dana54321
13.11.13,13:34
môže byť v osobnom spise založená kópia občianskeho preukazu so súhlasom zamestnanca o použití osobných údajov pre pracovno-právne účely? aby to bolo všetko v súlade s novým zákonom o ochrane osobných údajov?

ak nemôžem, môžem potom vypísať potrebné údaje z OP na tlačivo, dať podpísať zamestnancovi a založiť do osobného spisu? ja tie údaje nahadzujem do informačného systému ako personalista
Ludmiiilka
13.11.13,12:36
áno
Dav
13.11.13,12:36
Nemôže. Údaje z OP overí príslušný pracovník firmy a OP vráti zamestnancovi.
Ludmiiilka
13.11.13,12:37
fotokópia s jeho podpisom
tictac7
13.11.13,13:02
nemôže. Nemôžeš mať nič navyše, čo Ti neprikazuje nejaký zákon. ...aj keby tam bolo sto podpisov....
Ing. Ľubomír Janoška
13.11.13,13:20
Zákon o dani z príjmov je v tomto prípade špecifický/osobitný zákon voči Zákonu o ochrane osobných údajov. Konkrétne v § 37 rieši Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
a ust. ods. 5 uvádza:
5) Na účely preukazovania nároku podľa odsekov 1 až 4, zisťovania, preverovania a kontroly správneho postupu preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus, na účely ochrany a domáhania sa práv daňovníka, zamestnávateľa a správcu dane sú zamestnávateľ, správca dane a ministerstvo oprávnení spracúvať osobné údaje dotknutých osôb. Zamestnávateľ, správca dane a ministerstvo sú na tieto účely oprávnení aj bez súhlasu dotknutej osoby získavať jej osobné údaje kopírovaním, skenovaním alebo iným zaznamenávaním úradných dokladov v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie účelu spracúvania.

