Sarlotka
16.11.13,01:09
Dobrý deň,

akým spôsobom riesite neprevzate tovaru na dobierku z pohladu DPH a vystavenych fa?

Priklad:
1. pride objednavka cez eshop, tovar je poslany prostrednictvom posty na dobierku, dobierka sa vrati , bola vystavena faktura a odvedena dan v DPH za január ... dobierka sa vratila az vo februari po podani DPH

otazka: Ide o naplnenie §25 a je mozne vystavit dobropis (doslo k dodaniu tovaru? resp. dodanie je pravo nakladat s tovarom a to vzniklo odoslanim na poste ? ale skor by som povedala ze az zaplatenim kupnej ceny a k tomu neprislo nakolko dobierka uhradena nebola?)
faktura sa vobec nemala vystavovat , nakolko nedoslo k dodaniu tovaru? a je potrebne podat dodatocne DP k DPH a vystavit storno faktury (aj ked taky pojem v zakone nie je)?

2. V pripade platieb predom, ak sa vystavi faktura z mojho pohladu faktura vystavena nemala byt nakolko k dodavke tovaru neprislo (ano mala byt vystavena zalohova faktura ale aplikacia eshopu zasiela zakaznikom hned fakturu) v tomto pripade sa urobi storno fa? ide o situacie podobne ako ked sa robi oprava v uctovnictve napr. chybna fakturacia v nizsej sume a je potrebne podat DDP?

3. no a potom by ma este zaujimalo kam zaradit tieto fa v KV v cleneni na fakturaciu pre napr. obcana a pre sro...

Dakujem.
Rozalka
16.11.13,17:02
Samozrejme, ak bol tovar vrátený, ide o opravu dodania. Na vystavenie faktúr máš 15 dní, pošta drží dobierku 18 dní, budeš mať isto aj nejaké presuny.

Čo sa týka KV, fakturácia pre iné ako zdaniteľné osoby (čiže pre občanov), bude v jednom chumli v časti D2 (vrátane opráv takýchto dodaní), ale toto ti určite porieši softvér.
Dáša_
16.11.13,17:22
ale sw bude niekto musieť povedať jednoznačné pravidlá... a pri zadávaní rozhodnúť, čo je čo. To len tak na okraj, nerada počujem také zjednodušenie, že to vyrieši sw, nič v zlom
Rozalka
16.11.13,18:06
Ja len toľko, že môj manžel tiež programuje (a už sa tomu intenzívne venuje) a veľmi dobre viem, že to nie je len o jednom gombíku, už teraz máme z výkazu nočné mory
Sarlotka
16.11.13,19:29
rozalka, nerozumiem odpovedi, mám na mysli :
1. poslem tovar na dobierku(vramci zasielky je faktura), zakaznik uhradi dobierku, prevezme tovar , peniaze sro pridu na ucet od posty ale zakaznikovi sa nepaci tovar vrati mi ho , ja vystavim dobropis vtedy mi to ide do riadkov -26 a -27 a zaroven mu vratim peniaze na ucet ktory mi uvedie ....
2. poslem tovar ale zakaznik si ani zakazku neprevezme (zial nerozumiem preco ale cim dalej castejsie sa tieto situacie stavaju, sro je samozrejme v strate z tohto obchodu nakolko postovne zaplatit sro musela) vtedy mi to ide do r. -26 a - 27 alebo by to malo ist do r. 3 minusom a ma ist o storno faktury a oprava sa musi uskutocnit v tom istom zdanovacom obdobi?
Sarlotka
16.11.13,19:30
dakujem aj za odpoved k KV bola som aj na skoleni a tam veru jednoznacne odpovede neodzneli...pozdravujem aj manzela :)
Rozalka
16.11.13,22:14
Samozrejme, oprava musí ísť do toho zdaňovacieho obdobia, kedy došlo k vráteniu tovaru.
Sarlotka
16.11.13,22:31
no a na skoleni hovorili, ze neprevzata dobierka znamena naplneny paragraf §25 - doslo k zrusenie dodavky.... a ze sa moze vystavit dobropis a pojde to do zdanovacieho obdobia kedy sa na danu skutocnost doslo (riadky -.26,-27DPH) .. tiez som doteraz mala za to, ze to takto nie je mozne a preto sa pytam ako sa s neprevatymi dobierkami vysporiadavate vramci DPH....
Rozalka
17.11.13,06:41
Veď aj ja o tom píšem, zrušenie dodávky a vrátenie tovaru je to isté
Sarlotka
17.11.13,10:38
aha zle som pochopila odpoved, dakujem za utvrdenie...