
21.03.06,17:05
Mysimis, ak požiadal o ročné zúčtovanie a uviedol, že iné príjmy nemal, môžete mu ročné zúčtovanie vykonať. A práve preto nemusí podať DP.
nejika
21.03.06,17:10
minulý rok som mala ten istý prípad bola som SZCO aj ked o 1.12.2004 s nulovým príjmom aj bez výdavkov a súčasne som mala príjem zo závislej činnosti a danóvé priznanie som musela podať ako SZCO vyplýva to zo zákona...... v kolonkach príjmy a výdavky je nula a je tam len príjem zo závislej činnosti uvedený.
Mikla
21.03.06,17:41
Súhlasím s Jarinom a prosím ostatných, ktorí nesúhlasia aby ma usmernili a napísali znenie paragrafu podľa ktorého sa má podať priznanie. ak si prečítate § 32 zákona o dani z príjmov, zistíte, kto má podvať priznanie!!!!!! Jarino drž sa, máš pravdu :confused: :eek:
janask
21.03.06,18:11
:eek:
Súhlasím s Jarinom a prosím ostatných, ktorí nesúhlasia aby ma usmernili a napísali znenie paragrafu podľa ktorého sa má podať priznanie. ak si prečítate § 32 zákona o dani z príjmov, zistíte, kto má podvať priznanie!!!!!! Jarino drž sa, máš pravdu :confused: :eek:


§32 ods.3 : Danove priznanie je povinny podat aj danovnik, ktoremu zamestnavatel, ktory je platitelom dane , vykonal rocne zuctovanie, ak v tomto zdanovacom obdobi danovnik poberal
a/ prijmy § 5
b/ine druhy prijmov podla § 6 az 8. Tieto prijmy mozu byt aj nulove , povinnost podat DP typ B musi, nakolko na DU je nahlaseny ako SZCO - tj.prijem podla § 6 , bolo pridelene DIC.

Je mi jedno, ci suhlasite alebo drzite palce Jarinovi . Chcela som Vam poradit na zaklade dlhorocnych skusenosti a konzultacii s DU .
Marianna01
21.03.06,18:23
Janka, ja Ti ďakujem, že sa mi snažíš pomôcť, práve preto nechápem odpoveď Miklu - tu predsa nejde o to, aby niekto vyhral alebo prehral. Potrebujeme si pomôcť. Ja som tiež toho názoru, že on musí podať DP - B. Len neviem, akým spôsobom, keď mu bolo vykonané ročné zúčtovanie... Ročné zúčtovanie môže zamestnávateľ predsa spraviť zamestnancovi, ktorý má viacero príjmov z §5! Nie keď má/nemá príjmy z §6-8. To, že SZČO nemusí podať DP, ak má príjem pod 43tis. je síce pravda, lenže tento mal aj príjmy zo záv. činnosti, takže povinnosť podať DP má. Toto asi ani neriešme, riešme to, akým spôsobom má vysporiadať práve to ročné zúčtovanie a povinnosť podať DP - B.
Ďakujem ešte raz všetkým zúčastneným, erím, že dojdeme k nejakému záveru ;)
janask
21.03.06,18:28
Odporučila by som listom oznamit Du situáciu, ze zamestnavatel vykonal RZD a ze z § 6 ziadne prijmy nie su . Jednoznacne doporucujem toto vykonat do 31.3. Tymto si splni svoju povinnost / aj ked si myslim ze viac starosti s jeho problemom si mala ty / .
Marianna01
21.03.06,18:37
Takže iba listom? A nemá k tomu vypísať aj priznanie? - nulové?
Ináč, máš naozaj pravdu, mám s tým viac starostí ja - on prišiel s tým, že no čo už, však ja mám zaplatené, čo ešte chcú a totálne otrávený, že ešte niečo musí... To by DP absolútne nepodal, keby som mu neodkázala po jeho sestre, pretože je to môj budúci sused, ktorý tu stavia dom.
mysimis
21.03.06,18:45
Marianka, aj napriek tomu že sa tu snaží niekto vyhrať, alebo držať palce by som podala nulové DP "B" a k tomu by som napísala list - oznámenie, že príjmy z §5 boli, ale zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie. Týmto predíde SZČO naťahovačkám s DÚ a ak DÚ uzná, že do DP podávať nemusel, oni mu ho vrátia.
RenataK
21.03.06,18:49
Johanka, ale v práci požiadal o ročné zúčtovanie dane. Ako si potom podá DP aj z §5?
Áno v práci síce požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale zrejme neoznámil, že je zároveň aj SZČO a tak mu ho vykonali. Keby mali vedomosť o tejto skutočnosti, tak by mu ročné zúčtovanie nemohli vykonať. Môj názor.
Marianna01
21.03.06,18:53
Ďakujem, ďakujem, urobím to DP-B a listom, ste fajn, baby, že vás neodradil ani ten nepríjemný príspevok. Neviem, prečo mal dotyčný/á ten pocit, že my tu súťažíme. Len verím, že v budúcnosti si budeme len pomáhať, nie sa predbiehať. Ešte raz ďakujem :):):)
Marianna01
21.03.06,18:55
Áno v práci síce požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale zrejme neoznámil, že je zároveň aj SZČO a tak mu ho vykonali. Keby mali vedomosť o tejto skutočnosti, tak by mu ročné zúčtovanie nemohli vykonať. Môj názor.