Ak teda zamestnávateľ získava kopírovaním úradného dokladu osobné údaje pre úkony súvisiace s daňou z príjmu, môže kopírovať OP bez súhlasu zamestnanca. Musí ale začierniť/zabieliť tie informácie, ktoré nepotrebuje - napríklad krvnú skupinu.
Ing. Ľubomír Janoška
13.11.13,13:21
Pozor, toto obmedzenie sa týka vysvedčení, diplomov a podobne.
Nie OP - viď odpoveď
tictac7
13.11.13,13:24
dovolím si oponovať. Na tieto účely nepotrebujem OP. Na to potrebujem, rodné listy detí, sobášny list a pod. nikdy nie OP - v OP nie je žiadny údaj preukazujúci vyššie uvedené nároky.
Ing. Ľubomír Janoška
13.11.13,13:35
Občianskym preukazom sa zamestnanec legitimuje, že to je naozaj on, kto si uplatňuje tie nároky. Ako zamestnávateľ zodpovedám aj daňovému úradu za správnu identifikáciu daňového subjektu.
Dav
13.11.13,18:01
Samozrejme, zodpovedám za údaje z občianskeho preukazu. Preto si ich opíšem, uvediem ich v pracovnej zmluve,v prihláškach do poisťovní a zodpovedám za ich správnosť. Ale k tomu nepotrebujem mať fotokópiu občianskeho preukazu. Fotokópie rodného listu detí a sobášneho listu prikladám ako dokumentáciu k Vyhláseniu k zdaneniu, lebo tu som povinná preukázať existujúce skutočnosti spomínanými dokumentami. Takže - nie fotokópia občianskeho preukazu.
Ing. Ľubomír Janoška
14.11.13,05:14
Hnevá ma, že takéto dôležité veci nie sú v našej legislatíve upravené jednoznačne. Popri tom, že trvám na svojom výklade, určite nepovažujem Váš výklad za nesprávny :)
Toto nie je spor medzi diskutérmi, ale medzi rôznymi spôsobmi, ako si vysvetliť to, čo nie je zo zákonov zrejmé.
A teraz sa s dovolením trdohlavo vrátim k argumentácii svojho postoja: keď ma prídu vyšetrovať s podozrením na spoluúčasť na daňovom podvode, tak môže byť relevantná otázka, či som si povinnosti voči DÚ splnil v maximálnej miere umožnenej zákonom alebo nie.
topper1
14.11.13,05:41
Tiež som toho názoru, že kópia OP nemôže byť nikde založená. Bol som na dvoch školenia o ochrane osobných údajov, z toho jeden školiteľ bol priamo z UOOÚ a na oboch nám bolo povedane, že kópia OP sa nemôže robiť. Pre daňové účely sa môže kopírovať len rodný list deti a sobášny list.
Ing. Ľubomír Janoška
14.11.13,05:56
... a aby to bolo úplné - jedna moja klientka sa na školení, ktoré robil ÚOOÚ, dozvedela, že OP sa môže kopírovať... chcela odo mňa vysvetlenie... tak som začal hľadať, na základe čoho a našiel som to ustanovenie v zákone o dani z príjmu...
Asi sa z toho sami nevymotáme :(
Dav
14.11.13,06:15
Aj OP.
Dav
14.11.13,06:18
To, že som si overila jednojednoznačne totožnosť osoby, s ktorou idem spáchať daňový podvod,a uložila fotokópiu jej OP, je poľahčujúca okolnosť? :D
Ing. Ľubomír Janoška
14.11.13,06:44
Tak toto je príliš ťažká otázka. Otvorene priznávam, že moja logika sa v minulosti často odlišovala od logiky policajných vyšetrovateľov. To som bol ale v pozícii navrhovateľa na trestné konanie; predpokladám, že keď budem podozrivý, tak sa zhodneme ľahšie.
IngeDan
07.12.13,18:24
Absolvovala som školenie, kde školiteľka tvrdila, že kópie OP v žiadnom prípade nesmieme vyhotoviť, ani pre účely mzd. agendy!!!
hanelie
07.12.13,20:04
má toto tvrdenie podľa školiteľky oporu v zákone ?
viď § 15 odsek 6 - v skratke: údaje z úradných dokladov ( čiže aj OP ) je možné kopírovať so súhlasom z-ca - toto je takisto uvedené aj v oboznámení zamestnanca ( nezabudnite dať z-com podpísať) napr v softe olymp
tictac7
07.12.13,20:55
...prvá podmienka - účel spracovania - aký máš účel spracovania na kópiu OP?! Na to, aby si mala číslo jeho OP Ťa neopráväuje žiadny zákon, taktiež žiadny zákon neprikazuje zamestnancovi nahlásiť zamestnávateľovi zmenu OP....takže, ešte raz- aký zákon Ti prikazuje alebo oprávňuje fotiť OP?
hanelie
07.12.13,22:40
skús si preštudovať uvedený § :) alebo radšej celý zákon, totižto akúkoľvek zmenu v osobných údajoch je zc povinný bezodkladne nahlásiť- čiže aj zmenu OP , ale pravdepodobne nerobíš personalistiku, inak by si takéto niečo netvrdil/a :)
pesiak
17.07.14,08:00
Zakon umoznuje kopirovat uradne doklady na PP ucely. Ci sa to tyka aj OP som si nie isty. Podla mna ano.
Získavať osobné údaje nevyhnutné na dosiahnutie
účelu spracúvania kopírovaním, skenovaním alebo
iným zaznamenávaním úradných dokladov na nosič informácií
možno len vtedy, ak s tým dotknutá osoba písomne
súhlasí alebo ak to osobitný zákon výslovne
umožňuje bez súhlasu dotknutej osoby.26) To neplatí,
ak ide o získavanie osobných údajov na účely a v rozsahu
údajov podľa odseku 4 ich zaznamenávaním z úradného
dokladu automatizovanými prostriedkami spracúvania
a o získavanie osobných údajov na účely
uzatvorenia pracovnoprávneho alebo obdobného
vzťahu.
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.14,12:46
Toto ustanovenie bolo doplnené novelou 84/2014 Z. z., takže máme spolu v jednej diskusii historické aj aktuálne stanoviská :)
Aj tu platí všeobecné obmedzenie, že sa smú spracúvať iba osobné údaje nutné na dosiahnutie účelu spracovania - takže ak sa fotí OP, musia sa vyčierniť/vybieliť údaje, ktoré nie sú nutné pre správu pracovnoprávneho vzťahu.
pesiak
17.07.14,13:01
Nuz, na obcianskom preukaze nie su asi ziadne ine udaje - naviac je len jeho platnost a miesto vydania. Pricom ta planost je relevatny udaj, kedze sa nemoze preukazat neplatnym preukazom. Takze podla mna je to uplne v poriadku. Ale ak mate ine stanovisko, budem rad ked podiskutujeme.
Ing. Ľubomír Janoška
18.07.14,10:10
:pesiak
Zákon o občianskych preukazoch, § 3 ods. 2 a 3 - osobitné záznamy
+ staré OP s neobmedzenou dobou platnosti (§ 17, § 17a)
PS - to nie je moje stanovisko, to je zákon :)
Ej... poraď
07.11.22,20:28
(slov.-lex.) o ochrane pred zneužitím.
Občan je povinný chraniť občiansky preukaz pred zneužitím rovnako úradník nesmie zneuživat úradnú právomoc na vymáhanie si OP od tretích osôb teda od zamestnanciv na získavanie osobnych údajov ktoré sú chránené a možno si ich vymáhať jedine cez iné úrady ak je tým zamestnavatel oprávnený iné úrady ako polícia by mu poskytovala také údaje keby to bolo za potreby., Si myslím, keďže to vymáha jedine na zneužitie , čim sa dopúšťa trestného priestupku.
Pozrite si
395/2019 Z.z. Zákon z....paragraf 16,
Občiansky preukaz sa nesmie odovzdávať ani prijímať ako záloha a nesmie sa odovzdávať ani odoberať pri vstupe do objektu alebo na pozemok.
A paragraf 17 Priestupky
Potom načítajte si povinnosti občana .

