adinka55
14.11.13,14:12
Ak som dobre postrehla, od noveho roka bude musieť byť každý člen združenia zaregistrovany ako platca dph a teda si bude robit aj tlacivo dph každý samostatne. Ak to takto je, ako vystavim fakturu zdruzeniu, ake IC DPH dam do faktury? Kto si vlastne tu DPH odpocita?
emma01
15.11.13,05:47
Jeden výkon sa rozdelí pomerom, ktorý bol dohodnutý pri založení združenia a mal by byť obsiahnutý v zmluve o združení a za každého člena vystavíš faktúru týmto pomerom zvlášť.
veva125
15.11.13,06:16
A nemoze to byt ako doteraz ? Obaja platcovia dph, jeden clen zdruzenia vystavuje faktury, podava dph priznanie na celu sumu a druhy clen podava nulove dph priznanie ?
Zita5
15.11.13,06:56
Dievčatá písala som list na MF SR ohľadom združenia FO v súvislosti s novelou zákona o DPH . Uvidíme, aká príde odpoveď .Nie je to jednoznačné na túto problematiku odpovedať , lebo doposiaľ nikto nevie ako to bude.Trošku pozabudli , že združenia FO nie sú len o registrácii či zrušení poverenej osoby,má to všetko svoje širšie súvislosti .Bez metodiky sa s tým na 100% nedá pracovať, akú koľvek variantu by sme zvolili by sa to mohlo v budúcnosti vypomstiť.Paragrafy nepustia a zákon o DPH sa nezmieňuje o podieloch .
Zita5
15.11.13,06:58
To vážne máš takú predstavu, že na jeden výkon budeš odberateľovi dávať napríklad 2 faktúry ? v prípade 5 členov tak 5 faktúr ?

:)
emma01
18.11.13,12:14
Hej, napísala som blud, ospravedlňujem sa. Faktúra bude jedna, len do DP si každý člen združenia uvedie pomernú časť z tej faktúry.
adinka55
18.11.13,13:05
To asi tiež nie, pretože každá faktúra musí obsahovať IČ DPH, tak tam uvedieš napr. 3 ICDPH?
Pozri sem: http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/ako-preuctovat-kupu-stroja-v-zdruzeni.html
Zita5
19.11.13,07:22
Ten článok neberiem vôbec v úvahu . Ak sa zamyslíte , čo v ňom autor píše, tak to nemá ani hlavu ani pätu . My sa nemôžeme riadiť podľa článkov , ale podľa nejakého metodického pokynu .
mojto
19.11.13,08:08
a čo uvedú do kontrolného výkazu? (patrí k emma01)
ErikaDP
19.11.13,09:03
Zita5, prosím ak buce odpoveď z MFSR pripni ju sem.
Podľa výkladu pani Ing. Jablonkovej vo videoškolení ( tu na porade zakupiteľné), to bude fakt v praxi problém. Prezentoval názor, že doklady tak na vstupe aj na výstupe by sa mali deliť, t.j. podľa podielu uviesť čast plneniea v priznaní a kontrolnom výkaze jedného člena združenia a časť u druheho člena združenia, taktiež na dokladoch by sme mali uvadzať identifikačné udaje oboch členov združenia. Toto je ale v praxi nerealizobvateľné, najmä ak niekto nemá jednoduch e združenie, ale napriklad viac členov zsruženia, rozsiahlejšiu činnosť ( napr. maloobchodnu presajňu s veľkým počtov dokaldov, to už nehovorím o tom že do sofware nastrkať viacerých vystaveovatelov dokladu nejde . Je snaha zhora utlmovať združenia FO, ale my v praxi mame na to veľmi krátky čas. Napr.riešit to založením sro sa už neda stihnut a hlavne ma to negativa: u povodnej FO dodanenie DPh pri skončeni, u novej sro problemy so zabezpekou pri registracii DPh, viazanie 5000 eur na učte v počas procesu založenia a vzniku sro . V pripade ponechania združenia problem napr s tým že existuju zmluvy, dohody s roznymi inštituviami viazane na prislušneho člana združenia, napr ja mam SHR, koli DPh sme všetky papiere okolo dotacii prehadzovali na členku združenia na ktora bola poverena DPh vedením eveidenice, teraz po roku im mam povedať že majiu začať chodit vybavovat na ministerstvo všetko opätovne
adinka55
19.11.13,09:26
Suhlasim so Zita5, ten článok som dala len ako príklad, že čo radia....
