adri26
15.11.13,14:23
Este koncom roka som poziadala riaditela o kredity. Spravila som si totiz rigoroznu skusku a mala som odpracovanych 5 rokov praxe. Teda som koncom decembra 2012 napisala ziadost. Riaditel neodpovedal. Ekonomka mi vysvetlovala, ze o tie kredity sa ziada 2x do roka, ze vtedy sa priznavaju, takze to chvilu potrva, ale v podstate ze v oktobri by mi mali byt vyplatene spatne a potom uz pravidelne k vyplate.
Nemala som dovod jej neverit. Ale, prisla jesen, znizili mi uvazok, takze som pred Vianocami ratala, ze dostanem aspon tie kredity. No a tento tyzden mi ekonomka povedala, ze riaditel to nepriznal z dovodu nedostatku financii.
Nechapem, ved tie peniaze by mu vratili, pokial viem. A dokonca mam obavu, ci to nie je tak, ze peniaze dostali, ale ze si ich riaditel necha na skolu. Ked som sa obratila na skolsky urad, tam mi povedali, ze oni v ziadostiach maju len cisla, nie mena, takze si nemozem overit, ci na moje meno kredity ziadal. Co mam robit?
Je to vsetko cerstve, hladam informacie a tak chcem ist priamo za riaditelom.
Dakujem za radu.
avalik
15.11.13,14:13
553/2003 Z. z.Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-553

§ 14
Kreditový príplatok

(1) Zamestnancovi, okrem pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, za sústavné prehlbovanie odbornej spôsobilosti akreditovaným celoživotným sústavným vzdelávaním určeným v osobitnom predpise30a) patrí kreditový príplatok mesačne v rámci rozpätia 5 % až 10 % platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf uvedenej v prílohe č. 3. Podmienky poskytovania príplatku v súlade s osobitným predpisom30a) dohodne zamestnávateľ v kolektívnej zmluve alebo ich upraví vo vnútornom predpise. Kreditový príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.

(2) Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi za sústavné prehlbovanie odbornej spôsobilosti profesijným rozvojom v kariérovom systéme podľa osobitného predpisu30b) patrí kreditový príplatok v sume 6 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, a to za každých 30 kreditov získaných podľa podmienok a v lehote určenej osobitným predpisom,30c) najviac však za 60 kreditov získaných podľa podmienok a v lehote určenej osobitným predpisom.30c) Kreditový príplatok zamestnávateľ prizná na dobu platnosti priznaného kreditu podľa osobitného predpisu.30d) Kreditový príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.

(3) Kreditový príplatok podľa odseku 2 zamestnávateľ prizná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec získal potrebný počet kreditov, na dobu platnosti získaných kreditov podľa odseku 2.

(4) Zamestnávateľ kreditový príplatok pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi odoberie alebo zníži, ak

a) uplynie doba podľa odseku 2,

b) pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec uplatní požadovaný počet získaných kreditov30e) na vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.

(5) Pri zmene zamestnávateľa postupuje nový zamestnávateľ pri priznávaní kreditového príplatku pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi podľa odseku 2 a zohľadňuje dobu podľa odseku 2 uplynutú u predchádzajúceho zamestnávateľa.

30b) Zákon č. 317/2009 Z. z.

30c) § 46 a 47 zákona č. 317/2009 Z. z.

30d) § 46 ods. 5 zákona č. 317/2009 Z. z.


317/2009 Z. z.Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317

§ 47a
Priznávanie a uznávanie kreditov

(5) Kredity za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka priznáva riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia, ktorý vydá pedagogickému zamestnancovi s najmenej trojročnou pedagogickou praxou alebo odbornému zamestnancovi s najmenej trojročnou odbornou praxou osvedčenie o získaní 60 kreditov; osvedčenie sa vydáva osobitne pre každý druh vykonanej skúšky.

(7) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec predloží osvedčenie podľa odsekov 1 až 5 riaditeľovi školy alebo riaditeľovi školského zariadenia; riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia predloží osvedčenie zriaďovateľovi.

(8) Akreditačná rada, riaditeľ školy, riaditeľ školského zariadenia alebo zriaďovateľ vydá pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi osvedčenie o priznaní kreditov podľa odsekov 2 až 6, ktoré obsahuje najmä

a) určenie aktivity, za ktorú sa kredity priznávajú,

b) počet priznaných kreditov,

c) dátum priznania kreditov.

(9) Ak akreditačná rada, riaditeľ školy, riaditeľ školského zariadenia alebo zriaďovateľ neprizná kredity podľa odsekov 2 až 6 a nevydá osvedčenie podľa odseku 8, vystaví o tom písomné vyjadrenie s odôvodnením.



§ 47b

(1) Proti nepriznaniu kreditov alebo neuznaniu kreditov riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia podľa § 47a môže pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec podať sťažnosť do 15 dní od doručenia písomného vyjadrenia o nepriznaní kreditov alebo o neuznaní kreditov. Na preskúmanie sťažností je

a) príslušné Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pre stredné zdravotnícke školy,

b) príslušné Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pre stredné školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti,

c) príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve,53) pre školy alebo školské zariadenia, ktoré sa nachádzajú v jeho územnej pôsobnosti, okrem škôl podľa písmen a) a b).

(3) Na preskúmanie sťažností proti nepriznaniu kreditov poskytovateľom alebo akreditačnou radou je príslušné ministerstvo. Sťažnosť možno podať do 15 dní od doručenia písomného vyjadrenia o nepriznaní kreditov.

(4) Ak tento zákon nestanovuje inak, na konanie o sťažnosti podľa odsekov 1 až 3 sa vzťahuje osobitný predpis.60a)
adri26
15.11.13,14:27
dakujem, toto vsetko viem...a u nas na skole je taka situacia, ze vsetko sa berie benevolentne, takze ked mi hned neprisiel od riaditela papier, tak som to brala tak, ze s tym suhlasi a dalej som to neriesila. Ekonomka ma stale uistovala, ze je to ok, ze peniaze pridu...
Len neviem, na koho sa mozem obratit a ako to mozem zistit, ci tie kredity nepobera skola na seba...
avalik
15.11.13,14:40
1. upozorni riaditela listom, ze ti doteraz nepriznal kredity ... s uvedenim, kedy si predlozila ziadost (dufam, ze mas potvrdene prevzatie ziadosti)
2. stazuj sa na riaditela u zriadovatela skoly a ziadaj dodrzanie zakona