Anonym 1919
15.11.13,13:03
Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o radu: Partner jazdí ako šofér z povolania takmer 9 rokov u tej istej spoločnosti. Pri nástupe si dohodli podmienky a to, že základná mzda je 400,- EUR a k tomu prináležia diéty, avšak mzdy im počítajú spôsobom, že za každý odjazdený km má partner 10 centov, celková mesačná suma sa rozdelí na základ ktorý prichádza na účet 1ťsteho a zvyšok (diéty) ktoré prichádzajú na účet 30teho. Mám dve otázky - partner dostáva výplatné pásky len na základnú časť, výšku diét nikdy na papieri nemá, nevidí, nepodpisuje - je to takto správne? Druhá otázka - firma dostala pokutu za to, že zaspal a nevykonal terminovanú prepravu. Tuto pokutu (200,-EUR) mu strhli z diét (ja to viem tak, že diéta sa ako mzda neberie a preto by sa z nej nemalo strhávať) - a keď si pýtal doklad, strčili mu do ruky kopiu faktúry...ale ak sa nemylim, firma si tento doklad zaúčtuje ako náklad a tým si zníži zisk, teda zaplatí menej dane - čo je síce iná téma, ale nemali by tie peniaze strhávať zo základu mzdy a to po častiach, keďže majú základ 400,- EUR?
Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
tictac7
15.11.13,12:11
odhliadnuc od spôsobu a správnosti, či nesprávnosti postupov čo tu popisuješ - aj diéty sú príjmom.
Anonym 1919
15.11.13,15:21
určite ano, netvrdím že to nie je príjem, ale nie je to tak, že zrážky sa môžu vykonávať len zo mzdy a nie z príjmu?
willma
15.11.13,15:26
pokiaľ mi je známe, tak ani exekútor nesmie siahnuť na diéty a cestovné náhrady, takže neviem ....
karinôčka
21.11.13,10:31
Na každú zrážku musí mať zamestnávateľ podpísanú Dohodu o zrážkach, alebo sa mýlim? Bez toho by nemal siahnuť na príjem zamestnanca.
bubkoch
21.11.13,11:07
odkedy ? predkladal som uz vela krat potvrdenie o prijme pre mnohe institucie, a nikdy v tom potvrdeni, a nakoniec ani v rocnom zuctovani danew z prijmu, tam diety neboli ...
Dav
21.11.13,11:42
Uvedený spôsob výpočtu miezd je krásnym príkladom, ako sa "čaruje" u šoférov. Ale keď papier a šofér tvrdia to isté.... A k zrážke zo mzdy: súhlas so zrážkou zo mzdy + zápis zo škodovej komisie, alebo aspoň zápis o spôsobenej škode, ktorá vznikla dňa...., lebo.... Ak spôsobil škodu, je zamestnávateľ oprávnený žiadať náhradu, v prípade nesúhlasu zamestnanca so zrážkou aj súdnou cestou. A zase - prax je taká, že radšej sa dohodnúť, ako súdiť a prísť o robotu.