Zita5
19.11.13,11:28
To sú všetko reči na školeniach , považujem to za pohľad alebo názor jednej osoby .Momentálne za tohto právneho stavu mne nikto nemôže zakázať pracovať a združovať sa v združení FO .Čo sa týka delenia príjmov a výdavkov, sú názory že deliť ......ak budem deliť stroj, tak 185 stroja nie je tovar , ani služba ...nie je to názov tovaru , nemám záruku (pri novom ) a podobne. Je to všetko diskutabilné . A o kontrolnom výkaze nehovoriac , som zvedavá na to párovanie ak podelím jednu faktúru na 3 ,5,8 podielov alebo časti hnuteľného majetku , alebo lízingu to je jedno ......!!!!! Všetky tieto školenia sú ohľadom združení len v dohadoch a zmenách názorov či posúdenia , presne tak ako úpravy poučenia kontrolného výkazu !!! Ja si tu dvadsať rokov s mojimi kolegovcami budujem podnikanie a teda aj združenie a niekto mi to chce uprieť , lebo má názor . Zatiaľ je to o názoroch a nie zákonoch . Zákon o DPH ako taký nerieši združenie a pritom druhý zákon nám ho povoľuje,
emma01
19.11.13,12:20
Bohužiaľ to nie sú reči, ani názor jednej osoby, ale novela zákona o DPH, ktorá vstúpi do platnosti 1. 1. 2014. Touto novelou zaniká "poverená osoba." V § 4 sa vypúšťa ods. 2 a 3. Dôvodom zrušenia poverenej osoby je, aby sa naša legislatíva zosúladila so smernicou 2006/112/ES. Možnosť podnikať ako združenie nezaniká, len každý člen sa musí registrovať ako platca osobitne a musí podávať DP sám za seba. Do DP sa budú uvádzať pomerné údaje.
Zita5
19.11.13,19:00
Asi som sa nesprávne vyjadrila ......tak to skrátim asi takto , čo som mala na mysli ...ja novelu zákona rešpektujem ....ale z môjho pohľadu dobré školenia budú až v roku 2014 a nie tieto , ke ešte nie sú ujednotení čo a ako napr. so združením ...čo a ako s kontrolným výkazom.Všetko na týchto školeniach v období jeseň až do nového roku nepovažujem za tak dokonalé .Ak bude mať lektor 4 termíny na školenie DPH , tak v poradí prvom školení nepovie toľko, čo povie na školení v poradí štvrtom...a cena školenia je tá istá.Preto som napísala , že to zatiaľ en reči a názor jednej osoby .Uviedla som to myslím dostatočne na pravú mieru .:)
Zita5
19.11.13,19:05
emma01 citujem z Vášho príspevku " Do DP sa budú uvádzať pomerné údaje. " koniec citácie .Napíšte mi prosím oporu v zákone o DPH platnom od 1.1.2014 , kde je to tam konkrétne uvedené pod ktorým ustanovením resp.paragrafom.....no neuvediete , lebo nemáte čo ...a preto každý na školení informuje niečo iné .Pokiaľ nevydajú usmernenie či pokyn, všetko považujem za len ...reči a názor jednej osoby ! Bohužiaľ.
promont maja
19.11.13,19:43
... veru nie ... a to od 1. 1. 2014 ... a povinnosti v súvislosti so zmenou sú už ku 31.12. 2013 ...
emma01
20.11.13,06:56
Veď to vyplýva zo zákona o DPH. Konkrétne z § 4. Z uvedeného § je vypustený odstavec, ktorý umožňoval poverenej osobe podávať DP za združenie. Tým, že takáto osoba zo zákona zaniká, každý člen združenia musí podať DP samostatne a to tak, že tam uvedie pomerné údaje.
