Evicafa
21.03.06,18:12
Už som tu počítala všetko o paušálnych výdavkoch, veľa som sa dozvedela, za čo ďakujem, ale mám otázku, na ktorú som odpoveď nikde nezistila:
Daňovník FO viedol v roku 2005 JÚ. V r. 2004 kúpil OA na lízing, z ktorého sumy: poistné, DPH z istiny, a lízingový úrok som zaradila do ostatných záväzkov. (Urobila som to správne?)
V roku 2006 chce uplatňovať paušálne výdavky, takže mu musím upraviť ZD r.2005 o.i. aj o tieto záväzky, jedná sa cca o 300.000,- Sk (Zatiaľ robím dobre?)
T.č. už ale vybavuje predčané ukončenie lízingu a OA vráti lízingovke.
Ako budem pri paušálnych V postupovať? Budem mu musieť celý rozdiel medzi uplatneným záväzkom v r. 2005 a nesplateným záväzkom dať do príjmov?
Prosím, poraďte, aby som ho mohla včas informovať, keby bolo pre neho výhodnejšie radšej ďalej účtovať.
Ďakujem všetkým :o
Evicafa
21.03.06,18:26
:mee: Prosím ...... Nikto mi neporadí? Musím to vedieť, kým mu podám DP. Veľmi pekne prosím, ozvite sa niekto .... :mee:
Evicafa
22.03.06,09:22
... :confused: :confused: :confused: ja to nechápem. Na všetky príspevky okolo mňa sa diskutuje a mne nikto nie a nie ... ani čiaročku ...:mee: :mee: :mee:
Heleč
22.03.06,09:29
Už som tu počítala všetko o paušálnych výdavkoch, veľa som sa dozvedela, za čo ďakujem, ale mám otázku, na ktorú som odpoveď nikde nezistila:
Daňovník FO viedol v roku 2005 JÚ. V r. 2004 kúpil OA na lízing, z ktorého sumy: poistné, DPH z istiny, a lízingový úrok som zaradila do ostatných záväzkov. (Urobila som to správne?)
V roku 2006 chce uplatňovať paušálne výdavky, takže mu musím upraviť ZD r.2005 o.i. aj o tieto záväzky, jedná sa cca o 300.000,- Sk (Zatiaľ robím dobre?)
T.č. už ale vybavuje predčané ukončenie lízingu a OA vráti lízingovke.
Ako budem pri paušálnych V postupovať? Budem mu musieť celý rozdiel medzi uplatneným záväzkom v r. 2005 a nesplateným záväzkom dať do príjmov?
Prosím, poraďte, aby som ho mohla včas informovať, keby bolo pre neho výhodnejšie radšej ďalej účtovať.
Ďakujem všetkým :o

:eek: No ale nerozumiem čo tu píšeš. Musíš to najprv vysvetliť.
V roku 2005 si neuplaňuje paušál ale vie, že v roku 2006 hochce uplatniť?
On je plátca DPH?
Vieš ale, t.č. je rok 2006, takže ten leasing chceš aby sa týkal čoho?
Prepáč, možno ešte spím
Evicafa
22.03.06,09:40
:eek: No ale nerozumiem čo tu píšeš. Musíš to najprv vysvetliť.
V roku 2005 si neuplaňuje paušál ale vie, že v roku 2006 hochce uplatniť?
On je plátca DPH?
Vieš ale, t.č. je rok 2006, takže ten leasing chceš aby sa týkal čoho?
Prepáč, možno ešte spím

Ďakujem, že reaguješ.
1. Nie je platcom DPH. Výšku DPH z istiny som dávala do záväzkov z dôvodu, že podľa ZDP § 25 ods.6 DPH nie je súčasťou obstarávacej ceny. A podľa Poradcu č. 4/2006 str. 219, táto suma sa spláca s úrokom a poistným ako daňovo uznateľný V, zaradený do záväzkov.
2. Áno, v r. 2005 si neuplatňoval paušál a už teraz vie, že v tomto r. 2006 si ho chce uplatňovať. Podľa príspevkov čo som tu čítala, na to aby si mohol uplatňovať paušál, musí upraviť ZD o pohľ. a záväzky za predchádzajúce obdobie (lebo inak by musel podať dodatočné DP a vyrúbia mu penále.) Čiže musím mu už teraz v DP za rok 2005 opraviť ZD o ten nesplatený záväzok voči lízingovke, čo je cca 300.000,- Sk.
3. Ja ale neviem, ako mu ovplyvní ZD v tomto roku 2006 to ukončenie lízingu, keďže on to auto vráti a tú výšku záväzkov, o ktorú mu v r. 2005 znížim ZD, vlastne v skutočnosti neuhradí. On mal totiž lízing na 48 mesiacov, čiže do roku 2008, ale nemá na splácanie, takže auto vráti.
Evicafa
22.03.06,09:53
Vŕta mi v hlave, prečo sa pýtaš či je platcom DPH. Preboha, snáď to, že nie je platcom neznamená, že sumu DPH si vôbec nemôže uplatňovať v daňových výdavkoch? Ako je to vlastne? Keď kupoval auto v hotovosti, išla mu do V celá hodnota auta aj s DPH a keď kupuje ten istý podnikateľ auto na lízing, prichádza o DPH? To dúfam nie.
Marína
22.03.06,12:30
Vŕta mi v hlave, prečo sa pýtaš či je platcom DPH. Preboha, snáď to, že nie je platcom neznamená, že sumu DPH si vôbec nemôže uplatňovať v daňových výdavkoch? Ako je to vlastne? Keď kupoval auto v hotovosti, išla mu do V celá hodnota auta aj s DPH a keď kupuje ten istý podnikateľ auto na lízing, prichádza o DPH? To dúfam nie.
Je to v poriadku. DPH Ti v tomto prípade ide do VOZD do prevádzkovej réžie.
Evicafa
22.03.06,12:35
Ďakujem Marína, ja som zostala tak spochybnená, že som si otvorila k tomu aj novú tému, aby som neodbočovala. Takže mi padol kameň zo srdca. Ďakujem.
Evicafa
22.03.06,12:56
Len ešte stále neviem, keď v tomto roku auto vráti lízingovke, (predčasne ukončí lízing), budem mu musieť dať tú výšku nezaplateného záväzku do príjmov? (pripomínam, že v 2006 bude viesť iba evidenciu - chce 40 % paušál)
Heleč
22.03.06,13:10
Vŕta mi v hlave, prečo sa pýtaš či je platcom DPH. Preboha, snáď to, že nie je platcom neznamená, že sumu DPH si vôbec nemôže uplatňovať v daňových výdavkoch? Ako je to vlastne? Keď kupoval auto v hotovosti, išla mu do V celá hodnota auta aj s DPH a keď kupuje ten istý podnikateľ auto na lízing, prichádza o DPH? To dúfam nie.

A čo takto osobné auto? Ja som nepochopila z toho o aké auto sa jedná?
Evicafa
22.03.06,13:14
A čo takto osobné auto? Ja som nepochopila z toho o aké auto sa jedná?

Hore som písala, že je to osobné auto (OA). Ale pre istotu som si k tomu DPH otvorila novú otázku, aby som neodbočovala od témy. Takže už DPH mám dúfam vyriešené. Len stále neviem, čo s tým nesplateným záväzkom.
Heleč
22.03.06,13:16
Len ešte stále neviem, keď v tomto roku auto vráti lízingovke, (predčasne ukončí lízing), budem mu musieť dať tú výšku nezaplateného záväzku do príjmov? (pripomínam, že v 2006 bude viesť iba evidenciu - chce 40 % paušál)

No teraz presne neviem, je to rozobraté v niektorom z Dane a úťovníctvo pre každého. Myslím ako postúpenie leasingu. Momentálne nemám taký prípad a kedže treba dorobiť rok 2005 tak to neskúmam (asi viacerí). Skús ešte pozrieť účtovné postupy pri prechodoch. Myslím, že KROS má k tomu aj publikáciu.
Asi toľko
Heleč
22.03.06,13:18
Hore som písala, že je to osobné auto (OA).

Veď z OA si nemôže uplatniť dph nikto!
Preto sa účtuje do prevádzkovej réžie, predsa platiteľ dph ( N1 a nákladné) si ho dá do dph-NZD
Evicafa
22.03.06,13:22
No teraz presne neviem, je to rozobraté v niektorom z Dane a úťovníctvo pre každého. Myslím ako postúpenie leasingu. Momentálne nemám taký prípad a kedže treba dorobiť rok 2005 tak to neskúmam (asi viacerí). Skús ešte pozrieť účtovné postupy pri prechodoch. Myslím, že KROS má k tomu aj publikáciu.
Asi toľko

Ja viem, je to šibeničný termín. Tento "frajer" mi vždy prinesie papiere v polovici marca. A keďže mi to priamo súvisí s ukončením roka 2005, (aby som vedela, či mu radšej nemám poradiť nech neprechádza na paušál, aby sa ZD za 2005 o ten záväzok nemusel upravovať), mám z toho len nervy. Ďakujem za tip. Tiež prehľadávam všetky DÚPP, JÚPP, Poradcov ... takže musím hľadať ďalej.
Heleč
22.03.06,13:26
Tak mi napadá skús brnknúť do KROSu, ako to urobiť v náväznosti na Alfu a možno budú múdrejší. Možno, že nič z toho nebude ale za telefon sa to oplatí.
Zita5
22.03.06,13:31
Ja viem, je to šibeničný termín. Tento "frajer" mi vždy prinesie papiere v polovici marca. A keďže mi to priamo súvisí s ukončením roka 2005, (aby som vedela, či mu radšej nemám poradiť nech neprechádza na paušál, aby sa ZD za 2005 o ten záväzok nemusel upravovať), mám z toho len nervy. Ďakujem za tip. Tiež prehľadávam všetky DÚPP, JÚPP, Poradcov ... takže musím hľadať ďalej.

