kalkulka
21.03.06,18:15
Prosím o radu kolegovia. Ako zaradiť aktiváciu hmotného majetku, keď vlastnou činnosťou bola upravená príjazdová komunikácia v hodnote 48 000,- Sk. Odpisuje sa to samostatne, alebo spolu s budovou ako technické zhodnotenie? V majetku nemám zaradenú príjazdovú komunikáciu.
KEJKA
21.03.06,22:54
nedá sa to chápať len ako oprava komunikácie?
A teda neodpisovať?
Paula
21.03.06,23:15
Prosím o radu kolegovia. Ako zaradiť aktiváciu hmotného majetku, keď vlastnou činnosťou bola upravená príjazdová komunikácia v hodnote 48 000,- Sk. Odpisuje sa to samostatne, alebo spolu s budovou ako technické zhodnotenie? V majetku nemám zaradenú príjazdovú komunikáciu.
Pravdu povediac, neviem si predstaviť v tejto chvíli ani aktiváciu ani zaradenie tejto úpravy do čohokoľvek..........Upravovali ste cudzí pozemok, máte k tomuto kroku nejaké povolenie/súhlas/dohodu?
kalkulka
22.03.06,06:47
Pravdu povediac, neviem si predstaviť v tejto chvíli ani aktiváciu ani zaradenie tejto úpravy do čohokoľvek..........Upravovali ste cudzí pozemok, máte k tomuto kroku nejaké povolenie/súhlas/dohodu?
Je to náš pozemok a príjazdová komunikácia je vo firemnom areály. Jednalo sa o kladenie obrubníkov popri ceste v areály firmy.
Pampie
22.03.06,07:29
Ak je to firemná komunikácia, tak musí byť niekde zaevidovaná. S nejakou budovou alebo nejako podobne. Iné by však bolo keby nebola zaradená z dôvodu, že keď sa stavala tak nesplnila podmienku pre zaradenie do dlhodobého majetku a teda nikde nie je evidovaná. Ak takto nikde nie je evidovaná tak potom zaradíš technické zhodnotenie do príslušnej odpisovej skupiny a odpisuješ § 22 ods. 6 písm. e) zákona o dani z príjmov. Toto je asi také najjednoduchšie riešenie, ale ešte predtým poriadne zisti, či určite nie je niekde evidovaná.
va1ke
22.03.06,07:40
Ak to nebola oprava a ani technické zhodnotenie tak by som to zaradila ako inžinierske siete do odpisovej skupiny 4.
kalkulka
22.03.06,07:55
Povedala by som, že to bolo zaradené spolu s budovou a teda podľa toho mi vychádza - technické zhodnotenie budovy. Bolo to v cene asi 48000,- Sk.
accad
22.03.06,09:03
Stavebný zákon č.50/1976 Z.z.

§ 43a
Členenie stavieb

(1) Stavby sa podľa stavebnotechnického vyhotovenia a účelu členia na pozemné stavby a inžinierske stavby.

(2) Pozemné stavby sú priestorovo sústredené zastrešené budovy vrátane podzemných priestorov, ktoré sú stavebnotechnicky vhodné a určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí; nemusia mať steny, ale musia mať strechu. Podľa účelu sa členia na bytové budovy a nebytové budovy.

(3) Inžinierske stavby sú
a) diaľnice, cesty, miestne a účelové komunikácie, nábrežia, chodníky a nekryté parkoviská,
b) železničné, lanové a iné dráhy,
c) vzletové dráhy, pristávacie dráhy a rolovacie dráhy letísk,
d) mosty, nadjazdy, tunely, nadchody a podchody,
e) prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky,
f) diaľkové ropovody a plynovody, miestne rozvody plynu,
g) diaľkové a miestne rozvody vody alebo pary, úpravne vody, miestne kanalizácie a čistiarne odpadových vôd,
h) diaľkové a miestne telekomunikačné siete a vedenia, telekomunikačné stožiare, transformačné stanice,
i) diaľkové a miestne rozvody elektriny, stožiare, transformačné stanice, televízne káblové rozvody,
j) banské stavby a ťažobné zariadenia,
k) stavby energetických zariadení, plynárne a spaľovne odpadu,
l) stavby na spracovanie a ukladanie jadrového materiálu,
m) stavby chemických zariadení, rafinérie a koksovne,
n) stavby ťažkého priemyslu, napríklad vysoké pece, valcovne a zlievarne,
o) nekryté športové ihriská, automobilové, motocyklové a bicyklové dráhy, golfové ihriská, lyžiarske trate a vleky,
p) zábavné a oddychové parky, zoologické a botanické záhrady,
r) ostatné inžinierske stavby, napríklad skládky odpadu.

Príloha zákona o dani z príjmov:

Odpisová skupina 4

Inžinierske stavby s výnimkou kódov uvedených v odpisovej skupine 3
kalkulka
23.03.06,14:47
Ďakujem všetkým za rady. Stavebný zákon som videla pravdupovediac iba tak z lietadla. Nemám čas na hlbšie študovanie tohto zákona. Až tak často ho zas nepotrebujem, ale ktohovie. Dík za vysvetlenie.
ondrejvla
23.03.06,16:02
Len ma tak napadlo, nemáš to náhodou zaúčtované ako pozemok? Už som sa stretla aj s tým, že príjazdová komunikácia bola takto zaúčtovaná a zistili sme to až podľa mapy z katastra. Ak je to pozemok, tak účet 031 a neodpisuje sa. Alebo preradiť na účet 021/A Inžinierske stavby.