Zita5
20.11.13,12:14
To ja viem.Už nebudem pokračovať lebo vidím, že sa nerozumieme :) Ale ak dostanem odpoveď z MF SR, tak ju sem prilepím .
jana007
28.11.13,12:25
Zitka, ešte nemáš odpoveď na list ohľadne združenia? Dnes som sa na to pýtala na DÚ a tam nemajú žiadne bližšie informácie, iba to čo zavesili na ich stránku.
Zita5
28.11.13,12:44
Nie nemám, údajne sa na tom pracuje .
jana007
12.12.13,07:47
Bola som na školení - Ing. Hermanová v Trenčíne, pýtala som sa na riešenie združenia+DPH od 1.1.2014. My máme združenie 2 FO - podiel 50:50. Povedala mi nasledovné: v žiadnom prípade nemôžem deliť faktúry na každého člena združenia. Pre účely DPH každý bude vystupovať sám za seba, to znamená, že každý má vystavovať faktúry na svoje IČ DPH a tak isto na vstupe faktúry musia byť identifikované vlastným IČ DPH. Od 1.1.2014 už nepoznajú poverenú osobu. Združenie môže zostať pre účely DzP, ale všetko musí byť ošetrené v zmluve o združení. Na záver skonštatovala, že vlastne už združenie nemá opodstatnenie, keďže sa musí viesť evidencia - účtovníctvo na každého účastníka združenia samostatne.
vikinka
12.12.13,11:24
Tak tento spôsob si neviem predstaviť v maloobchode, to akože každý člen združenia bude mať svoju ERP a v jednom obchode budú predávať obidvaja členovia ?
Roman1
13.12.13,18:44
Podľa dostupných informácií má DRSR vypracovať metodický pokyn
Zita5
13.12.13,20:16
TO znamená , že v takej výrobe ...si zákazníka podelíme pol na pol ? Alebo pri predaji tovaru ....nap. pri objednávke niečoho v počte 100 ks jeden predá 50 ks a druhý 50 ks ?Ale aj nákup bude 50:50 .... Akože už nerozmýšľajú ? A akože prečo nemá združenie opodstatnenie ..ani jeden zákon nezakazuje sa združovať ......jednoducho platné zákony v tejto dobe nám povoľujú vykonávať spoločné podnikanie formou združenia .Ak si schválili sprostosť , tak to mali uvažovať už predtým.Ja inak pozerám na združenie po 20 rokoch rokoch práce v ňom , ako niekto tam hore, čo nemá o tom ani šajnu .
Thelmy
13.12.13,21:04
Ja tomu stále nerozumiem - my máme tiež združenie 50:50 a príjmy plynúce z prenájmu budov,ktoré sú v spoločnom vlastníctve obidvoch členov združenia. Zmluvy sú všetky podpísané na jedného člen a na toho sú vystavované aj fa. A tiež faktúry na vstupe napr. za energie sú na jedného člena. Ako sa dá urobiť účtovníctvo za každého samostatne? Veď fa je stále len jedna a v celej výške?
Thelmy
13.12.13,21:06
A kedy to bude? - veď už nie je veľa času.
Thelmy
13.12.13,21:08
a ako sa potom budú robiť tie nové kontrolné výkazy DPH, veď aj tie bude musieť podať každý člen združenia zvlášť.
Zita5
14.12.13,07:17
14.11.2013 som poslala 5 stranový list na MF SR . Doposiaľ mi neprišla odpoveď . Čo myslíte prečo ? Lebo nemajú v tom stále jasno .Taktiež mám echo , že sa bude vydávať nejaké metodické usmernenie , ale čas sa kráti .Od 1 januára potrebujeme účtovať , lenže ako vždy majú čas .Každý lektor na školeniach po celom Slovensku prednáša svoju verziu ....k čomu je to dobré ,keď sa nevedia z
jednotiť .
Zita5
14.12.13,07:43
vikinka v Zákone o používaní elektronickej registračnej pokladnice platnom od 1.1.2014 pre podnikateľov , ktorí vykonávajú činnosť na základe Zmluvy o združení povoľuje používať jednu ERP . viď § 7 odst 2 a § 3 odst.5 .
Thelmy
14.12.13,09:28
A ako to budeš riešiť Ty - ja mám z toho chaos.Začať účtovať viac účtovných jednotiek? V kontrolnom výkaze DPH rozdeliť každú Fa na časti - či ako? Och nič lepšie na práci teraz pred sviatkami ozaj nieje.
Rozalka
14.12.13,13:56
Toto hádam nevie ešte nikto, ani sám "vymysliteľ" výkazu ....
jana007
17.12.13,08:25
Ja má združenie 2 FO - pomer 50.50, väčšinu činností si robí každý sám so svojimi zamestnancami, takže vstup a výstup viem rozdeliť - ide o montážnu firmu. Niektoré náklady majú spoločné a to budeme asi prefakturovávať navzájom. Už majú založenú i spoločnú sro, takže asi spoločná činnosť pôjde cez sro.
Tu som sa dočítala nejaké informácie :
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/vyhody-podnikania-v-zdruzeni-rusi-novela-zakona-dph.html
Zita5
19.12.13,06:30
srska
19.12.13,06:37
mne sa páči v 3b - "by mali": ... potom jednotliví
členovia združenia (ako subdodávatelia) dodanie tovarov a služieb vzťahujúcich sa na stavbu, by mali fakturovať tomu členovi združenia, ktorý vystupuje voči konečnému odberateľovi ako dodávateľ ....
.
janasim
19.12.13,14:08
maska2
20.12.13,08:21
Pekné piatkové ráno Vám prajem. Ja sa tiež lúskam problematikou združenia. A aj po tom metodickom usmernení , mám v tom chaos. Môžme si to prosím nejak upresniť. Združenie FO 50:50. JU obaja registrovaní pre DPH. Doteraz : jeden vystavoval fa vyšlé, evidoval došle..., výdavky - pokladňa, tržba pokladňa , ERP.
Od 01.01.2014 : Nechápem ....ak zamietnem na vyšlej fa...obe FO ....je tam bod , ked jedna FO bude preučtovávať druhej FO. Ale je tam napísané suma s DPH....To môže urobiť aj osoba registrovaná pre DPH? Ako si budú vzájomne preučtovávať výdyvky, príjmy v hotovosti a cez ERP?A tak isto fakturáciu? Čiže jedno komplet účto navyše s tým, že sa to javí dosť zložité.....Poprosím o VAše názory....Ďakujem
janasim
20.12.13,20:53
A čo to znamená," že poverenej osobe vzniká povinnosť vysporiadať za posledné zdaňovacie obdobie roka 2013 daňové povinnosti za združenie vo svojom DP, ktoré podá do 25.1.2014?"
Thelmy
04.01.14,18:51
Celé je to jedna hlúposť,ktorú mohol vymyslieť len človek,ktorý nemá ani páru o problematike združení. Je jednoduché niečo napísať na papier ale iná je realita.
marjankaj
04.01.14,18:59
Prilož paragraf, kde sa toto zakazuje.
maska2
05.01.14,16:54
Ja som volala na finančné riaditeľstvo do BB.Dostala som odpoved nevieme.....Ako preúčtovavať tržby cez ERP ,ktorá je registrovaná pre jedno dic ....obom clenom združenia s podielom pol na pol?Ako to idete riešiť?
Thelmy
05.01.14,17:06
Zatiaľ idem všetko robiť tak ako pred tým - sme štvrťročnými platiteľmi DPH. Nemáme ERP - len fakturujeme, takže tie by sme teoreticky aj mohli vystavovať na obidvoch členov - ale boli sme sa informovať u dodávateľov energií,či by mohli na ich faktrúrach uvádzať obidvoch členov združenia alebo vystavovať dve fa a neuspeli sme, takže usmernenie z DR BB, že majú byť na Fa uvedení obidvaja členovia združenia je len v teoretickej rovine. Už mám z celého také nervy, že by som sa najradšej na všetko vykašľala.
gregi50
30.01.14,20:27
Presne tak. Po overení si na telefonickej linke pracovníci nevedia ako si máme preúčtovať tržby z ERP. Čo teraz?
Thelmy
05.02.14,16:50