Takže ja sa vyjadrím nasledovne , ja by som mu poradila ,aby na paušál neprechádzal , aj tak to bude mať komplikované , pretože ak chce ukončiť resp.prerušiť lízing , ktorý má na 48 mesiacov a on tým pádom poruší zmluvu .ZD bude upravovať podľa paragrafu 17 odst.26 písm a

Je to veľmi komplikované a preto ja by som mu neodporúčala ísť na paušál.
Evicafa
22.03.06,13:40
Takže ja sa vyjadrím nasledovne , ja by som mu poradila ,aby na paušál neprechádzal , aj tak to bude mať komplikované , pretože ak chce ukončiť resp.prerušiť lízing , ktorý má na 48 mesiacov a on tým pádom poruší zmluvu , tak všetky splátky ktoré si uplatňoval v minulom období bude musieť zdaniť , čiže si o splátky musí navýšiť ZD v roku prerušenia zmluvy o finančnom prenájme .

Je to veľmi komplikované a preto ja by som mu neodporúčala ísť na paušál.

Teda o celú výšku lízingového úroku, poistného a DPH ktoré v r. 2004 a 2005 zaplatil, si musí zvýšiť teraz ZD?
Mimochodom, Heleč ma práve upozornila, že DPH si pri osobnom aute ani nemohol uplatňovať v daňových V. Je to tak?
Zita5
22.03.06,13:46
Teda o celú výšku lízingového úroku, poistného a DPH ktoré v r. 2004 a 2005 zaplatil, si musí zvýšiť teraz ZD?
Áno .

Mimochodom, Heleč ma práve upozornila, že DPH si pri osobnom aute ani nemohol uplatňovať v daňových V. Je to tak?

V rámci uzávierkových účtovných operácii interným dokladom uplatňuješ výdavky nad daňové odpisy v príslušnom roku .
V týchto výdavkoch je obsiahnutá aj čiastka DPH za príslušný rok .
Zita5
22.03.06,13:47
Teda o celú výšku lízingového úroku, poistného a DPH ktoré v r. 2004 a 2005 zaplatil, si musí zvýšiť teraz ZD?
Mimochodom, Heleč ma práve upozornila, že DPH si pri osobnom aute ani nemohol uplatňovať v daňových V. Je to tak?

Ak zrušil lízingový prenájom v roku 2005 tak áno .Ak ho zruší 2006 ,tak upraví ZD v uvedenom roku .
Evicafa
22.03.06,13:53
Tak som to myslela, že v roku 2006 musí upraviť ZD o lízingový prenájom uhradený v rokoch 2004 a 2005. No, to nebude rád.
A s tým DPH mi dnes tlak vyskakuje a klesá po každom prečítanom príspevku. Ale našťastie, viac ľudí mi odobrilo že pri kúpe osobného auta či v hotovosti, či na lízing, sa nakoniec aj tá DPH do daňových výdavkov dostane. (pripomínam: osobný automobil, neplatca DPH).
Zita5
22.03.06,13:59
Tak som to myslela, že v roku 2006 musí upraviť ZD o lízingový prenájom uhradený v rokoch 2004 a 2005. No, to nebude rád.
A s tým DPH mi dnes tlak vyskakuje a klesá po každom prečítanom príspevku. Ale našťastie, viac ľudí mi odobrilo že pri kúpe osobného auta či v hotovosti, či na lízing, sa nakoniec aj tá DPH do daňových výdavkov dostane. (pripomínam: osobný automobil, neplatca DPH).


Už Ti to potvrdila aj Marína, už som Ti to písala aj ja , aj ostatní ako píšeš Ti to potvrdili a stále neveríš .:rolleyes: :) .
Evicafa
22.03.06,14:01
Už Ti to potvrdila aj Marína, už som Ti to písala aj ja , aj ostatní ako píšeš Ti to potvrdili a stále neveríš .:rolleyes: :) .

Verím, verím, ste zlaté a už nebudem také príspevky, kde mi to vyvracajú, ani čítať, lebo tu skolabujem. (chi, chi, chi ...). No, robím sa frajer, ale veru nebolo mi do smiechu. :eek:
Evicafa
24.03.06,15:35
Dala som si dva dni povinného štúdia DZP a prišla som na to, že podľa § 17 odst.26 musí pri porušení fin. lízingu doplatiť iba rozdiel medzi odpismi. Ale vidím, že už aj Zitka si to opravila. Takže ak som správne pochopila výklad k zákonu, v tomto prípade, keď on mal lízing na 48 mesiacov, nič neupravuje, lebo aj podľa § 27 by odpisoval auto 4 roky. Je to správne?
Čo sa týka tých záväzkov, podľa Poradca 4/2006, aj podľa JÚPP II špeciál, do záväzkov sa dáva iba istina a ostatné z lízingu vždy ku dňu splatnosti splátky. A nakoľko istina majetku nie je záväzok, ktorého úhrada je daňovým výdavkom, (§17 ods.8 ... o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok ...) o tento záväzok neupravujem ZD pri prechode na paušál. Mám pravdu?
Tak už mám iba podľa § 17 ods. 8 povinnosť upraviť ZD 2005 o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Chcem sa spýtať, či mu teda môžem upraviť ZD 2005 iba o ten počet splátok, ktoré v tomto roku splatí do dátumu zrušenia lízingu. Poraďte mi prosím.