Ja som sa zapojila pretože žijem v zahranicí a tu to zneužívanie len tak fičí, frčí všade . Španiely kopírujú, fotia, skenujú, osobné doklady Občianske Preukazy a N.I.E. všade a milión krát , všade si vyžadujú aby to vyzeralo ako úplne normálne , vec legálne a zauživane ,aby ste ich nepodozrievali zo zneužívania tak , všade kam vojdete si pýtajú fotokópiu alebo fotku aby ste im poslali cez WhatsApp , cez mail, (myslím že tým zneuživajú občanov, si zaistuju akože váš súhlas zdokladnenim , že ste im to poslali vo vašom záujme , ale pozor tým sa dopúšťame priestupku lebo porušujete zákon o ochrane vaších údajov v občianskom preukaze, samozrejme oni rovnako sa dopúšťajú priestupku pretože si ho od vás vymáhajú , zneuzivajú pracovnú právomoc na odoberanie nielen údajov ale robenie kópií a fotiek vašich dokladov , ktoré sú osobné a slúžia len na preukázanie totožnosti majiteľa , overuje sa totožnosť preukázanim , ukážkov , nie odovzdávaním ani si nemôžu zabezpečovať kópie . Tu vytrhnúť z ruky a kopírujú z jednej strany , z druhej strany , z oboch strán, zneužívajú právomoc a účel zamestnania iba zneužijú na odobratie vymáhanie si fotenie kopírovanie a skenovanie vašich dokladov. Keď potrebujete kópiu vy niečoho odovzdať tak vám nevyhovujú , kradnú údaje , jedine na podvodnicke účely .
Ja tiež som na pochybách bola ale už mi vyprchala trpezlivosť. A preto som sa tiež sem dostala aby som sa dozvedela kde sú hranice , kto má právo vyžadovať kópie, fotky, .. kopírovať ,skenovať , fotiť občianske preukazy občanov .
Chobot
07.11.22,21:09
Síce je to stará téma a legislatíva sa už mohla x-krát zmeniť v porovnaní s pôvodnými príspevkami, ale v jednom nemáš pravdu - ty môžeš poskytnúť svoje údaje komu len chceš. Ak ich poskytneš, nedopúšťaš sa žiadneho priestupku - sú to tvoje údaje a ty o nich rozhoduješ. Takže ak si niekto vypýta tvoj OP, aj keď na to nemá zo zákona nárok a ty s tým súhlasíš, tak sa nikto ničoho nedopustil, všetko je v súlade s legislatívou.

A hranice toho, kto má právo vyžadovať kópie OP sú dané presne v legislatíve. Sú prípady, kedy subjekt má právo, dokonca povinnosť vyhotoviť kópiu OP, Napr. banky sú povinné urobiť kópie OP svojich klientov. Ty síce môžeš odmietnuť, potom ti ale banka neposkytne službu.

Take nemôžeme sa všeobecne baviť, či poskytnúť kópiu OP alebo nie, treba povedať na aký konkrétny účel.

Navyše, keďže žiješ v Španielsku, tak slovenská legislatíva ti je na figu. Ty musíš pozeral španielske zákony, môžu byť iné, než na Slovensku. Slovensko má dosť prísnu legislatívu ohľadne GDPR, Španielsko môže byť benevolentnejšie.
misoft
08.11.22,06:06
mimotemy
Ak v Španielsku takto zneužívajú získavanie os. údajov - ako občan EÚ môžeš podať podnet na prešetrenie postupu španielskej organizácie pre porušenie GDPR.
Mňa si overoval isté české fórum - chceli nejaký doklad - fotokópiu. Dostali ju, ale rozmazal som foto, začiernil som dátum narodenia (ostal len rok), číslo dokladu, adresu, RČ, adresu (zostalo len Slovenská republika) - žiadali znova, tak som im pripomenul GDPR s tým, že žiadajú údaje NAD RÁMEC zákona. Potom prijali.
Dal som im len to, čo potrebovali - meno, priezvisko, vek a štát. Viac NIČ navyše nedostali.