dasoft
13.11.13,16:00
Ahojte. Kto ma nejaky napad poradte. Zasuvku na chladnicku mam samostatny istic, svetlo tiez samostatny istic. Napriek tomu, ked sa mi spusti chladnicka, na sekundu potemnie svetlo. Alebo ked zapnem do inej zasuvky vysavac, tiez zakolise (potemnie) svetlo. Ako by sa to dalo vyriesit?
TomasHC
14.11.13,05:39
Máš trojfázovú prípojku predpokladám... Treba skúsiť zapojiť chladničku na inú fázu. Ale ak si "100 kilometrov" od transformátora niekde na konci dediny, tak s tým vo vlastnej réžii asi nič neurobíš.
bodliak
14.11.13,08:13
Staršia chladnička aj vysavač môžu mať celkom slušnú spotrebu pri nábehu, krátke zakolísanie je pochopiteľné. Tak na sekundu...
Pokial Ti svetlo nepotemnie trvalo počas behu týchto spotrebičov, tak s tým moc neurobíš a ani s tým nič robiť netreba.

Ak by svetlá potemneli trvalo, máš niekde na trase veľký prechodový odpor, ak by to bolo na všetkých 3 fázach, tak je s najväčšou pravdepodobnosťou "slabo uzmenený" nulák. Vtedy stačí podoťahovať kontakty.

Ak máš voltmeter, skús merať napätie v zásuvke, do ktorej je zapojená chladnička.
Koľko je naprázdno a koľko, keď sa chladnička rozbehne. Tie hodnoty by sa nemali líšiť o viac ako 5-10 V v prípade vysavača a 2-3V v prípade chladničky.
dasoft
14.11.13,10:48
Chladnicka je fungl nova, vstavana Whirpoolka s najvyssou energet. triedou. Vysavac je tiez novy. Svetlo zakolise iba na sekundu. Tiez je pravda ze som dost daleko od transformatorovne a ten odpor skutocne nie je taky ako by mal byt... Napatie si samozrejme mozem premerat, obavam sa ale ze to zakolise urcite viac ako o 3V.
Neexistuje nieco co by tie vykyvy v sieti vyrovnavalo? Prepatovu ochranu samozrejme mam na vstupe, prudovymi chranicmi mam taktiez ochranenu vacsinu zasuviek, fakt neviem co s tym...
bodliak
14.11.13,11:21
Ističe, prúdové chrániče a iné ochrany s tým nič neurobia.
Len dostatočne "tvrdý" zdroj.
To máš ako s vodovodom. Ak máš pustený jeden kohútik a náhle otvoríš ďalší, v prvom to tiež zakolíše. Čo pomôže ? No predsa prívodné potrubie x-násobne predimenzované alebo vlastný veľký zásobník.
ale elektrinu skladovať zatiaľ moc nevieme...
rbezko4
28.11.13,00:15
V kazdom pripade, by som pootvaral vsetky zasuvky a vypinace a podotahoval vsetky kontakty a aj krabice v stenach a kontakty na lustroch. Ak sa da prehodil by som zasuvkove a svetelne okruhy na rozdielne fazy. A ak by to vsetko nepomohlo zavolal by som revizaka, nech mi to cele premeria ich masinkami.