GABAZ
21.03.06,18:25
Potrebujem urobiť DP pre jednu známu - celkovo má pár dokladov, ale je to špecifický prípad a ja si neviem rady či má nárok na daňový bonus. Už som sa pýtala v inej téme, ale môj príspevok ostal bez odpovede.
Zo zamestnania dosiahla príjem 22.000 Sk, kde jej zamestnávateľ vyplatil daňový bonus na 2 deti za 2 mesiace. Potom bola nezamestnaná. Od 1.9. začala podnikať. Z podnikania dosiahla príjem 12.000 Sk a okrem toho obdržala účelovú dotáciu z Ministerstva kultúry na vydanie knihy. Dotácia bola v plnej sume aj použitá na stanovený účel. Okrem toho mala daňové výdavky na zdravotné poistenie v sume 2730 Sk. Z podnikania teda dosiahla daňový základ 11.270 Sk a celkové príjmy presiahli 6-násobok minimálnej mzdy. Nárok na DB by mala mať. Nie som si celkom istá, či sa dotácia považuje za príjem aj pre účely daňového bonusu. Keby mi mohol niekto poradiť bola by som veľmi rada. Ďakujem. Gaba
Melnick
21.03.06,17:32
Bohužiaľ,Tvoja klientka nesplnila ani jednu podmienku § 33 ods.1,
zák. o DzP.
Sčítavať tieto príjmy nemôžeš.
GABAZ
21.03.06,17:42
Ja som príjmy nesčítavala. Na základe závislej činnosti jej DB nepatrí. Klientka má živnosť na vydavateľskú činnosť, brala som to tak, že z podnikania dosiahla spolu príjem 62.000 Sk. Výdavky z podnikania spolu sú 52.730 Sk. Celkové príjmy by teda boli nad 6-násobok minimálnej mzdy a bol by vykázaný daňový bonus. Ale naozaj mám pochybnosti, či môžem do príjmu brať aj tú dotáciu. Vďaka za odpoveď, možno sa ešte niekto vyjadrí.
/Dotácia sa zdaňuje, tak som ju brala ako zdaniteľný príjem/
abel
21.03.06,18:05
Prezrela som zákon o dani z príjmu. V §2 písm h) sa hovorí:
Na účely tohto zákona sa rozumie

h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

v § 33 sa hovorí, kto má nárok na bonus:
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus.
Z toho vyplýva, keďže dotácia je zdaniteľným príjmom podľa §6, tak máš nárok na daňový bonus.
Melnick
21.03.06,18:11
[quote=GABAZ /Dotácia sa zdaňuje, tak som ju brala ako zdaniteľný príjem/[/quote]

Účtovanie dot. je predmetom sam.ustan. §10b postupov účtovania.
Keďže neviem bližšie o tom, ako bola použitá radšej sa ďalej nebudem
vyjadrovať, aby som niekoho nepomýlila.

Pozri ešte §17 ods. 3 pís.h.
Treba lepšie čítať / to akože ja/
píšeš,že bola použitá v plnej výške.
Ináč v zakladajúcej otázke si neuviedla sumu dotácie.
abel
21.03.06,18:25
Súhlasím s tebou aj s postupmi účtovania, vychádzala som z toho, že GABA písala, že celá dotácia bola aj použitá čiže celá vstupovala do základu dane podľa § 6. Z jej otázky mám pocit, že vie, o čom píše a že dotácia bola použitá v súlade so zákonom .
Silkov
21.03.06,18:26
Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?
evina
21.03.06,18:32
Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?

Áno. .
Melnick
21.03.06,18:34
Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?

Za predpokladu ,že dôchodok nepoberala k 1.1.2005
evina
21.03.06,18:36
Za predpokladu ,že dôchodok nepoberala k 1.1.2005

Prečo? To je príjem manželky a môže sa uplatniť rozdiel medzi jej príjmami a NČ-tam nie je podstatné či je dôchodkyňa, alebo mi niečo ušlo?
Silkov
21.03.06,18:38
Upresním to Klient si na seba znížil ZD o čiastku 87936,- a na manželku, ktorá je na dôchodku si chce uplatniť rozdiel medzi 87936 - 60000 doch. = 27936,-
Prosím potvrďte to!!! Silva
evina
21.03.06,18:40
Upresním to Klient si na seba znížil ZD o čiastku 87936,- a na manželku, ktorá je na dôchodku si chce uplatniť rozdiel medzi 87936 - 60000 doch. = 27936,-
Prosím potvrďte to!!! Silva

ja tvrdím, že áno.
Silkov
21.03.06,18:41
Ste super.....
Melnick
21.03.06,18:46
Prečo? To je príjem manželky a môže sa uplatniť rozdiel medzi jej príjmami a NČ-tam nie je podstatné či je dôchodkyňa, alebo mi niečo ušlo?

No je celkom možné ,že niečo ušlo mne.
evina
21.03.06,18:48
No je celkom možné ,že niečo ušlo mne.

Takže je o.k. , že môže hej?
GABAZ
21.03.06,18:53
Vďaka za odpovede,toľko som špekulovala,aby som čo najvýstižnejšie a najstručnejšie napísala otázku, až som tam nenapísala podstatnú vec. Dotácia bola spolu 50.000 Sk. Som už prepracovaná, veľmi.
abel
21.03.06,19:59
Takže keby som to mala zhrnúť, ja by som jej ten bonus dala. ( Len či aj DÚ).
Melnick
21.03.06,20:43
Takže je o.k. , že môže hej?

