lenka397
21.03.06,19:03
Celý deň behám po porade ohľadom lízingu áut. Už mám všetko zaúčtované, verím, že správne ale čosi ma predsa zneistilo. Auto je na lízing kupované na firmu. Ale môže byť v podnikaní ak nie je zaplatená cestná daň:confused:
mysimis
21.03.06,18:05
Navrhujem vypísať DP na daň z MV a doplatiť cestnú daň.
Johanka
21.03.06,18:26
Celý deň behám po porade ohľadom lízingu áut. Už mám všetko zaúčtované, verím, že správne ale čosi ma predsa zneistilo. Auto je na lízing kupované na firmu. Ale môže byť v podnikaní ak nie je zaplatená cestná daň:confused:
Daň z MV sa platí za motorové vozidlá, ktoré sa používajú na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Daň z MV zaplatiť musíte.
lenka397
21.03.06,18:32
Je možné, že aj keď bolo auto kupované na firmu, že sa nebude považovať ako auto na podnikanie. Nezaplatí sa daň z MV, neuvedie sa nič v účtovníctve (splátky, odpisy, ...). Možno auto kupované na podnikateľa vynechať z účtovníctva úplne?
Tweety
21.03.06,18:35
Je možné, že aj keď bolo auto kupované na firmu, že sa nebude považovať ako auto na podnikanie. Nezaplatí sa daň z MV, neuvedie sa nič v účtovníctve (splátky, odpisy, ...). Možno auto kupované na podnikateľa vynechať z účtovníctva úplne? Nie, nemôžeš ho vynechať z účta.
lenka397
21.03.06,18:48
Bude nejaká pokuta od DÚ za oneskorené podania DP z MV? Auto bolo kupované 10.2.2005.
Tweety
21.03.06,18:54
Bude nejaká pokuta od DÚ za oneskorené podania DP z MV? Auto bolo kupované 10.2.2005. Určite. Sankcie sú uvedené priamo v zákone.
Zita5
21.03.06,18:56
Bude nejaká pokuta od DÚ za oneskorené podania DP z MV? Auto bolo kupované 10.2.2005.

To kvôli nezaplateniu DMV chceš vyhodiť všetky výdaje okolo MV ?
ondrejvla
21.03.06,18:57
Bude nejaká pokuta od DÚ za oneskorené podania DP z MV? Auto bolo kupované 10.2.2005.

No to bude nejaká pokuta, najnižšia čiastka je 2000,-Sk. Ak si účtovala splátky leasingu, MV do majetku a odpisy, si povinná mať zaplatenú daň z MV, vypísanú knihu jázd no a mala by byť aj spotreba PHM. Ak si nič z toho nemala, nič sa neúčtovalo cez podnikanie, ani sa neplatilo z podn.účtu, čiže nikde nie je nič o tom, že leasing bol cez IČO, ja by som v tom prípade toto MV ani neúčtovala. Lenže, čo v budúcnosti, ako ho budeš evidovať?
Ja by som radšej doplatila daň z MV.
lenka397
21.03.06,19:10
Auto bolo len kupované na podnikateľa. ale ak by bolo možné ho vôbec v podnikaní neuvádzať, bolo by to najlepšie. Neuplatňovali sa ani PHM, nič. Dá sa to, že sa nezaplatí ani daň a neuvediem v účtovníctve ani zmienku o aute. Ani ako majetok, ani výdavky ,nič? Ani v budúcich rokoch. Chýbať to ako náklady nebude. Ale dá sa to? Prosím, poraďte.
lenka397
21.03.06,19:25
Kto mi poradí, prosíííím.
Johanka
21.03.06,19:31
Ja mám u jedného klienta (ale v PÚ) auto už druhý rok na 042 (obstaranie IM). Je nezaradené do používania, iba stojí v garáži, daň z MV neplatili.
evuša
21.03.06,19:34
Ak auto nepoužíva na podnikanie, nie je dôvod platiť cestnú daň. Jednoducho keď ho začne používať na podnikanie, zaradí ho do firmy a prihlási na DÚ. Zákon hovorí, že cetná daň sa platí za to motorové vozidlo, ktoré sa využíva na podnikanie.
Johanka
21.03.06,19:35
Utiekla mi odpoveď :D .
Ak Ti ale ide len o to, že by bola sankcia za nepodanie DP k dani z MV, tak sa prikláňam k predošlým odpovediam a doporučujem zjednať nápravu. Čo ušetríš, ak si nebudete dávať do nákladov, to čo tam patrí v súvislosti s leasingom a používaním auta? Leasing je na dlho a tie náklady sa Vám môžu ešte náramne hodiť v budúcich rokoch.
lenka397
21.03.06,19:35
Je to teda možné auto v účtovníctve vôbec nespomenúť? Nič. Že by bolo brané ako úplne normálne auto na bežné užívanie. Že síce bolo kupované na živnosť, ale do majetku firmy ani do účtovníctva nevstúpi. Dá sa to alebo budú problémy?
lenka397
21.03.06,19:44
Ja len chcem poznať všetky možnosti. Podnikateľ je tento rok v strate a ani po iné roky nevykazuje vysoké zisky, takže ak sa uplatnia odpočítateľné položky, vysokú daň nebude platiť nikdy. Takže tie náklady chýbať nebudú. A je otázne dokedy bude podnikať. Ešte si to necháme prejsť hlavou. Len chcem vedieť, či je aj tá možnosť, auto úplne vynechať z podnikania.
Zita5
21.03.06,19:46
Kto mi poradí, prosíííím.

