ZuskaM.
13.11.13,21:03
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Môj známy pestuje hrozno a vyrába z neho víno. Je dôchodca a víno dorába viacmenej pre vlastnú spotrebu a spotrebu rodiny a známych. Avšak postupne si jeho víno získalo veľmi dobré meno a objavili sa viacerí záujemcovia, ktorí majú záujem o kúpu jeho vína. Viete mi niekto poradiť, čo všetko by musel dotyčný vinár vybaviť, aby mohol svoje víno predávať "legálne". Teda zaujíma ma, či by si musel založiť živnosť, viesť účtovníctvo, odvádzať odvody do ZP aj SP a absolvovať všetky tieto papierovačky okolo toho, alebo existuje aj nejaká iná jednoduchšia možnosť predaja vlastného vína. Ďakujem
kopretinka
14.11.13,10:40
no jednoduchšia je asi tak,ako doteraz.......a okrem toho všetkého,čo si vymenovala,nezabudni na hygienu....
http://www.mvc.sk/chcem-predavat-vino/articles/chcem-predavat-vino
ZuskaM.
14.11.13,10:51
takže jedine cez živnosť? nič podobné ako predaj z dvora, príjem z príležitostných čiností fyz. osôb a pod. by sa tu nedalo použiť?
kopretinka
14.11.13,10:56
aj pri predaji z dvora musíš splniť hygienické požiadavky,aj z toho sa platia dane.......a príležitostná činnosť to určite nie je
srska
14.11.13,12:02
mimotemy predávaj ako doteraz (bez živnosti) - aspoň nebudeš mať v budúcnosti zlý pocit, že tebou zaplatené dane boli neefektívne využité
ZuskaM.
14.11.13,12:22
:-) .... no vidim ze to tak asi naozaj bude .... ono ten dotycny to zvazuje preto, ze o jeho vino prejavil zaujem majitel jednej mensej restauracie a chcel by ho od neho odoberat a v takom pripade by to asi velmi "neoficialne" neslo ... ale teda ked by kvoli tomu mal absolvovat vsetky tie byrokraticke a administrativne kroky a platit odvody a dane navyse, tak sa mu do toho zrejme naozaj neoplati ist
Excise Duty
14.11.13,13:38
Na samotnú výrobu vína nie je potrebné nijaké povolenie. Ak však má byť víno uvedené do obehu, potom treba konať od ustanovení § 25 a nasl. zákona č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve a podľa vyhlášky č. 350/2009 Z. z. Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve.