laguna
21.03.06,20:08
Zdravim vsetkych učtovnikov v nasadeni :-) Chcem sa len spytat jednu rychlu radu. Môže si dańovnik v Ju, ked používa auto odložiť odpis za rok 2005 až na rok 2006??? Napr. za rok 05 mu vychadza strata, moze zacat odpisovat az v roku 06??

A ako je to u leasingu? musim odpisovat presne pocas splacania, alebo moze odlozit odpis o rok?

Dakujem, v zakone o dani z prijmu som nasiel zatial len to, ze danovnik moze prerusit odpisovanie na jedno zdanovacie obdobie pokial nema uplatnene pausalne vydavky.
Manual
21.03.06,21:17
Zdravim vsetkych učtovnikov v nasadeni :-) Chcem sa len spytat jednu rychlu radu. Môže si dańovnik v Ju, ked používa auto odložiť odpis za rok 2005 až na rok 2006??? Napr. za rok 05 mu vychadza strata, moze zacat odpisovat az v roku 06??

A ako je to u leasingu? musim odpisovat presne pocas splacania, alebo moze odlozit odpis o rok?

Dakujem, v zakone o dani z prijmu som nasiel zatial len to, ze danovnik moze prerusit odpisovanie na jedno zdanovacie obdobie pokial nema uplatnene pausalne vydavky.
Ano môže prerušiť odpis buď na jedno alebo na viac zdaňovacích období ako potrebuje. U auta na lízing musí auto odpísať po dobu splácania lízingu.
Pekný večer...:)
laguna
21.03.06,21:27
Dakujem, čiže ak auto zakupil v roku 2005, môže ho začať odpisovať až v 2006 ak to spravne chapem. Čo sa tyka leasingu, toto nieje možne.
Manual
21.03.06,21:31
Dakujem, čiže ak auto zakupil v roku 2005, môže ho začať odpisovať až v 2006 ak to spravne chapem. Čo sa tyka leasingu, toto nieje možne. Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...:)
Len v karte DM treba uviesť že odpis je prerušený, alebo neuplatnený, záleží aký SW používaš a čo tam píše.:)
laguna
21.03.06,21:32
Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...:)

dakujem este raz :) ste mi pomohli. Skoda ze to neni mozne na leasingu, bude tam strata co uz.
laguna
21.03.06,23:44
este aby sme sa spravne rozumeli :) ide o odpisy v JU cize danove, cize z danoveho zakladu odrata odpis nie v r. 05 ale 06 je to tak spravne? :)
Mary_
22.03.06,01:43
Prerusenie odpisov je mozne i pri vedeni jednoducheho uctovnictva, nerozlisuje sa forma uctovnictva, ide o danove odpisy. Pri lizingu je to ine, tam sa musi predmet lizingu odpisat pocas trvania lizingovej zmluvy.
Manual
22.03.06,06:15
este aby sme sa spravne rozumeli :) ide o odpisy v JU cize danove, cize z danoveho zakladu odrata odpis nie v r. 05 ale 06 je to tak spravne? :)
Ano, chápeš to dobre
Jozef I
22.03.06,07:19
Mám inak dojem, ze som cital vysvetlenie k zakonu a tam bolo napisane, ze dopisovanie sa môze prerusit. A to znamena ze v prvom roku sa nejedna o prerusenie, ale o nezaradenie do majetku, resp do uzivania. Cize ak bolo auto kupene v roku 2005, tak podla môjho nazoru prerusit odpisovanie nie je mozne. Az v nasledujucom roku sa mozem rozhodnut ci odpisovat alebo nie. Ale nie som si isty ?! :confused:

Ale v JU to asi bude jedno. Proste sa nezauctuje odpis tak ci tak.
alušik
22.03.06,07:46
Jozef, nemyslím si. Predsa protokol o zaradení IM urobíš na začiatku, keď auto, stroj a pod. kúpiš a reálne zaradíš do používania a aj používaš.
JAJA11
22.03.06,07:53
Jozef, nemyslím si. Predsa protokol o zaradení IM urobíš na začiatku, keď auto, stroj a pod. kúpiš a reálne zaradíš do používania a aj používaš.