Je načase dať si pauzu. Idem si dať Kit-Kat. Z predchá-
dzajúcich príspevkov vidím,že veci sa mi nejak zamotávajú.
No neviem či vydržím nezapájať sa do 31.3.ako si teraz
dávam sama sebe záväzok.:)
GABAZ
22.03.06,07:00
Dúfam, že ho nedodržíš, kto by potom radil keby si všetci dali pauzu. Obdivujem všetkých, ktorí si nájdu čas a poradia. Ja by som niekedy možno aj vedela viac poradiť iným, ale nestíham. Zväčša hľadám radu ja. Vačšinou si nájdem pomoc v zákonoch, keď si neviem rady, idem na poradu. A to sú potom väčšinou "lahôdky", k čomu mi často neporadí ani nikto na Porade. Ale som naozaj veľmi rada, že je tu taká možnosť výmeny názorov. GAba
Lubica3
27.03.06,13:57
Rada by som poprosila o názory, mám klientku - zo živnosti má 1 fa na 9 tis. a potom má nezdanené príkazné zmluvy podľa občian.zákonn. na 72 tis. Živnosť je jasná v riadku 2 DP a ten zbytok - môže to byť riadok 6 takisto § 6? Ide mi hlavne o to, či má nárok na daňový bonus, či tieto zmluvy sú príjmami z podnikania? Ak nie, tak príjmy z § 8 nespĺňajú nárok na daňový bonus? Vopred vrelé díky.
Lubica3
27.03.06,15:25
Posúvam vyššie... nakukne sem niekto?
GABAZ
27.03.06,20:03
Neviem Ti Lubica poradiť, ja som sa dosť natrápila, kým som našla nejaký materiál k prípadu mojej známej. Nakoniec som jej ten daňový bonus dala. Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla presnú odpoveď na moju otázku. Tiež som si nebola istá, či môžem zaradiť dotáciu medzi príjmy z podnikania. Ak je dotácia poskytnutá v súvislosti s podnikaním, je zdaniteľným príjmom, výdavky sú tiež daňovo uznané. Keďže je to zdaniteľný príjem z podnikania a jeho výška presiahla 6 násobok minimálnej mzdy - daňový bonus som jej dala.
K tvojej otázke - skús si niečo nájsť na drsr, možno tam nájdeš podobný prípad. Aj keď príkazné zmluvy sú dosť málo používané . V podstate som sa s nimi stretla len na Porade. Keď by to šlo, možno by sa tie zmluvy dali prerobiť a príjmy by sa vykázali z podnikania - aby o daňový bonus neprišla.
Lubica3
28.03.06,06:19
Ďakujem, Gabika, neviem si s tým rady, chcela by som si byť istá, na ktorý riadok to patrí, ale ako hovoríš, neviem sa dopátrať.... Pomôže niekto?
Idiotka
28.03.06,06:40
Tiež som si nebola istá, či môžem zaradiť dotáciu medzi príjmy z podnikania. Ak je dotácia poskytnutá v súvislosti s podnikaním, je zdaniteľným príjmom, výdavky sú tiež daňovo uznané.

A čo spravíš, keď jej budeš vypisovať Výpis z daňového priznania ....pre Sociálnu poisťovňu. Tá dotácia tam bude musieť byť....

A predstav si situáciu, že dotácia by bola 1 250 000,- Sk.

Ja som to riešila inak...vlani.
Zdraví
Lubica3
28.03.06,07:08
Rada by som poprosila o názory, mám klientku - zo živnosti má 1 fa na 9 tis. a potom má nezdanené príkazné zmluvy podľa občian.zákonn. na 72 tis. Živnosť je jasná v riadku 2 DP a ten zbytok - môže to byť riadok 6 takisto § 6? Ide mi hlavne o to, či má nárok na daňový bonus, či tieto zmluvy sú príjmami z podnikania? Ak nie, tak príjmy z § 8 nespĺňajú nárok na daňový bonus? Vopred vrelé díky.

Prosím, nájde sa niekto, kto sa k tomuto vyjadrí? Ďakujem.
Zita5
28.03.06,11:22
Aj ja sa pripojím , SZČO dosahujúca príjmy len z podnikateľskej činnosti je v strate r. 2005 vo výške cca 2 mil. , má nárok na uplatnenie DB .Ďakujem .
katkaj
28.03.06,11:44
Aj ja sa pripojím , SZČO dosahujúca príjmy len z podnikateľskej činnosti je v strate r. 2005 vo výške cca 2 mil. , má nárok na uplatnenie DB .Ďakujem .

Nárok na DB má daňovník-SZČO, ktorý mal v zdaňovacom období príjem z podnikania a z prenájmu aspoň vo výške 6 nasobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane z týchto príjmov, čiže nebol v strate.
Zita5
28.03.06,11:47
Nárok na DB má daňovník-SZČO, ktorý mal v zdaňovacom období príjem z podnikania a z prenájmu aspoň vo výške 6 nasobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane z týchto príjmov, čiže nebol v strate.

OK ,ďakujem za overenie , lebo už sama sebe neverím .:)
katkaj
28.03.06,11:51
OK ,ďakujem za overenie , lebo už sama sebe neverím .:)

Nemáš za čo :) Občas si asi všetci v návale práce potrebujeme overiť skutočnosti, ktoré už ovládame
Lubica3
28.03.06,11:57
A kam dať tie príkazné zmluvy? Zatiaľ ich mám v § 6, ale objavila som tu aj názory na § 8. Kto to posúdi? Takisto ide o daňový bonus...Nárok vzniká len pri §§ 5 a 6, alebo aj pri príjme z § 8 ?
GABAZ
29.03.06,19:32
A čo spravíš, keď jej budeš vypisovať Výpis z daňového priznania ....pre Sociálnu poisťovňu. Tá dotácia tam bude musieť byť....

