Marfa000
13.11.13,12:39
tictac7
13.11.13,11:41
prečo si kompletnú otázku natrepala do názvu? Oprav to - vyzerá to otrasne. a spresni, ide o dieťa, s ktorým je manželka na MD alebo o iné?
Marfa000
14.11.13,06:47
Dakujem za upozornenie, ale potrebovala by som odpoved...A áno, ide o dieťa, s ktorým je manželka na materskej...
veronikasad
14.11.13,06:52
Bol osobne s dieťaťom na vyšetrení alebo ošetrení v zdr.zariadení ? Vyšetrenie trvalo celý deň ?
Marfa000
14.11.13,07:02
Ide o kontrolu, ktorá trvá cca 1hod.
veronikasad
14.11.13,07:04
Tak mu zamestnávatel preplatí 1 hod + čas na cestu do zamestnania. Doba vyšetrenia (čas odchodu) by mala byť uvedená na priepustku. ZP nerieši, ktorý s rodičov má isť s dieťaťom na lekárske vyšetrenie.
Marfa000
14.11.13,07:31
ˇˇDakujem za odpoved. Mala som totiž info, že pokiaľ je manželka na materskej, manžel nemá nárok čerpať na dieťa paragraf.
blazonko
14.11.13,07:34
Nemyslím si, že má zamestnanec právo pátrať po tom, prečo bol na vyšetrení s dieťaťom otec a nie matka, ktorá je na RD. A čo keď je matka doma s druhým chorým dieťaťom. Čo keď je ona sama chorá a nemôže ísť? Ja si myslím, že sa to pokojne môže uznať.
veronikasad
14.11.13,07:36
Má nárok, ale určite by to nemal zneužívať len preto, aby získal ďalšie pracovné voľno. A žiadať od lekára vyznačenie času odchodu z ošetrenia.
JAJA11
14.11.13,07:40
no nezdá sa mi, že by mohol zamestnanec ísť na vyšetrenie s dieťaťom,. ak má možnosť manželka, ktorá nemá dôvod neísť...... Zamestnanec má nárok na VPP-návštevu lekára a na preplatenie len ak nemá možnosť ísť v inom čase.... teda zamestnávateľ mu musí poskytnúť voľno len ak si to nemá možnosť vybaviť inak....
zaužívalo sa že návšteva u lekára by mala byť 4 hodiny, ak má 2 pečiatky, tak môže byť celý deň... a zamestnanci sa tým aj riadia..... vybavia si 2 pečiatky a sú celý deň u lekára.... v skutočnosti sú tam 1-2 hodiny a ostatné pobehajú po obchodoch a urobia si voľno.... veď majú nárok na 7 dní.....
ale ZP hovorí:
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času..... takže návšteva lekára sa má vykonať tak, aby to nebolo zneužívanie, ale skutočná potreba.... ak je matka zdravá a nemajú ďalšie dieťa, nevidím dôvod, prečo by mal chodiť s dieťaťom na vyšetrenie otec.... vždy treba zvážiť všetky okolnosti konkrétneho prípadu.... poznám rodičov, ktorí boli schopní ísť na vyšetrenie s dieťaťom obidvaja a obaja si vyžiadali potvrdenie u lekára (ten nemá problém to potvrdiť aj dvom) a keďže pracovali každý inde, tak si to aj obaja dali preplatiť zamestnávateľom.....
poznám to aj u nás zo zamestnania.... sú zamestnanci a zamestnanci špekulanti..... nik nemá problém, ak ide zamestnanec k lekárovi, dokonca ak viem, že má zdravotné problémy, tak aj častejšie..... ale sú zamestnanci, ktorí to vyslovene zneužívajú..... a s tými potom máme problém aj my .....
toto sme vyriešili odmenou za plnú pracovnú účasť..... a myslím, že to robí veľa firiem..... zamestnanci, ktorí sa snažia lekára vybaviť tak, aby vynechali zo zamestnania čo najmenej dostanú príplatok.....
dokonca boli zamestnanci, ktorí si na konci roka odskočili so sebou aj s deťmi k lekárovi, veď ešte nevyčerpali tých 7 dní..... považujú tých 7 dní za svoj nárok na voľno....
JAJA11
14.11.13,07:43
pokiaľ bola takáto situácia, nevidím dôvod, prečo by to zamestnávateľ nepreplatil..... ak by bola matka chorá, tak by mal zamestnanec dokonca právo na OČR..... ale to je už ďalší nárok....
veronikasad
14.11.13,07:44
Jaja11, platí ZP a žiadne zaužívané 2 pečiatky alebo max. 4 hodiny. Ak chce zamestnávatel dosiahnuť aby zamestnanci §-y nezneužívali, treba striktne trvať na potvrdzovaní času odchodu (žiadny celý deň). Lekár je povinný v zmysle ZP tak urobiť.
Nárok na doprovod dieťaťa na ošetrenie a vyšetrenie má otec aj v prípade, ak matka je na MD alebo RD.
blazonko
14.11.13,07:45
Presne, ale zamesnávateľ nemá čo pátrať, prečo nešla manželka ale on.
Gabi03
14.11.13,07:47
1. pokiaľ má ZC potrvedenie o návšteve, ZĽ nemá dôvod ho odmietnúť.
2. aj keby matka mala možnosť ísť s dieťaťom (nie je chorá, nemá iné dieťa,...), ale nemá vodičák a bývajú ďaleko a otec ich odvezie...
3. áno, niektorý ZCi to zneužívajú, ale pokiaľ si plnia všetky svoje povinnosti, prečo by ich ZĽ mal "šikanovať" týmto?!
Chobot
14.11.13,07:53
Jednoduchá odpoveď : má
lienocka001
14.11.13,07:57
myslim ze je to uplne normalne ze niekedy musi ist aj manzel s dietatom a zenou k lekarovi. Sama som na predlzenej RD s dietatom a kedze malo na konci leta pomerne vazny uraz viac operacii, rehabilitacie .. tak som obcas potrebovala aby mi manzel pomohol napr. prist pre nas z nemocky, to sme mali ist v takom stave so synom autobusom... samozrejme to nezneuzival naozaj len v nevyhnutnom pripade inak som chodila na kontroly s busmi a na kociari ho tahala alebo ma vzal sused... a pritom kludne mohol muz cerpat OCR kedze ja mam problemy s klbmi a davali mi aspon obstreky nech vladzem sa o deti starat... a muz aj tak robi plno po veceroch a vikednoch ... a to mu nikto navyse nepreplati.. preco hned takto reagovat ze preplatit nepreplatit... a zamestnavatel predsa vidi ci ide o flakaca alebo nie...