Aj ja som bola na školení, kde tvrdili, že sa prvý rok musí odpísať a až potom sa môže prerušiť, ale na posledných školeniach už jednoznačne tvrdili, že sa môže prerušiť aj v prvom roku. :rolleyes:
DARGO
22.03.06,09:31
Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...:)
Len v karte DM treba uviesť že odpis je prerušený, alebo neuplatnený, záleží aký SW používaš a čo tam píše.:)

Ahojte chcem sa len pripojiť ak mám IM zaradený v roku 2005 a nechcem uplatniť odpis /pomerne vysoká suma/ a tento sa v roku 2006 - január predal, budem môcť odpis z roku 2005 uplatniť v r. 2006, ak už nie je v majetku. Ď.:o
alušik
22.03.06,09:42
Pri predaji v r.2006 Ti ide do nákladov zostatková cena predaného majetku, nie odpis!!!
Takže keď v roku 2005 bolo odpisovanie prerušené, zostatková cena je vyššia a celá ide do nákladov.;)
DARGO
22.03.06,10:03
Pri predaji v r.2006 Ti ide do nákladov zostatková cena predaného majetku, nie odpis!!!
Takže keď v roku 2005 bolo odpisovanie prerušené, zostatková cena je vyššia a celá ide do nákladov.;)
Ďakujem, inak mala by som už vypnúť.:D
laguna
22.03.06,10:41
Tak ja tie odpisy presuniem az od roku 2006, snad to bude dobreee, inak ma porazi :D
Yvvetta
22.03.06,11:27
Neboj Laguna bude to dobre.
V roku 2005 neuplatníš si odpis a keď v r. 2006 predáš majetok opäť nebudeš mať odpis, ale do nákladov dáš zostatkovú cenu.
laguna
22.03.06,11:28
Yvett, ten majetok sa nebude predavat v r. 06 :-) to tu hodil niekto iny :) bude v používani nadalej
miriza
25.03.08,14:31
Stále platí to, že si môžem odložiť odpis majetku na budúci rok, keď ho tento rok nepotrebujem, aby sme sa nedostali do straty? Sú tu príspevky z roku 2006, tak neviem či to ešte platí.
Zoltán Kovács
25.03.08,14:38
Stále platí to, že si môžem odložiť odpis majetku na budúci rok, keď ho tento rok nepotrebujem, aby sme sa nedostali do straty? Sú tu príspevky z roku 2006, tak neviem či to ešte platí.

Platí
miriza
25.03.08,14:40
Tak to som veľmi rada.
Ď.
GabrielaCH
25.03.08,15:55
prosím Vás, ako postupuje živnostník, ktorý si kúpil auto na leasing v roku 2007 a kedže je v tomto roku v strate, nechce si uplatniť odpisy do výdavkov.
Môže tak urobiť v prvom roku odpisovania a za ďalšie- môže tak urobiť ak má auto na leasing?

Ď.:confused:
azla
25.03.08,16:02
prosím Vás, ako postupuje živnostník, ktorý si kúpil auto na leasing v roku 2007 a kedže je v tomto roku v strate, nechce si uplatniť odpisy do výdavkov.
Môže tak urobiť v prvom roku odpisovania a za ďalšie- môže tak urobiť ak má auto na leasing?

Ď.:confused:

Nie nemôže, pri leasingu sa daňové odpisy neprerušuju.
natalycom
25.03.08,19:34
...ked uz sme pri leasingu a strate ... nemoze ich dat FO do nedanovych nakladov??? ...to je asi pekna blbost, ale tiez by sme nechceli byt v strate a mame z toho hlavu v smutku.
natalycom
25.03.08,19:37
je tu niekto na otazku hore?? prosim a dakujem :-)
Zoltán Kovács
25.03.08,19:46
...ked uz sme pri leasingu a strate ... nemoze ich dat FO do nedanovych nakladov??? ...to je asi pekna blbost, ale tiez by sme nechceli byt v strate a mame z toho hlavu v smutku.


Splátky môžeš účtovať ako nedaňové ale odpisy z istiny musíš rátať do výdavkov.


Len takmimotemy Prečo sa bojíte straty? Ja by som skákal 2 m od radosti, keby som mal po 15 rokoch aspoň jeden rok stratu.
natalycom
25.03.08,19:49
Ked potrebujes predkladat vykazy banke a chces nejaky uver, tak ta strata nie je az taka lichotiva :-(

Kazdopadne dakujem za informáciu.
Zoltán Kovács
25.03.08,19:50
Ked potrebujes predkladat vykazy banke a chces nejaky uver, tak ta strata nie je az taka lichotiva :-(

Kazdopadne dakujem za informáciu.

Je to skreslovanie výsledkov podnikania. Môj názor.
natalycom
25.03.08,19:53
Súhlasím. Nie je to moje účto, takže sa snažím splniť želania :-))
natalycom
25.03.08,19:54
...ale keď už sme pri tom. Keď si uplatňoval splátky v roku 2006 ako daňové, ako by odôvodnil rok 2007 ako nedaňové?
Zoltán Kovács
25.03.08,19:56
...ale keď už sme pri tom. Keď si uplatňoval splátky v roku 2006 ako daňové, ako by odôvodnil rok 2007 ako nedaňové?

Treba sa spýtať toho podnikateľa.

Ja účtovníctvo nespracovávam podľa želania, alebo podľa litery zákona.
natalycom
25.03.08,19:58
to sa snažím aj ja, len niekedy je ťažké vysvetliť, že inak sa to proste neda.

každopádne dakájem
Heni
29.03.08,08:37
je nejaký háčik pri prerušení odpisov, ked sa jedná o posledný rok odpisovania?
rozumiem tomu dobre?: do výkazu MaZ mi majetok ide v zost. účtovnej cene - tá už bude nulová /lebo ide o posl. rok/, len odpisy zaúčtujem až v nasledujúcom roku, preto že som prerušila odpisovanie...:confused:
Heni
29.03.08,10:25
dakujem Zoli.
a je to tak aj pri budove? zaradená bola v decembri v roku 2004 - neviem, či si uplatňovali odpisy, či prerušovali, karta DHM je prázdna, ale do výkazu MaZ mi aj tak vstupuje do majetku účtovná zostatková cena, však?
OC mínus odpis za rok 2004, 2005, 2006.
ešte - za rok 2004 beriem celoročný odpis, či len za 1 mes.?
Zoltán Kovács
29.03.08,10:30
dakujem Zoli.
a je to tak aj pri budove? zaradená bola v decembri v roku 2004 - neviem, či si uplatňovali odpisy, či prerušovali, karta DHM je prázdna, ale do výkazu MaZ mi aj tak vstupuje do majetku účtovná zostatková cena, však?
OC mínus odpis za rok 2004, 2005, 2006.
ešte - za rok 2004 beriem celoročný odpis, či len za 1 mes.?

Účtovný odpis sa počíta na mesiace v roku.
juulyy
24.10.08,10:30
Dobry den,

Vsetkych zdravim
Mam otazku na poradakov, kde by som nasla presne v zakonoch zmienku o tom, ze majetok obstarany na leasing sa nesmie prerusit v odpisovani.
Prebrala som uctovnictvo. a predchadzaujuca uctovnicka tak urobila.
Budem s nou tie veci chciet prebrat, a chcem mat tuto vec nastudovanu, ked s nou pridem do konfrotnacie.

Neviem ci tam nahodou nejde o porusenie uctovnych prepisov, a ci to nema vplyv aj na predchadzajuce odpisy. Ale jedna vec je si to mysliet, lebo mi to niekto povedal. a druha ..byt si ista tymito vecami..
Dakujem vopred velmi pekne.
Tweety
24.10.08,10:32
Dobry den,

Vsetkych zdravim
Mam otazku na poradakov, kde by som nasla presne v zakonoch zmienku o tom, ze majetok obstarany na leasing sa nesmie prerusit v odpisovani.
Prebrala som uctovnictvo. a predchadzaujuca uctovnicka tak urobila.
Budem s nou tie veci chciet prebrat, a chcem mat tuto vec nastudovanu, ked s nou pridem do konfrotnacie.

Neviem ci tam nahodou nejde o porusenie uctovnych prepisov, a ci to nema vplyv aj na predchadzajuce odpisy. Ale jedna vec je si to mysliet, lebo mi to niekto povedal. a druha ..byt si ista tymito vecami..
Dakujem vopred velmi pekne.
§ 26 Zákon o dani z príjmu
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.
JAJA11
24.10.08,10:48
Dobry den,

Vsetkych zdravim
Mam otazku na poradakov, kde by som nasla presne v zakonoch zmienku o tom, ze majetok obstarany na leasing sa nesmie prerusit v odpisovani.
Prebrala som uctovnictvo. a predchadzaujuca uctovnicka tak urobila.
Budem s nou tie veci chciet prebrat, a chcem mat tuto vec nastudovanu, ked s nou pridem do konfrotnacie.