A predstav si situáciu, že dotácia by bola 1 250 000,- Sk.

Ja som to riešila inak...vlani.
Zdraví

Myslela som aj na to. Príjmy s dotáciou boli len 62000 Sk,- takže SP by povinne platiť nemala. Do ZP platila aj doteraz. Ale vďaka za upozornenie, niekedy človek vyrieši jeden problém a iný zas vyskočí.
Melnick
29.03.06,19:56
A kam dať tie príkazné zmluvy? Zatiaľ ich mám v § 6, ale objavila som tu aj názory na § 8. Kto to posúdi? Takisto ide o daňový bonus...Nárok vzniká len pri §§ 5 a 6, alebo aj pri príjme z § 8 ?

Príkazné zmluvy - §8 - iné

DB- ak dosiahneš 6 násobok MM z § 5,alebo § 6
o §8 tam nemáš zmienku- z týchto príjmov nie
Zita5
30.03.06,06:27
Ako je to s daňovým bonusom , ak manželia sú rozvedený ....on neuplatňuje DB a manželka je na rodičovskej dovolenke počas celého roku 2005, kto bude žiadať o DB v takom prípade ? Prosím o odpoveď .......ďakujem ......:) ;)
Barbara
30.03.06,06:37
Ako je to s daňovým bonusom , ak manželia sú rozvedený ....on neuplatňuje DB a manželka je na rodičovskej dovolenke počas celého roku 2005, kto bude žiadať o DB v takom prípade ? Prosím o odpoveď .......ďakujem ......:) ;)


§ 33 - dieťa musí žiť s ním v domácnosti, keď dieťa je u matky, tak bohužiaľ nárok nevznikne.:mee:
Zita5
30.03.06,06:42
§ 33 - dieťa musí žiť s ním v domácnosti, keď dieťa je u matky, tak bohužiaľ nárok nevznikne.:mee:

No on si neuplatňoval a ani by nechcel , ale čo s matkou , ona nárok nemá / je na RD/

Zatiaľ veľká vďaka .:)
katkaj
30.03.06,07:16
No on si neuplatňoval a ani by nechcel , ale čo s matkou , ona nárok nemá / je na RD/

Zatiaľ veľká vďaka .:)

No pokiaľ bola celý rok na RD a nemala žiaden príjem zo závislej činnosti alebo podnikania tak nárok na DB nemá.
Zita5
30.03.06,07:19
No pokiaľ bola celý rok na RD a nemala žiaden príjem zo závislej činnosti alebo podnikania tak nárok na DB nemá.


Ďakujem , len som sa potrebovala utvrdiť .:)
Melnick
30.03.06,07:26
Ďakujem , len som sa potrebovala utvrdiť .:)

Ja už začínam pochybovať aj o svojom mene,
o rôznych zaúčtovaniach ani nehovorím:)
Zita5
30.03.06,07:31
Ja už začínam pochybovať aj o svojom mene,
o rôznych zaúčtovaniach ani nehovorím:)

No musím s Tebou len súhlasiť , inak to nie je možné .Keď ľahnem do postele , tak myslím na čísla a DP ,či som sa nepomýlila a potom nemôžem zaspať , už kontrolujem aj kontrolované ....:)
Lubica3
30.03.06,08:00
Príkazné zmluvy - §8 - iné

DB- ak dosiahneš 6 násobok MM z § 5,alebo § 6
o §8 tam nemáš zmienku- z týchto príjmov nie

Majka, prosím ťa, tiež som na tom obdobne ako vy, že si už prestávam veriť, jasne § 8 - žiadny bonus, ale nezáleží na tom, o akú príkaznú zmluvu ide, všetky sú § 8??? Nie je šanca to narvať do § 6 ? Prosím
Farmeko
30.03.06,08:06
Ako je to s daňovým bonusom u vdovca, ktorý má príjmy len z Anglicka t.j. vybraté zo základu dane. Deti študujú na Slovensku.
Tweety
30.03.06,08:10
Ako je to s daňovým bonusom u vdovca, ktorý má príjmy len z Anglicka t.j. vybraté zo základu dane. Deti študujú na Slovensku. Podá si DP, ( celosvetové príjmy- musí podať DP), kde si ich uplatní.
Farmeko
30.03.06,09:04
Ďakujem. To znamená, že podá DP typ A:
R32 úhrn
R33 poistné
R34 ZD
v R45 odpočita ZD
Lubica3
30.03.06,10:18
Príkazné zmluvy - §8 - iné

DB- ak dosiahneš 6 násobok MM z § 5,alebo § 6
o §8 tam nemáš zmienku- z týchto príjmov nie

Majka, prosím ťa, tiež som na tom obdobne ako vy, že si už prestávam veriť, jasne § 8 - žiadny bonus, ale nezáleží na tom, o akú príkaznú zmluvu ide, všetky sú § 8??? Nie je šanca to narvať do § 6 ? Prosím
Dnes 10:31 AM
Nejak to tu zapadlo, prosim o pomoc, rada by som to uzavrela a nechcem, aby z opatrnosti ten človek neprišiel o 5 tis.
pyton
30.03.06,10:38
Pridám sa s otázkou k DB.
Keď sa už dopracujem k preplatku 5000,- Sk, ktorý vlastne predstavuje DB - idem vypĺňať oddiel XV. Žiadosť o vrátenie preplatku. Mám vyplnený riadok 100: -5000,- a tu je odvolávka na r.100.

