cipetka
15.11.13,11:03
Potrebujem poradiť či sa oplatí napadnúť odstúpenie od kúpno predajnej zmluvy RD po viac než troch rokoch
Bola spísaná 27.72010 so zálohov pri podpise zmluvy a prevzatí aj so záložným právom voči PSS čiže kupujúci preberá záložné a vyplatí úver ,s kúpnej ceny sa má odpočítať vyrovnania dlhu plynu a náklady na znovu napojenie a ostatok vyrovnania v splátkach.V zmluve nebolo zakotvené že prepis prebehne až po vyrovnaní a do kedy bude vyrovnanie splnené.Na kataster sa zmluva podala a stala sa účinná dňa 20.5.13 vklad prerušený pre opravu zätočné označenie nehnuteľnosti a označené záložné právo celý dlh v PSS vyrovnaná zaplatená záloha plus splátka zostatok sme sa zržiavali nakoľko sme nevedeli presnú čiastku dlhu plynu čo nám majiteľ presne neudal a niečo sme zadržali na splnenie tohto záväzku ale bohužial predávajúci sa rozhodol už po zrekonštruovaní domu z našej strany na možnosť obývania nakoľko nehnuteľnosť bola v stave neobývatená že vyhlási bankrot a dodatok opráv nám nepodpísal dňa 9.9.13 vyhlásili konkurz a správca nám odoslal odstúpenie od zmluvy do tej doby počas celých troch rokov sa o odstúpenie ani nepokúsili až teraz a ani nás nevyzvali o úplné splnenie tejto zmluvy.RD bol odovzdaný na užívanie po podpise zmluvy zakotvené aj v zmluve a prečo nebol podaný návrh na kataster skor boli vždy nejaké prekážky dlhodobá choroba ťažšieho charakteru a nepodpísania dodatku po zistení chýb zo strany predávajúceho po prepise by sa vyrovnal dlh a keby zostal zostatok tak by sa odovzdal predávajúcemu celé je to nejaké komplikované a nevysvetliteľné zo strany predávajúceho takéhoto postupu pripadá mi to ako obohacovanie sa na úkor druhého hodnota je vyššia tak vyhlásim konkurz ja sa zbavím dlhov a kupujúci ma nezaujíma že o čo prišiel,totiž je tam dlhé mesiace práce nakoľko sa všetky opravy robili svojpomocne.Ešte pridám že v nehnuteľnosti majú trvalý pobyt rodičia so sestrov slobodná matka s dvoma maloletými deťmi nakoľko sa dostali do hmotnej núdze a nemali kde bývať tak sme sa rozhodli tento dom kúpiť aby mali bývanie a po čase by to bolo vhodné aj pre nás keby došlo k najhoršiemu z dovodu mojho zdravotného stavu pri bezbariere.veˇmi by som bola rada keby ste mi poradili či podať napadnutie na odstúpenie od kúpnej zmluvy.Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Chcem doplniť dovod odstúpenia zo strany správcu podľa § 45 ods.1 prvá veta ZoKR -Kúpna cena dohodnutá v zmluve je v zjavnom nepomere so všeobecnou hodnotou prevádzaných Nehnuteľností stanovenej znalcom 24.2009(rok pred uzatvorením zmluvy )Kúpna Zmluva preto predstavuje odporovatený úkon.chcem dodať že kúpna cena dohodnutá na 8200€ a zaplatenie PSS čo predávajúci informoval že je to asi 6600€ preto bola suma určená na 8200€. Znalecký posudok bol na sumu 28 600€ čo nechápem lebo ledva po rekonštrukcii má takú hodnotu.ďakujem za radu
kopretinka
15.11.13,10:06
doplň interpunkciu,to sa nedá čítať.
Mária27
15.11.13,19:41
Aký dôvod uvádzajú pre odstúpenie od zmluvy, je to zo zákona alebo z dohody?
cipetka
18.11.13,14:06
píšu Podľa §45 odst.1 ZoKR
Mária27
28.11.13,19:38
Najhoršie je, že kataster pre nepodstatné veci zastaví celý prevod - tak si presadil zákon .... Bez jeho podpisu dodatok neurobíte, museli by ste žiadať súd o nahradenie vôle, alebo sa súdiť s katastrom...

O odporovateľný právny úkon rozhodne nejde (§ 42a obč. zákonníka), žiaden taký právny úkon ste po podpise zmluvy neurobili. Pri sume platí zmluvná voľnosť.
Druhá veta toho § 45 ods. 1 hovorí, že nemôže odstúpiť od celej zmluvy, teda od predaja ani čiastočne.

Vaša zmluva nadobudla účinnosť asi dňom podpisu (ak tam nie je nejaký odklad ohľadne záložného práva) - obligačná povinnosť mu trvá. Tri roky (§ 47 OZ) platia len vtedy, ak zmluvu schvaľuje nejaký úrad.

Potrebovali by ste dobrého právnika, poriadny rozbor. V každom prípade mu nemôžete darovať zhodnotenie stavby.
cipetka
29.11.13,11:22
Ďakujem pekne už sme sa spojili s právničkou v stredu sa strtneme za všetko vám veľmi pekne ďakujem