Môj názor je nasledovný , rozhodnutie je na podnikateľovi.Ja ak si zakúpim auto na firemné iniciále , a potom si rozmyslím , že si ho ponechám ako FO ,tak je na mojom rozhodnutí či toto auto vložím do firmy, alebo nie .To sa týka všetkých výdavkov v súvislosti s podnikateľskou činnosťou okrem materiálu a tovaru .Neopomenuteľný je aj fakt , že v prípade nejakého dokazovania o nadobudnutí určitej veci alebo predmetu , v prípade potreby je nutné toto preukázať .Ale to je už trošku o inom .

Ja osobne si myslím, že pokiaľ ste o tomto aute neúčtovali a taktiež ste neúčtovali o odpisoch a výdavkoch súvisiacich s používaním auta , tak ho nemusíte nikde uvádzať .

Neviem síce , čo môže byť také dôležité , že Vás to núti nejakým spôsobom neuplatňovať tieto výdavky , ale je na Vašom rozhodnutí .

Len potom pozor , ak by ste chceli uplatňovať náhradu za súkromné auto , tak Vás daň z motorových vozidiel neminie .
lenka397
21.03.06,19:49
Len potom pozor , ak by ste chceli uplatňovať náhradu za súkromné auto , tak Vás daň z motorových vozidiel neminie .

Nepochopila som, čo to znamená uplatňovať si náhradu za súkromné auto? Akú náhradu?
Johanka
21.03.06,20:40
Uplatňovanie náhrady za súkromné auto je zjednodušene povedané nasledovné - ak má SZČO vlastné osobné motorové vozidlo( súkromné, nezaradené v obchodnom majetku ) a používa ho pre podnikateľské účely, môže si ako výdavok zaúčtovať náhradu za spotrebované PHL a sadzbu základnej náhrady za najazdené kilometre. Pri výpočte sa postupuje podľa Zákona o cestovných náhradách. Sadzba základnej náhrady je 6,20 Sk/km. Pri takomto používaní MV mu vzniká daňová povinnosť pre daň z motorových vozidiel, je povinný podať DP k dani z MV a vypočítanú daň zaplatiť do 15 dní od prvého použitia MV.
Kutaj
22.03.06,15:40
Ja som cestnú daň tiež zaplatila 12 mesiacov po splatnosti, podala som dodatočné daňové a už som dostala aj platobný výmer a penále
724,- Sk, pokuta zatiaľ žiadna. Takže radím podať daňové a doplatiť dodatočne cestnú daň. Vlastná skúsenosť.
nika.sum
25.03.06,09:00
Ja mam zase problem, podnikatelka si zakupila koncom r.2003 auto na leasing (na ICO), kedze bola v tom case na materskej dovolenke, nepouzivala ho na podnikanie a ani o nom neuctovala. V r. 2004 sice zaplatila dan cestnu dan, lebo nevedela ako bude vsetko zvladat, ale kedze to auto nevyuzivala na podnikanie, splatky uctovala ako súkromnu uhradu a PHM vobec. Ale v r. 2005 zacala znova pracovat a ja mam problem ako uctovat. Je to zmluva podpisana v r. 2003, takze by mali ist do nakladov splátky a PHM vsak?
vebe
25.03.06,22:33
Uplatniť výdavok je právo, nie povinnosť daňového subjektu.
Daň z motorových vozidiel nie je naviazaná na daň z príjmu, sú to dva rôzne zákony. Nezaplatenie dane z motorových vozidiel neznamená, že nie je možné uplatňovať daňové výdavky k motorovému vozidlu, ktoré je zaradené do obchodného majetku, alebo sa využíva v súvislosti s podnikaním.
Zita5
26.03.06,06:46
Ja mam zase problem, podnikatelka si zakupila koncom r.2003 auto na leasing (na ICO), kedze bola v tom case na materskej dovolenke, nepouzivala ho na podnikanie a ani o nom neuctovala. V r. 2004 sice zaplatila dan cestnu dan, lebo nevedela ako bude vsetko zvladat, ale kedze to auto nevyuzivala na podnikanie, splatky uctovala ako súkromnu uhradu a PHM vobec. Ale v r. 2005 zacala znova pracovat a ja mam problem ako uctovat. Je to zmluva podpisana v r. 2003, takze by mali ist do nakladov splátky a PHM vsak?

Ak ju budem považovať za podnikateľku , ktorá nemá pozastavenú živnnosť z dôvodu MD a auto bolo prevzaté pre firmené účely a na firmu tak by to malo byť takto :
Čiže jednalo asa o starý lízing , tu aj účtovanie bolo odlišné ako od zmeny zákona po 1.1.2004.

Ale v roku 2003 mala o ňom účtovať ,ale ako o nedaňových výdavkoch .V roku 2004 by zasa účtovala ako o nedaňových výdavkoch .
A rok 2005 ak ho už začala používať , tak môže uplatňovať výdavky ,ale pri súkromnom používaní to treba krátiť % používania pre SÚ.


To znamená , že ak začneš účtovať tak splátky pôjdu pri účtovaní úhrady do prevádzkovej réžie .

Na konci roka uplatníš do prevádzkovej réžie ID príslušnú čiastku z akontácie to znamená , že ak napr. auto je na lízing na dobu 36 mesiacov tak účtuješ sumu ktorá je 12x1/36


1/36 dostaneš ak sumu akontácie podelíš 36 mesiacmi .













a
nika.sum
27.03.06,05:51
Dakujem velmi pekne za odpoved.