Ale - zrada - je tam aj oddiel XIV. Žiadosť o vyplatenie daňového bonusu.

Čo s tým? Je to jedno kde to je? :o :( :mee:
Zita5
30.03.06,10:47
Pridám sa s otázkou k DB.
Keď sa už dopracujem k preplatku 5000,- Sk, ktorý vlastne predstavuje DB - idem vypĺňať oddiel XV. Žiadosť o vrátenie preplatku. Mám vyplnený riadok 100: -5000,- a tu je odvolávka na r.100.

Ale - zrada - je tam aj oddiel XIV. Žiadosť o vyplatenie daňového bonusu.

Čo s tým? Je to jedno kde to je? :o :( :mee:


Jedným deklaruješ nárok na daňový bonus , a dolu vypíšeš len ako Ti majú bonus zaslať , či poštovou poukážkou alebo účtom .
pyton
30.03.06,11:00
Hej, Zita, díky ale v oddieli XV.? Či aj XIV. vyplním?
Zita5
30.03.06,11:18
Hej, Zita, díky ale v oddieli XV.? Či aj XIV. vyplním?


Len oddiel XIV. - tem sa týka DB .:)

Len okrajovo oddiel XV. je žiadosť o vrátenie preplatku na dani z príjmov .
pyton
30.03.06,11:25
Ale veď je to preplatok. Mám ho uvedený aj na r. 100 a v odd. XV. je odvolávka na r. 100.
Zita5
30.03.06,11:40
Ale veď je to preplatok. Mám ho uvedený aj na r. 100 a v odd. XV. je odvolávka na r. 100.


Ale riadok 100 v odvolávke oddielu XV. sa týka o preplatku na dani z príjmu , ktorú si preddavkovo platila , avšak Tvoja otázka bola ohľadne daňového bonusu a v tom znení som aj odpovedala .

Daňový bonus rieši oddiel XIV. ak Ti má štát doplatiť daňový bonus , tak oddiel XV.nevyplĺňaš !!!!!
pyton
30.03.06,11:47
Zitka, díky za trpezlivosť a polemiku. :) :) :)
Z logiky veci to tak vyplýva, len tá navigácia riadkov ma hodila do oddielu XV.

Dík.
pyton
30.03.06,12:16
Zituš a na riadok 100 mám dať teda 0 ???
Lubica3
30.03.06,12:36
Práve som sa vrátila z DU, bola som tam konzultovať horeuvedený problém, ktorý akosi aj tu každý obchádza, t.j. kam zaradiť príkazné zmluvy. Dole majú kanceláriu pre styk s verejnosťou - tam mi pani jednoznačne tvrdila, že § 6. Tak som išla na 1.poschodie odovzdať nejaké hotové DP a mali tam stolík kontrolóri, ktorí pomáhajú vypĺňať DP - môžete si tipnúť, čo mi jednoznačne povedali, že v žiadnom prípade § 6, ale samozrejme do § 8. Je jasné, že sa budem riadiť kontrolórmi, ale predstavte si, že by som nebola taká otrava, a neoverovala si všetko 2x. Idem sa z toho zjašiť!!!
pyton
30.03.06,12:44
Áno, bude tam 0. Zituš díky za navigáciu.
pyton
30.03.06,12:44
Lubica3, viem si predstaviť tvoje nervy. To si aj prepisovala, či si to zistila predom? Inak, je to logické, že 8.
Lubica3
30.03.06,13:06
Zisťujem to už 3 dni, v diskusii o príkazných zmluvách bolo popísaných toľko názorov, že sa to posudzuje aj ako závislá činnosť atď. Mne išlo o to, preto je to aj v tejto téme, že tu ide o vyplatenie, resp. nevyplatenie daňového bonusu. Samozrejme, keď je to takto, rozhodne to nebudem siliť. Radšej to prerobím. Ďakujem.
Melnick
31.03.06,00:28
Práve som sa vrátila z DU, bola som tam konzultovať horeuvedený problém, ktorý akosi aj tu každý obchádza, t.j. kam zaradiť príkazné zmluvy. Dole majú kanceláriu pre styk s verejnosťou - tam mi pani jednoznačne tvrdila, že § 6. Tak som išla na 1.poschodie odovzdať nejaké hotové DP a mali tam stolík kontrolóri, ktorí pomáhajú vypĺňať DP - môžete si tipnúť, čo mi jednoznačne povedali, že v žiadnom prípade § 6, ale samozrejme do § 8. Je jasné, že sa budem riadiť kontrolórmi, ale predstavte si, že by som nebola taká otrava, a neoverovala si všetko 2x. Idem sa z toho zjašiť!!!


Prepáč Lubica ,ja síce svietim celý deň,ale na porade som cez deň nebola.
Je mi ľúto všetkých,ktorí nemajú platy poslancov,ale ten bonus si cez
príjmy z § 8- určite nemôže uplatniť.
Prajem Vám dnes menej šialený deň,ako čaká na mňa. Včera mi
Simonka/Simonab/ strašne pomohla, ale povedala mi veľkú pravdu:
že priťahujem strašné účtovníctva. Má pravdu.:mee:
Melnick
31.03.06,00:31
Zisťujem to už 3 dni, v diskusii o príkazných zmluvách bolo popísaných toľko názorov, že sa to posudzuje aj ako závislá činnosť atď. Mne išlo o to, preto je to aj v tejto téme, že tu ide o vyplatenie, resp. nevyplatenie daňového bonusu. Samozrejme, keď je to takto, rozhodne to nebudem siliť. Radšej to prerobím. Ďakujem.



Ľubka ,mala si mi veriť ,v príspevku "32" som Ti to písala.:)
shake
01.04.06,17:48
Vie prosím Vás niekto pomôcť???????????
V daňovom priznaní asi som zabudol vyčiarknúť kolónku že si uplatňujem daňový bónus na dieťa a teraz som prišiel o tých 5000 Sk!???
Vopred Vám ďakujem.Prosím!:mee:
Zita5
01.04.06,17:51
Vie prosím Vás niekto pomôcť???????????
V daňovom priznaní asi som zabudol vyčiarknúť kolónku že si uplatňujem daňový bónus na dieťa a teraz som prišiel o tých 5000 Sk!???
Vopred Vám ďakujem.Prosím!:mee:

Treba podať dodatočné daňové priznanie , v prílohe s preukazujúcim dokladom na DB.

To v prípade , že ste tam vobec neuvádzali DB.Inak osobne treba zájsť za správkyňou na DÚ.
Melnick
01.04.06,18:02
Vie prosím Vás niekto pomôcť???????????
V daňovom priznaní asi som zabudol vyčiarknúť kolónku že si uplatňujem daňový bónus na dieťa a teraz som prišiel o tých 5000 Sk!???
Vopred Vám ďakujem.Prosím!:mee:

A doplňujúce potvrdenia potrebné pri vyžiadaní DB
si odovzdal? / rodný list,príp. potvrdenie o návšteve školy/.
shake
01.04.06,18:06
Veľmi pekne Vám ďakujem ale keď za mňa zamestnávateľ podáva daňové priznanie kde mám ísť???? Tiež za správkyňou daní podľa trvalého bydliska?
Vopred diky!
Zita5
01.04.06,18:08
Veľmi pekne Vám ďakujem ale keď za mňa zamestnávateľ podáva daňové priznanie kde mám ísť???? Tiež za správkyňou daní podľa trvalého bydliska?
Vopred diky!

Zamestnávateľ nebol informovaný o uplatnení daňového bonusu , z akého dôvodu ?
shake
01.04.06,18:12
Každý mesiac poberávam daňový bónus na dieťa. To vie aj zamestnávateľ. A ja som nevedel že ešte okrem toho mám nárok na 5000 Sk. Alebo nemám? Už som z toho celkom mimo. Čo mám teraz robiť??????:confused:
Melnick
01.04.06,18:16
Každý mesiac poberávam daňový bónus na dieťa. To vie aj zamestnávateľ. A ja som nevedel že ešte okrem toho mám nárok na 5000 Sk. Alebo nemám? Už som z toho celkom mimo. Čo mám teraz robiť??????:confused:
Na jedno dieťa -5000.-
to je jedno od koho či si ho vyžiadaš formou DP od DÚ,
alebo Ti ho vypláca zamestnávateľ-vždy len 5000.-
/budúci rok to bude iná suma ,toto je suma za r.2005/
Ak Ti ho zamest-teľ vyplácal mesačne,na ďalších 5000.-Sk
nemáš nárok. Jedine ,že by Ti nevyplatil celú sumu, máš
nárok na rozdiel medzi sumou vyplatenou a 5000.-SK:)
Zita5
01.04.06,18:17
Každý mesiac poberávam daňový bónus na dieťa. To vie aj zamestnávateľ. A ja som nevedel že ešte okrem toho mám nárok na 5000 Sk. Alebo nemám? Už som z toho celkom mimo. Čo mám teraz robiť??????:confused:

Ty si nejaký náročný , nie ?:eek: Však ak ho máš vyplácaný zo strany zamestnávateľa , tak je všetko v poriadku , to by bolo proti zákonné si ho žiadať ešte raz .Nie;)
Zita5
01.04.06,18:18
Čo mám teraz robiť??????:confused:[/quote]

Teraz môžeš kľudne spať , pretože svoj nárok si už vyčerpal .:)
shake
01.04.06,18:20
Tak ešte raz. Každý mesiac poberám 400 Sk za jedno dieťa. Teraz sa mi zdá že posledný mesiac to zdvihli na 540 Sk. Za minulý rok som zobral po 400 mesačne. A ešte som mal žiadať aj o tých 5000 Sk.Ale som nepožiadal, to nedostanem automaticky???:confused:
Melnick
01.04.06,18:21
mimotemy Ahoj Zituš, tak sa už zasa naháňame?mimotemy :D :D :D
Zita5
01.04.06,18:22
Tak ešte raz. Každý mesiac poberám 400 Sk za jedno dieťa. Teraz sa mi zdá že posledný mesiac to zdvihli na 540 Sk. Za minulý rok som zobral po 400 mesačne. A ešte som mal žiadať aj o tých 5000 Sk.Ale som nepožiadal, to nedostanem automaticky???:confused:

Ak máš jedno dieťa , tak už nemôžeš žiadať o nič , pretože Ti vyplácal zamesnávateľ.V minulom roku to bolo 8x400 Sk a 4x450 Sk.Celkom 5 000 Sk.
Melnick
01.04.06,18:23
Tak ešte raz. Každý mesiac poberám 400 Sk za jedno dieťa. Teraz sa mi zdá že posledný mesiac to zdvihli na 540 Sk. Za minulý rok som zobral po 400 mesačne. A ešte som mal žiadať aj o tých 5000 Sk.Ale som nepožiadal, to nedostanem automaticky???:confused:

Zamestnávateľ Ti dal to na čo máš nárok.
Na ďalšie korunky nárok nemáš.
Suma 5000.-Sk je na jeden rok na jedno dieťa.:)
Zita5
01.04.06,18:23
mimotemy Ahoj Zituš, tak sa už zasa naháňame?mimotemy :D :D :D

Aspoň sa nenudíme .:pJa relaxujem lebo som nemala veľmo dobrý deň.:D
shake
01.04.06,18:27
Ďakujem Vám ste milý.
Mikolajova
13.04.06,05:24
Ak má zamestnanec nárok na daňový bonus ako to rozúčtujem v PU? Soft mi to dáva ako -2160 311/342 ale ja by som radšej dala 2160 342/311. Viem, že to je v podstate jedno len sa mi jedná ako to dávate Vy.
xena77
19.04.06,09:01
chcem poprosit o radu. Od 12/2005 som na materskej dovolenke. Co musim urobit, aby som dostavala danovy bonus? PRed odchodom na MD som bola zamestnana. Bude mi danovy bonus vyplacat zamestnavatel? Mam ho o to poziadat, alebo sa to robi na konci roka, alebo akou formou?Dakujem.
katkaj
19.04.06,09:22
chcem poprosit o radu. Od 12/2005 som na materskej dovolenke. Co musim urobit, aby som dostavala danovy bonus? PRed odchodom na MD som bola zamestnana. Bude mi danovy bonus vyplacat zamestnavatel? Mam ho o to poziadat, alebo sa to robi na konci roka, alebo akou formou?Dakujem.

Na daňový bonus má nárok daňovník ktorý má v zdaňovacom období príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, prípadne taký istý príjem szčo ale nemôže mať stratu a musí vykázať základ dane. A samozrejme dieťa s ním žije v jednej domácnosti.
Pepa
19.04.06,09:24
chcem poprosit o radu. Od 12/2005 som na materskej dovolenke. Co musim urobit, aby som dostavala danovy bonus? PRed odchodom na MD som bola zamestnana. Bude mi danovy bonus vyplacat zamestnavatel? Mam ho o to poziadat, alebo sa to robi na konci roka, alebo akou formou?Dakujem.
Ak nemáš žiadny zdaniteľný príjem, nemáš nárok na DB. Zamestnávateľ ti ho nemôže priznať. DB by si si mohla uplatniť pri RZ v prípade, ak by tvoj zdaniteľný príjem bol vo výške 1/2 úhrnu min. miezd za rok 2006.
Nechcem byť "zvedavá" - a nemohol by si DB uplatňovať otec dieťaťa?
xena77
19.04.06,09:38
no baby moc ste mi nepomohli. Nacisto osprostievam na tejto materskej. Takze, normalne mi socialka vyplaca materské. Ziadne ine prijmy nemam. Rozmýšľala som aj o tom, že DB bude poberať otec dieťaťa. Lenže, v mojej situácii - keďže chcem požiadať o poberanie MD 37 týždňov ako osamelá matka by mi to asi neprešlo, preto som DB chcela nechať na mojich pleciach.Neviem čo ďalej. Či teda nejako preukázať spoločnú domácnosť s otcom dieťaťa a teda nech si on uplatní DB, alebo radšej zostať pri tej možnosti - osamelá matka a vykašľať sa na DB. Lebo asi by mi neprešlo keby som poberala materské 37 týždňov ako osamelá matka a potom zrazu by som preukazovala spoločnú domácnosť a otec by si žiadal DB...ja neviem, je mi rozumieť?:-)
xena77
19.04.06,09:44
Na daňový bonus má nárok daňovník ktorý má v zdaňovacom období príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, prípadne taký istý príjem szčo ale nemôže mať stratu a musí vykázať základ dane. A samozrejme dieťa s ním žije v jednej domácnosti

to teda znamená, že za rok 2005 som ešte na DB mala nárok, keĎže MD mi trvá od 9.12.2005 a dovtedy som normalne bola zamestnaná ? nikoho som o nič nepožiadala, teda som dostala prd. A teraz v roku 2006 nikde nepracujem, dostávam len materskú a tým pádom na DB nemám nárok? Chápem to správne?
katkaj
19.04.06,09:50
to teda znamená, že za rok 2005 som ešte na DB mala nárok, keĎže MD mi trvá od 9.12.2005 a dovtedy som normalne bola zamestnaná ? nikoho som o nič nepožiadala, teda som dostala prd. A teraz v roku 2006 nikde nepracujem, dostávam len materskú a tým pádom na DB nemám nárok? Chápem to správne?[/quote]

a kedy sa ti narodilo dieťa? Lebo na MD sa nastupuje ešte pred narodením dieťaťa:rolleyes:
xena77
19.04.06,09:53
a kedy sa ti narodilo dieťa? Lebo na MD sa nastupuje ešte pred narodením dieťaťa:rolleyes:[/quote]

