Jarka Kanašová
16.11.13,10:39
Dobry den, potrebujem poradit, som 4 roky rozvedena, dva tyzdne pred vyprsanim tretieho roka moj ex podal navrh na sud a vyplatenie z bytu... zijem v nom s tromi detmi a vnuckou, druzstevny byt sme si kupili spolocne pocas manzelstva.. za vtednajsich 25 tisic sk. Byt nie je este odkupeny, patri stale OSBD, no jeho aj moja pravnicka ma nutia cim skor ho odkupit, lebo ho budem vraj musiet vyplatit tak ci tak..Moj ex zije aj pracuje dlhodobo v zahranici , no teraz chce, aby som mu vyplatila 25 tisic EU, to akoze polovica z bytu.. ja pracujem v Rakusku ako opatrovatelka, cize mne ziadna banka neda uver... som zufala, bojim sa, ze budem musiet byt predat a smojimi detmi , jednou este neplnoletou dcerkou 9 r, plnoletym synom a dcerou , jej manzelom a vnuckou ist niekam inam... co mam robit?
misoft
16.11.13,10:46
Ako môže žiadať vyplatenie bytu, ktorý ešte nie je v osobnom vlastníctve? Veď doteraz ešte je majetkom OSBD. Nemá to pomýlené ten ex-? Jednoducho nech pozastaví odkúpenie bytu a potom si ho odkúpi. A môže žiadať len 1/2 toho čo ste spoločne zaplatili (predbežne) za byt + 1/2 nákladov na prípadné úpravy. Za byt vychádza cca 830€ (1/2 toho čo ste zaplatili). 25000€ (cca 753000 Sk) je skoro cela za CELÝ byt v terajšej dobe (podľa lokality).

Takže mu ponúkni napr. 1000€ (aj v splátkach) - to za predbežnú platbu (pretože nie ste ešte vlastníkmi bytu!) - ak nebude súhlasiť - stopni úplne odkúpenie, žiadaj späť od OSBD prachy a daj mu polovicu. Budeš naďalej len nájomníkom a on utrie hubu. Lebo sa mi zdá, že chce silou mocou zarobiť.....
Mária27
16.11.13,11:18
V prvom rade treba požiadať o zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu a aby byt s členským podielom (členstvom v družstve) pripadol tebe. Ak by si teraz žiadala o prevod do vlastníctva, previedli by vám ho s bývalým manželom do podielového spoluvlastníctva.

Súd však môže rozhodnúť aj tak, že zruší spoločný nájom a za ďalšieho nájomcu a čllena určí manžela s prihliadnutím na to, že má viac peňazí na to, aby ťa vyplatil. Každému z vás skutočne patrí polovica trhovej hodnoty bytu.
Jarka Kanašová
16.11.13,17:21
Uz mame zruseny spolocny najom, urobili sme to pred pol rokom, prave z dovodu, ab ysom ho vraj musela vyplatit, kedze uz byt bude na mne... o odkupenie som este iba poziadala, myslim odkupenie za zosttakovu hodnotu bytu... cize clensky podiel je uz na mne... teraz neviem, ci ho musim odkupit, ci nie, pravnicka mi vravela, ze zakony sa zmenili, ze ho budem musiet vyplatit, lebo vraj muzi co odisli z bytov boli diskriminovaní... a ze ho budem musiet vyplatit z trhovej ceny bytu... vraj mi sud posle troch maklerov a urci potom priemer, cenu... a vyplatit ho vraj budem musiet tak ci tak... velmi sa obavam co bude dalej...
Mária27
16.11.13,17:35
Samozrejme, je to spoločný majetok a každý si chce svoj majetok užívať. Postarať sa o bývanie by mali aj dospelé deti, mali by si oni vziať úver .... keď už ich otec na tom trvá. Veľa ľudí nemá kam ísť a riešia to úverom. Mnohí ani nemajú prácu ...
Snáď ti môžem ešte poradiť, že v prípade nejakej exekúcie na tvoj majetok by ti exekútor siahol na byt vo vlastníctve, nemôže ti však vziať družstevný byt.
Mária27
16.11.13,17:40
Nevyplácaš ho preto, že odišiel z domu, ani pre žiadnu diskrimináciu, ale preto, že aj on má v byte svoj majetok. Ty odkupuješ byt za zostatok anuity, on si musí kúpiť nejaký za trhovú cenu.
Toho súdneho znalca budete tiež platiť, lepšie sa je na cene dohodnúť. Deti sa s ním nemôžu skontaktovať?