avalik
14.11.13,15:27
Od 1.11.2013 bol novelizovaný zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní zákonom č. 308/2013 Z. z.Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-308

Znenie § 2 do 31.10.2013:

§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) alebo

b) je štátnym príslušníkom krajiny, ktorá nie je členským štátom Európskej únie, iným zmluvným štátom Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, alebo osobou bez štátnej príslušnosti (ďalej len „štátny príslušník tretej krajiny“) a nemá povolenie na prechodný pobyt na účel zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom,1) ak využíva závislú prácu

a) fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu,2)

b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) a do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania nesplnila povinnosť podľa osobitného predpisu6) alebo

c) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.

(3) Nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený právny vzťah podľa osobitného predpisu.7)

(4) Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom,1) ak využíva prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený právny vzťah podľa osobitného predpisu.7)

(5) Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky v rozpore s osobitným predpisom8) a ktorý vykonáva závislú prácu.

odkaz 7) Napríklad Obchodný zákonník.

Znenie platné od 1.11.2013:
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu2) alebo

b) je štátnym príslušníkom krajiny, ktorá nie je členským štátom Európskej únie, iným zmluvným štátom Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, alebo osobou bez štátnej príslušnosti (ďalej len „štátny príslušník tretej krajiny“) a nemá povolenie na prechodný pobyt na účel zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom,1) ak využíva závislú prácu

a) fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu,2)

b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer podľa osobitného predpisu2) a nesplnila povinnosť podľa osobitného predpisu6) alebo

c) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.

(3) Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky v rozpore s osobitným predpisom8) a ktorý vykonáva závislú prácu.


K vypusteným odsekom 3 a 4 v § 2 sa v dôvodovej správe uvádza:

Vypustenie ustanovení sa navrhuje vzhľadom na právnu úpravu závislej práce a nemožnosť vykonávania závislej práce v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu a v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu ustanovenej v § 1 ods. 2 a 3 Zákonníka práce.


Je teda práca konateľa, ktorú vykonáva nad rámec povinností vyplývajúcich mu z funkcie konateľa podľa Obchodnáho zákonníka, pre sro bez pracovnej zmluvy alebo dohody podľa ZP nelegálna?

Napr. už nemôže existovať aktívna sro bez zamestnancov?
Sarlotka
14.11.13,15:47
mne robi este aj problem definicia zavislej prace... kedy teda ide o zavislu pracu...

ja ako spolocnik som teda sam seba nadriadeny aj podriadeny a presne si urcujem cas,resp. cas je urceny otvaracimi hodiny (napr. pri maloobchonom predaji)... ?

Zákonníka práce
§ 1

(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.
Stefan2005
14.11.13,16:47
Funkcia konateľa Nie je.
"V zmysle platnej legislatívy je však výkon funkcie konateľa ako zamestnanca neprípustný. Judikatúra dlhodobo túto premisu potvrdzuje a súdy opakovane upozorňujú na skutočnosť, že činnosť konateľa, resp. akéhokoľvek štatutárneho orgánu sa v pracovnom pomere vykonávať nemôže, nakoľko medzi konateľom a spoločnosťou ide o obchodnoprávny vzťah, ktorý sa riadi Obchodným zákonníkom."
http://www.projustice.sk/obchodne-pravo/cinnost-konatela-v-platnom-pravnom-poriadku

... iná otázka je, ak konateľ fyzicky vykonáva aj samotnú náplň činnosti svojej firmy.

... na túto otázku možno dáva odpoveď zákon 5/2004 v aktuálnom znení

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
(1) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti podľa osobitného predpisu,4) ak nie je zamestnanec,

(2) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa odseku 1.
avalik
14.11.13,17:12
ano funkcia konatela je mi jasna - je to aj v otazke ... ide mi prave o tu pracu "navyse" ... je to zavisla praca? moze napr. robit uctovnicke prace, predavat vo svojom obchode, vyrabat ..., poskytovat sluzby ...
avalik
14.11.13,18:58
k tej citacii ... je tam "na ucely tohto zakona"
Stefan2005
14.11.13,19:06
... v našej legislatíve to fakt môže byť iba "na účely tohoto zákona" ... ovšem je kontraproduktívne, aby jeden zákon definoval postavenie tak, iný onak
marjankaj
14.11.13,23:02
Spoločník je FO a sro je PO. Teda nemôže byť sám sebe nadriadený ani podriadený. Ide o dve rôzne osoby.

Závislú prácu môže vykonávať iba FO, nemôže ju vykonávať PO.
marjankaj
14.11.13,23:18
Teda ak FO nepodnikateľ, zamestná niekoho (nie podľa zákonníka práce), nejde o nelegálnu prácu.
Krakonoš
15.11.13,08:08
Takúto otázku som písala v septembri na inšpektorát práce (o práci konateľa v sro bez pracovnej zmluvy) a dostala som, ako to už býva, takúto nejasnú odpoveď :

Dobrý deň,

ak konateľ vykonáva závislú prácu v zmysle § 1 ods. 2 Zákonníka práce, nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu a musí byť založený pracovnoprávny vzťah.