jaaaaj, ved jasne, mala sa mi narodila az 28. 1. 2006, takže rok 2005 je pre mňa nepodstatný teda.
Pepa
19.04.06,09:54
no baby moc ste mi nepomohli. Nacisto osprostievam na tejto materskej. Takze, normalne mi socialka vyplaca materské. Ziadne ine prijmy nemam. Rozmýšľala som aj o tom, že DB bude poberať otec dieťaťa. Lenže, v mojej situácii - keďže chcem požiadať o poberanie MD 37 týždňov ako osamelá matka by mi to asi neprešlo, preto som DB chcela nechať na mojich pleciach.Neviem čo ďalej. Či teda nejako preukázať spoločnú domácnosť s otcom dieťaťa a teda nech si on uplatní DB, alebo radšej zostať pri tej možnosti - osamelá matka a vykašľať sa na DB. Lebo asi by mi neprešlo keby som poberala materské 37 týždňov ako osamelá matka a potom zrazu by som preukazovala spoločnú domácnosť a otec by si žiadal DB...ja neviem, je mi rozumieť?:-)
Jasnééé, že je ti rozumieť. Na DB sa vykašli /nateraz/ a po ukončení 37 týždňovej materskej nech si uplatní otec dieťaťa DB - nevidím problém. Nikoho nemusí zaujímať, či ste počas poberanie 37 týždňovej materskej žili alebo nežili spolu a po jej ukončení budete žiť v domácnosti a je to!!!
katkaj
19.04.06,09:55
a kedy sa ti narodilo dieťa? Lebo na MD sa nastupuje ešte pred narodením dieťaťa:rolleyes:
jaaaaj, ved jasne, mala sa mi narodila az 28. 1. 2006, takže rok 2005 je pre mňa nepodstatný teda.[/quote]

Tak v tom prípade je riešenie daňového bonusu za rok 2005 naozaj bezpredmetné :)
xena77
19.04.06,10:01
Jasnééé, že je ti rozumieť. Na DB sa vykašli /nateraz/ a po ukončení 37 týždňovej materskej nech si uplatní otec dieťaťa DB - nevidím problém. Nikoho nemusí zaujímať, či ste počas poberanie 37 týždňovej materskej žili alebo nežili spolu a po jej ukončení budete žiť v domácnosti a je to!!!

nefunguje mi rychla odpoved, neviem preco, tak musim takto.
Oki, som rada, ze vieš o čom hovorím a rozumieš mi, lebo nechcem tu do éteru vytrubovať o čo presne ide. Takže to teda skúsim tak ako hovoríš, požiadam o materské po dobu 3ý týždňov /ved je možné, že sa mi to ani nepodarí, lebo vieme ako je to s SP:-) a potom DB hodím na otca dieťaťa. A vieš mi prosím povedať, čo potom on bude potrebovať k tomu, aby si DB mohol uplatniť? Stačí doniesť zamestnávateľovi rodný lisť dieťaťa a bude mu DB vyplatený aj spätne, alebo až od tej doby kedy o to požiada? TEda až po skončení mojej MD?:-)
Pepa
19.04.06,10:07
nefunguje mi rychla odpoved, neviem preco, tak musim takto.
Oki, som rada, ze vieš o čom hovorím a rozumieš mi, lebo nechcem tu do éteru vytrubovať o čo presne ide. Takže to teda skúsim tak ako hovoríš, požiadam o materské po dobu 3ý týždňov /ved je možné, že sa mi to ani nepodarí, lebo vieme ako je to s SP:-) a potom DB hodím na otca dieťaťa. A vieš mi prosím povedať, čo potom on bude potrebovať k tomu, aby si DB mohol uplatniť? Stačí doniesť zamestnávateľovi rodný lisť dieťaťa a bude mu DB vyplatený aj spätne, alebo až od tej doby kedy o to požiada? TEda až po skončení mojej MD?:-)
Nevidím problém, prečo by ti SP nemala priznať 37 týždňovú materskú /z rodného listu je asi zrejmé, že máte rozdielne bydlisko a ich viac nebude zaujímať/.
Pri uplatnení DB otec dieťaťa podpíše "vyhlásenie" a doloží fotokópiu rodného listu dieťaťa /kde je dúfam zapísaný/.
O DB si požiada po skončení tvojej MD a zamestnávateľ mu ho začne "uplatňovať" od mesiaca, v ktorom oň požiada. Spätne by sa to dalo uplatniť len pri RZ /toto spätne by som neriskovala, aj tak si získala viac pri predĺženej MD ako 540,- SK DB/mesiac/.
Mikolajova
19.04.06,10:10
Poprosím Vás ako účtujete nárok na daňový bonus?
xena77
19.04.06,10:17
Nevidím problém, prečo by ti SP nemala priznať 37 týždňovú materskú /z rodného listu je asi zrejmé, že máte rozdielne bydlisko a ich viac nebude zaujímať/.
Pri uplatnení DB otec dieťaťa podpíše "vyhlásenie" a doloží fotokópiu rodného listu dieťaťa /kde je dúfam zapísaný/.
O DB si požiada po skončení tvojej MD a zamestnávateľ mu ho začne "uplatňovať" od mesiaca, v ktorom oň požiada. Spätne by sa to dalo uplatniť len pri RZ /toto spätne by som neriskovala, aj tak si získala viac pri predĺženej MD ako 540,- SK DB/mesiac/.

Ja dúfam, že mi tú 37 týždňovú materskú SP prizná. Ano, na RL dieťaťa je uvedené rozdielne bydlisko rodičov. Samozrejme, že otec je na RL zapísaný, ináč by bolo asi zbytočné diskutovať o DB, ktorý by si on uplatnil.
Máš pravdu, nebudeme riskovať nič spätne pri RZ, potom sa v tom môžu začať babrať a nerada by som, aby som tú 37 týždňovú materskú musela vracať.
Tweety
19.04.06,10:27
Poprosím Vás ako účtujete nárok na daňový bonus?
Nárok na DB 342/331
xena77
19.04.06,10:28
Nevidím problém, prečo by ti SP nemala priznať 37 týždňovú materskú /z rodného listu je asi zrejmé, že máte rozdielne bydlisko a ich viac nebude zaujímať/.
Pri uplatnení DB otec dieťaťa podpíše "vyhlásenie" a doloží fotokópiu rodného listu dieťaťa /kde je dúfam zapísaný/.
O DB si požiada po skončení tvojej MD a zamestnávateľ mu ho začne "uplatňovať" od mesiaca, v ktorom oň požiada. Spätne by sa to dalo uplatniť len pri RZ /toto spätne by som neriskovala, aj tak si získala viac pri predĺženej MD ako 540,- SK DB/mesiac/.