Neviem ci tam nahodou nejde o porusenie uctovnych prepisov, a ci to nema vplyv aj na predchadzajuce odpisy. Ale jedna vec je si to mysliet, lebo mi to niekto povedal. a druha ..byt si ista tymito vecami..
Dakujem vopred velmi pekne.

Myslím, že ak predchádzajúca účtovníčka prerušila odpisy, tieto si už nemôžete uplatniť - ako keby sa o ne prišlo, lebo v čase keď mali byť uplatnené sa neuplatnili - účtovne predpokladám, že boli urobené. Uplatnené odpisy, ak boli v správnej výške by mali byť v poriadku.
ekonella
12.01.09,08:41
Prosím, vie mi niekto napísať aká ZC hmotného majetku pri prerušení odpisovania sa uvádza do výkazu o majetku a záväzkoch? Nenašla som jednoznačnú odpoveď.
zuhl
18.01.09,14:03
Ahojte, ak som prerušila všetky odpisy v roku 2007, môžem aj rok ďalší?
A druhá otázka, môže sa len časť pozastaviť alebo všetky?
Ďakujem.
Zita5
18.01.09,15:10
Ahojte, ak som prerušila všetky odpisy v roku 2007, môžem aj rok ďalší?
A druhá otázka, môže sa len časť pozastaviť alebo všetky?
Ďakujem.


1. Môžeš aj v ďalšom roku
2. Nerozumiem otázke .


Zákon o dani z príjmu
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
zuhl
18.01.09,15:13
Zitka, myslela som, že nikde v zákone nie je presne napísané, že keď má 10 majetkov, či môže pozastaviť len napr. 3.
Zita5
18.01.09,15:17
Zitka, myslela som, že nikde v zákone nie je presne napísané, že keď má 10 majetkov, či môže pozastaviť len napr. 3.

Prerušiť odpisovanie môžeš komplet na všetok dlhodobý majetok , ak to SZČO vyhovuje , alebo len vybraný druh dlhodobého majetku .Ak pracuješ v ALFE , v každej položke DM máš kolonku ..pozastaviť odpisovanie v roku xxx .

Pozor na dlhodobý majetok , ktorý je na lízing.
Janurka
20.01.09,22:48
Zdravím, prosím o potvrdenie: podľa zák. o DzP je možné uplatniť prerušenie odpisov od r. 2000. Mám takýto prípad - IM zakúpený v r. 2002, do používania zaradený v r. 2005, doteraz neodpisovaný. Za rok 2008 potrebujeme znížiť ZD, to znamená, že môžem uplatniť odpis ako v prvom roku odpisovania. Keďže ide o značnú sumu, radšej si to chcem overiť, aj keď zo znenia zákona a prečítaných príspevkov som si takmer istá, ale čert nikdy nespí. Ide o JÚ. Ďakujem.
popoka34
18.02.09,11:00
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
dzakova
19.02.09,13:12
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť, ak som prerušila odpisovanie počas leasingu v roku 2007, dá sa to v roku 2008 dať doporiadku? Je ešte iná možnosť napraviť chybu?
Ďakujem
azla
19.02.09,13:43
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť, ak som prerušila odpisovanie počas leasingu v roku 2007, dá sa to v roku 2008 dať doporiadku? Je ešte iná možnosť napraviť chybu?
Ďakujem

Daňové odpisy počas leasingu sa nemôžu prerušiť. Predmet leasingu sa odpíše počas doby trvania prenájmu do výšky 100% istiny.
Odpis, ktorý Vám "prináležal" v r. 2007 si môžte uplatniť za rok 2007 iba podaním DDP k danému zdaňovaciemu obdobiu, alebo ho považovať za prepadnutý.
V každom roku prenájmu si môžte uplatniť iba rovnomernú alikvotnú čiastku z istiny.
7lienka
20.02.09,09:40
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem


Aj ja hľadám odpoveď na túto otázku.
Ako teda urobím tie účtovné odpisy, keď chcen prerušiť daňové?