S pozdravom

Ing. Marek Galbavý
inšpektor práce

Tak teraz neviem: Vykonáva konateľ závislú prácu?
Ak je tam človek zároveň konateľom aj spoločníkom - môže si nevyplácať odmenu za prácu, ale si zoberie dividendy ako spoločník. Potom to už nebude spĺňať podmienky závislej práce ?
Môže jeden človek (ako štatutár zamestnávateľa) dávať sám sebe pokyny (ako zamestnancovi) ?
Sarlotka
16.11.13,10:35
ano myslela som to tak, ze vramci PO vystupujem ja ako spolocnik, konatel a ci teda vznika vztah podradenosti a nadradenosti.?..ja ako spolocnik vykonavam pracu,... a moze byt vobec teda uzatvorena pracovna zmluva medzi mnou ako spolocnikom, konatelom vystupujucim a konajucim v mene sro a mnou ako spolocnikom, konatelom vykonavajucom činnost srocky?
pavol54
16.11.13,10:44
ako spoločník si len ako majiteľ obchodného podielu, zamestnať sa môžeš ako fyzická osoba nie ako spoločník, aj konateľom môžeš byť ustanovený len ako fyzická osoba a že si zhodou okolností aj majiteľom podielu..., teda zamestnáva sro ako právnická osoba akúkoľvek spôsobilú fyzickú osobu
Sarlotka
17.11.13,09:33
spolocnik nevykonava pre sro zavislu pracu, nakolko chyba vztah nadradenosti a podradenosti , tak som sa dozvedela... preto moze bez pracovnej zmluvy vykonavat akukolvek cinnost pre sro napr aj pokladnik v maloobchode ,a nepojde o nelegalnu pracu,,, myslela som si, ze ak nie su naplnena atributy zavislej prace nie je mozne uzatvorit pracovny pomer... ale viem, ze ich ma uzatvorenych x spolocnikov ma, len ja by som to chcela cele pochopit..:D a stale mi to nejde...:)
Gehenna1
22.11.13,16:00
Skúsim názor...

Podľa zákona o DzP v §5 ods. 1 b)
Príjmami zo závislej činnosti sú príjmy spoločníkov a konateľov spoločností sro-čiek, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby.

Podľa §66 ods. 3 Obch.Z., ktorý sa zatial nezmenil:
Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri
zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností.

Z toho mi plynie zhrnutie, že konateľ môže byť odmeňovaný na základe zmluvy o funkcii konateľa (ktorá môže byť aj bezodplatná) a ak bude mať z tejto zmluvy príjem bude posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti.

Ak by to tak nebolo, potom by som sa zamyslela či vôbec podnikateľ(dodávateľ) môže pre iného podnikateľa(odberateľa) vykonať služby (napríklad oprava na prevádzke odberatela) na základe faktúry
Ironicky "Malo by byť vlastne správnejšie, že je to pracovno-právny vzťah a preto by mal mať pracovnú zmluvu alebo dohodu." Lenže takýto vzťah sa chápe ako abolútny obchod a riadi sa Obchodným zákonníkom, čiže jedná sa o rovnaký obchodný vzťah ako je to aj pri vzťahu konateľ - spoločnosť.

Lenže príjem SZČO nie je chápaný ako príjem zo závislej činnosti, preto sa mi vynára ďalšia otázka.. ak by som aj mala pravdu, netrebalo by bezodplatného konateľa evidovať na Sociálnej poisťovni s nulovým mesačným príjmom? (ak to tým náhodou nechcú aj povedať...)

Znesiem akúkoľvek kritiku v tejto úvahe :)
Orsz
20.12.13,05:54
Takže môže existovať aktívna sro bez zamestnanca? Pokiaľ má konateľ Zmluvu o výkone konateľa a odmena je vo výške 0 eur, nakoľko jeho fungovanie v sro nevykazuje známky závislej činnosti - nemá nejakú prevádzku, kde by predával a pod. ... Tu sa mi naskytuje otázka ak je ten konateľ konateľom v ďalších napr. 4 firmách .. všade by potom musel mať aj pracovnú zmluvu?
duneha
29.01.14,09:13
Spoločník a konateľ s. r. o. (jednoosobová s. r. o.) vykonáva pre spoločnosť služby, ktoré má spoločnosť v predmete podnikania. Služby vykonáva bez pracovnoprávneho a obchodného vzťahu a bez nároku na odmenu, ktoré následne fakturuje inej s. r. o. Považuje sa takáto práca spoločníka pre spoločnosť za nelegálnu? Má spoločník nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách pri poskytovaní týchto služieb odberateľom v inom mieste, ako je miesto podnikania?