Ešte tak kúsok mimo témy DB. K tej 37 týždňovej materskej. Mám sa na sociálku obrátiť až po skončení 28 týždňovej materskej, alebo ešte pred skončením? A akým spôsobom o ňu požiadať? Nevieš či majú na to nejaký formulár, alebo? A mám potom informovať nejakým spôsobom zamestnávateľa, aby vedel, že mi nezačne plynút rodičovská dovolenka, ale že trvá MD?
nikto nic? :o
kacena
31.07.06,07:38
Pekne Vás prosím o radu ohľadne vyplácania daňového bonusu. Od zajtra ku nám nastupuje zamestnanec , ktorý bol od začiatku roku 2006 na úrade práce a teraz od 01.08.2006 začína pracovať. Jeho manželka nepracuje nikde , je na predĺženej materskej so zdravotne postihnutým dieťaťom. Majú 4 deti. Tento pán si u mňa podpísal vyhlásenie na nezdaniteľnú časť a uplatnenie daňového bonusu na tieto 4 deti. Chcem sa len spýtať , či pri konečnom ročnom zúčtovaní za rok 2006 bude mať nárok na tento daňový bonus , keď bude zamestaný vlastne len 5 mesiacov a aj to len na minimálnej mzde. Viem , že je to tam nejak obmedzené príjmom, tak by som nechcela aby potom musel vracať späť celý vyplatený bonus. Ďakujem.kacena
Tweety
31.07.06,07:41
Pekne Vás prosím o radu ohľadne vyplácania daňového bonusu. Od zajtra ku nám nastupuje zamestnanec , ktorý bol od začiatku roku 2006 na úrade práce a teraz od 01.08.2006 začína pracovať. Jeho manželka nepracuje nikde , je na predĺženej materskej so zdravotne postihnutým dieťaťom. Majú 4 deti. Tento pán si u mňa podpísal vyhlásenie na nezdaniteľnú časť a uplatnenie daňového bonusu na tieto 4 deti. Chcem sa len spýtať , či pri konečnom ročnom zúčtovaní za rok 2006 bude mať nárok na tento daňový bonus , keď bude zamestaný vlastne len 5 mesiacov a aj to len na minimálnej mzde. Viem , že je to tam nejak obmedzené príjmom, tak by som nechcela aby potom musel vracať späť celý vyplatený bonus. Ďakujem.kacena§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
matafe
31.07.06,07:50
Zamestnanec si môže uplatniť DB za 5 mesiacov. Ak v mesiaci splní podmienku, že jeho zdaniteľný príjem je vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, potom v danom mesiaci má nárok na DB.

Ak zdaniteľný príjem za celý rok >= ako 1/2 minimálnej mzdy t.j. 1/2 * (9*6900 + 3*7???), potom si môže v ročnom zúčtovaní uplatniť DB aj za zvyšné mesiace roka. (§33 ods.9)

Ak zdaniteľný príjem za celý rok < ako 1/2 minimálnej mzdy t.j 1/2 *(9*6900 + 3*7???), potom nárok na už vyplatený DB nestráca. (§33 ods.7)

Výška min.mzdy sa mení k 1.10.2006, zatiaľ nie je známa, preto som zatiaľ použila "cifru" 7???.
abel
01.08.06,08:00
Mám potvrdenie o návšteve strednej školy do 30.6.2006. Zamestnanec mi oznámil, že dieťa ide ďalej do školy, ale zatiaľ nemám žiadne potvrdenie. Mám mu za 7/06 vyplatiť bonus?
Jara
01.08.06,08:30
Ano, máš predsa podpísané vyhlásenie a cez prázdniny má nárok na daňový bonus. Potvrdenie ti donesie v septembri.
abel
01.08.06,08:34
A tí študenti, ktorí skončili v júni, ďalej do školy nejdú ale na ÚP sa idú zaregistrovať až v septembri? Majú rodičia nárok na bonus aj za 7 a 8/06 ?
matafe
01.08.06,09:57
A tí študenti, ktorí skončili v júni, ďalej do školy nejdú ale na ÚP sa idú zaregistrovať až v septembri? Majú rodičia nárok na bonus aj za 7 a 8/06 ?

Ak študent skončí SŠ v júni a počas práznin sa nezaeviduje na úrade práce a nezamestná sa, potom obdobie prázdnin u tohto študenta považuje za sústavnú prípravu na zamestnanie, čiže ide o nezaopatrené dieťa a zamestnanec má nárok na DB na toto dieťa aj počas prázdnin.

Na účely priznania DB pojem nezaopatreného dieťaťa a pojem sústavnej prípravy na zamestnanie definuje zákon o prídavku na dieťa - č.600/2003 Z.z (§3, §4)
zuzana.ger
01.08.06,19:02
môj názor: v postupoch účtovania by ste mala pozrieť definíciu príjmu.
A ak je dotácia daňový príjem,čo podľa mńa by mala byť, tak nevidím problém