Skúšali ste to už niekto?
Manual
20.02.09,14:55
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Nijako tam sa nič neuvádza. Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Toto rovnítko medzi DO a UO často nevyjadruje skutočné opotrebovanie DHM. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? Na karte DHM, kde sa mi zobrazia? V karte DHM, tieto UO nikde nevstupujú. Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
Daňový odpis na ktorý mám nárok rieši Zákon o DzP. Podľa toho aký DHM kúpim, tak ho zaradím do príslušnej odpisovej skupiny. Tieto DO zaúčtujem rámci uzáv. operácii ako VOZD. Ak má firma zisk nízky, nemusí v danom roku odpis uplatniť a na karte DHM preruší daňové odpisovanie a odpis si uplatní v ďalšom roku = neprepadne mu, keď bude mať zisk vyšší.
Účtovné odpisy vyjadrujú fyzické ale aj morálne opotrebovanie DHM. Napríklad nejaký stroj sa daňovo odpisuje 4 roky. Ale firma tento stroj bude využívať napr. len na 30%, nebude naplno vyťažený, tak si stanoví, že ho účtovne odpíše napr. za 7 rokov. Zostatková hodnota DHM sa premieta do Výkazu o majetku a záväzkoch na základe účtovných odpisov.
To, že daňové odpisovanie prerušíš, účtovne daný stroj odpisuješ pravidelne počas napr. tu uvedených 7 rokov, lebo ho stále využívaš.
Aj modro v texte
7lienka
20.02.09,21:14
Ďakujem
Takže si len bokom spravím karty účtovných odpisov? Dobre som to pochopila?
Manual
21.02.09,05:15
Ďakujem
Takže si len bokom spravím karty účtovných odpisov? Dobre som to pochopila?
Ano, ale maj to spolu s kartou DHM.
7lienka
22.02.09,19:15
Ano, ale maj to spolu s kartou DHM.

Dík.
Robiš tie účtovné odpisy aj staršiemu majetku?
Myslím, napr. auto kúpené 2005, tým,že boli prerušené DO tak majú odpisovať ešte 2 roky. Tak teraz im urobím kartu UO spätne?
lenkam68
22.02.09,20:21
Nie je potrebné spätne prepočítavať UO už odpisovaného majetku, len za rok 2008 prehodnoť mieru opotrebenia a podľa toho si zostav odpisový plán. Tiež som veľmi dlho študovala odpisy.
7lienka
23.02.09,07:55
Nie je potrebné spätne prepočítavať UO už odpisovaného majetku, len za rok 2008 prehodnoť mieru opotrebenia a podľa toho si zostav odpisový plán. Tiež som veľmi dlho študovala odpisy.

ďakujem Ti
už sa mi z toho točí hlava. Z JU spravia guláš.....
Adriane
02.03.09,13:42
Ahojte. Idem robiť JU jednej autoškole, ktorá má 4 autá na lízing a 1 trenažér na lízing, avšak vo výkazoch z predchádzajúceho roka, ktoré im robila iná účtovníčka, nikde neevidujú dlhodobý majetok, proste akokeby ho nezaradili, takže zrejme ani nerobili odpisy. Je tam s ňou komunikačný problém, ani nemám karty majetku. Mám im to zaradiť do majetku a môžem ja teraz za rok 2008 uplatniť daňové odpisy? Vďaka za odpoveď.
Adriane
03.03.09,09:21
Ahojte. Idem robiť JU jednej autoškole, ktorá má 4 autá na lízing a 1 trenažér na lízing, avšak vo výkazoch z predchádzajúceho roka, ktoré im robila iná účtovníčka, nikde neevidujú dlhodobý majetok, proste akokeby ho nezaradili, takže zrejme ani nerobili odpisy. Je tam s ňou komunikačný problém, ani nemám karty majetku. Mám im to zaradiť do majetku a môžem ja teraz za rok 2008 uplatniť daňové odpisy? Vďaka za odpoveď.

Prosím,poradí mi niekto?
JAJA11
03.03.09,09:38
Prosím,poradí mi niekto?

Treba pozrieť výkaz o majetku a záväzkoch - tam by malo byť vidieť aký majetok majú v evidencii - a podľa toho zistíte či zaevidovali majetok alebo nie a či ho odpisovali. :rolleyes: Ak nie, treba opraviť chybu v účtovníctve, majetok zaevidovať v tomto roku a aj odpisovať. Bohužiaľ o odpisy z predchádzajúceho roku sa už prišlo, prípadne je treba spraviť dodatočné daňové priznanie. Pri lízingu nie je možné odpisy prerušiť. :rolleyes:
Adriane
03.03.09,13:56
Ďakujem Jaja za odpoveď. Ja som do tých výkazov pozerala, žiaľ, nemajú tam nič, ale to som potrebovala vedieť,či to môžem v roku 2008 zaradiť a urobiť odpis. Takže ešte raz ďakujem, veľmi si mi pomohla.
JAJA11
03.03.09,14:12
Ďakujem Jaja za odpoveď. Ja som do tých výkazov pozerala, žiaľ, nemajú tam nič, ale to som potrebovala vedieť,či to môžem v roku 2008 zaradiť a urobiť odpis. Takže ešte raz ďakujem, veľmi si mi pomohla.

Ale ak o tom neúčtovali v roku 2007, stálo by za zváženie, či nepodať dodatočné daňové priznanie za rok 2007. Pravdaže závisí to od toho, aký vysoký mali daňový základ a koľko by im to prinieslo. :rolleyes:
Adriane
04.03.09,09:49
Toto ja riešiť nebudem. Aj tak im za rok 2007 nevyšla žiadna daň k úhrade. Ale vďaka za tip.
JAJA11
04.03.09,09:56
Toto ja riešiť nebudem. Aj tak im za rok 2007 nevyšla žiadna daň k úhrade. Ale vďaka za tip.

To je jasné, v tomto prípade to je úplne zbytočné :)
latka
05.03.09,12:24
Dobrý den, chcem sa opýtať ak spoločnost je vo veľkej strate a nechce si uplatniť žiadne odpisy, t.j. daňové, tak automaticky musí účtovať o odloženej dan. pohľadávke z titulu rozdielu UO a DO???? dakujem
azla
05.03.09,12:37
Dobrý den, chcem sa opýtať ak spoločnost je vo veľkej strate a nechce si uplatniť žiadne odpisy, t.j. daňové, tak automaticky musí účtovať o odloženej dan. pohľadávke z titulu rozdielu UO a DO???? dakujem

Povinnosť účtovať o odloženej dani majú iba účtovné jednotky s povinnosťou auditu.
latka
06.03.09,09:20
Povinnosť účtovať o odloženej dani majú iba účtovné jednotky s povinnosťou auditu.
Takže ak mame rozdiel medzi učtovnými a daňovými odpismi nemusíme účtovať o odloženej dani, nemáme povinnosť auditu.
Zuzanak1
06.03.09,09:40
Ahojte, z prečítaného som zistila, čo som potrebovala, len sa chcem utvrdiť : prerušiť-posunúť daňové odpisy môžem na viac rokov ? neobmedzene ? ďakujem.
lutka
07.03.09,19:37
Ahojte,ja som tiež prerušila daňové odpisy auta jeden rok,máme rozdielne daňové a účtovné odpisy. V roku 2008 sa auto predalo, účtovne je nie doodpisované a ani daňovo. Teda viem,že do nákladov zaúčtujem celú zostatkovú účtovnú hodnotu auta. A teraz čo s tou daňovou, tam mám viac o ten jeden rok prerušenia. Dám ten rozdiel do položiek odpočítateľných od základu dane v daňovom priznaní? Ďakujem.
azla
07.03.09,20:16
Ahojte, z prečítaného som zistila, čo som potrebovala, len sa chcem utvrdiť : prerušiť-posunúť daňové odpisy môžem na viac rokov ? neobmedzene ? ďakujem.

Prerušiť daňové odpisy (okrem nehmotný majetok, leasing) môže daňovník
- na jedno zdaňovacie obdobie
- aj na viac zdaňovacích období (viac= >1); nie je tam obmedzenie.
azla
07.03.09,20:21
Ahojte,ja som tiež prerušila daňové odpisy auta jeden rok,máme rozdielne daňové a účtovné odpisy. V roku 2008 sa auto predalo, účtovne je nie doodpisované a ani daňovo. Teda viem,že do nákladov zaúčtujem celú zostatkovú účtovnú hodnotu auta. A teraz čo s tou daňovou, tam mám viac o ten jeden rok prerušenia. Dám ten rozdiel do položiek odpočítateľných od základu dane v daňovom priznaní? Ďakujem.

Ak DZC > UZC ....rozdiel je položka znížujúca základ dane. ....r. 290 DP
Zuzanak1
09.03.09,11:13
Prerušiť daňové odpisy (okrem nehmotný majetok, leasing) môže daňovník
- na jedno zdaňovacie obdobie
- aj na viac zdaňovacích období (viac= >1); nie je tam obmedzenie.
ďakujem.