Ano Renatka, on to v tej práci samozrejme nenahlásil. Však tam určite nie sú blbí... Len on nepovažoval za dôležité akési smiešne číslo pridelené z DU... :cool:
RenataK
21.03.06,18:55
Súhlasím s Jarinom a prosím ostatných, ktorí nesúhlasia aby ma usmernili a napísali znenie paragrafu podľa ktorého sa má podať priznanie. ak si prečítate § 32 zákona o dani z príjmov, zistíte, kto má podvať priznanie!!!!!! Jarino drž sa, máš pravdu :confused: :eek:
A čo tak mrknuť aj na §38 ods. 1
Jarino
22.03.06,06:31
Dávam do pozornosti informácie na stránke DR SR - Najčastejšie otázky:

Otázka:
V roku 2005 som bol zamestnaný a taktiež som bol zaregistrovaný na daňovom úrade ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z podnikania som v roku 2005 nedosiahol žiadne príjmy. Musím podať daňové priznanie? Čo všetko je súčasťou tohto priznania ?

Odpoveď:
Ak daňovník zamestnanec a zároveň samostatne zárobkovo činná osoba nedosiahol v roku 2005 z podnikania žiadny príjem a ročné zúčtovanie preddavkov mu vykoná zamestnávateľ, nie je povinný podať daňové priznanie. Ak ale daňovník vykázal daňovú stratu, potom je podľa § 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B, v ktorom uvedie aj príjmy od zamestnávateľa z pracovnoprávneho vzťahu, na základe potvrdenia o príjmoch, o zrazených preddavkoch a o daňovom bonuse za rok 2005. Prílohu priznania bude tvoriť potvrdenie od zamestnávateľa, výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch.
Zita5
22.03.06,06:45
Jarino , predsa Ti to nedalo pokoj .;)
Timcsi
22.03.06,07:44
No, podľa mňa ako SZČO popri zamestnaní (a nemal pozostavanú živnosť) musel min. platiť poistné do ZP, t.j. Príjmy=0, ale nejaké výdavky musel mať. A keď mal, tak mal aj stratu.
Marianna01
22.03.06,16:34
No, podľa mňa ako SZČO popri zamestnaní (a nemal pozostavanú živnosť) musel min. platiť poistné do ZP, t.j. Príjmy=0, ale nejaké výdavky musel mať. A keď mal, tak mal aj stratu.

Timcsi, ak je zamestnaný, nemusí platiť zdravotné poistné, myslím. Až z výkazu na preddavky si vypočíta po podaní DP, ak sa teda nemýlim. Ale mám taký dojem. V každom prípade tento neplatil nič, a ak platil, nedal mi žiadne výdavky. Dokonca ani zriaďovacie, žiadne kolky, poplatky, žiadny BU, skrátka absolútne nič!!! :rolleyes:
Ale zavolala som na DU, tam mi odobrili, že mám listom oboznámiť DU o ročnom zúčtovaní a podať nulové DP-B.
Nabudúce si môže trhnúť sused nohou...
Jarino
22.03.06,16:51
Iný kraj, iný mrav alebo čo človek, to iný názor.
Ak tak veľmi chcú to daňové priznanie, tak im ho podaj, ale:
1. nulové daňové priznanie to nemôže byť, lebo mal príjmy zo závislej činnosti, ktoré tam musíš uviesť i napriek tomu, že už mal vykonané ročné zúčtovanie; kópiu ročného zúčtovania prilož k daňovému priznaniu
2. daňové priznanie označ ako opravné, lebo ročné zúčtovanie sa v tomto prípade považuje za daňové priznanie - podľa § 32
Marianna01
23.03.06,18:15
Iný kraj, iný mrav alebo čo človek, to iný názor.
Ak tak veľmi chcú to daňové priznanie, tak im ho podaj, ale:
1. nulové daňové priznanie to nemôže byť, lebo mal príjmy zo závislej činnosti, ktoré tam musíš uviesť i napriek tomu, že už mal vykonané ročné zúčtovanie; kópiu ročného zúčtovania prilož k daňovému priznaniu
2. daňové priznanie označ ako opravné, lebo ročné zúčtovanie sa v tomto prípade považuje za daňové priznanie - podľa § 32

Ano, Jarino, to je dobrý nápad. A, samozrejme, plno osobitných záznamov ... Ináč, Tvoje riešenie je fakt dobré. Ročné zúčtovanie už mám doma, to by som priklada. Ale to s tým opravným je dobrý nápad. Dík. No a jasne ten list. Už je napísaný ... :cool: